Dění okolo Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Dění okolo Mac OS X

20. srpna 2010, 00.00 | Apple vydal aktualizaci Snow Leopard Graphics Update 1.0, podle Valve významně zvyšuje výkon ve hrách. Externí vývojáři dostali druhé testovací sestavení Mac OS X 10.6.5. A objevil se také Mac OS X Server 10.6.4 pro nové Macy Pro.

Tento týden dorazilo docela dost novinek spojených se samotným Mac OS X:

Apple uvolnil ostrou verzi grafické aktualizace Snow Leoparda

V polovině června byl uveden Mac OS X 10.6.4, který sice přinesl řadu oprav chyb, ale stále přetrvávaly potíže s grafikou, zejména s výkonem 3D grafiky ve hrách pro Mac OS X.

Význam výkonu ve hrách začal růst poté, co Valve Software spustila svou herní službu Steam také pro Macy a počala rozšiřovat nabídku her pro Mac OS X. (Mimochodem, právě Valve vydala varování, že Mac OS X 10.6.4 může snižovat výkon v některých hrách na Macích s grafickým hardwarem NVIDIe.)

A tak zase až tolik nepřekvapilo, když počátkem srpna externí vývojáři dostali beta verzi aktualizace Snow Leopard Graphics Update, jež se zjevně zaměřila právě na tuto oblast.

Mezitím ovšem minulý pátek vývojáři obdrželi též první beta verzi Mac OS X 10.6.5, tedy páté průběžné aktualizace Snow Leoparda. Mac OS X 10.6.5 zahrnuje všechny prvky zmíněné grafické aktualizace, ale samozřejmě i mnoho dalšího. Protože potrvá nejméně několik týdnů, než se Mac OS X 10.6.5 dostane do stavu umožňujícího jeho uvolnění pro všechny uživatele, dalo se předpokládat, že se grafická aktualizace dobere ostré verze podstatně rychleji. A toho skutečně dosáhla, Apple totiž vydal Snow Leopard Graphics Update 1.0 už toto úterý.

Apple udává, že tahle aktualizace obsahuje opravy zvyšující stabilitu a výkon grafických aplikací a her pod Mac OS X 10.6.4, podrobněji to popisuje v tomto podpůrném dokumentu.

Konkrétně řeší problém, který mohl způsobit, že se program Aperture 3 a hra StarCraft II Blizzardu neočekávaně ukončí anebo přestanou reagovat. Dále napravuje potíže s porušením obrazu, k němuž mohlo dojít při odpojení a opětovném připojení externích monitorů za běhu systému,

A především na určitých typech Maců tato aktualizace řeší potíže se snímkovou rychlostí her Portal a Team Fortress 2 od Valve. Oněmi typy jsou iMacy, Macy mini a bílé MacBooky z let 2009 a 2010, loňské Macy Pro a letošní 15” a 17” MacBooky Pro. (Jmenovitě uvedených typů Maců se zřejmě týká jen urychlení zmíněných her, ostatní opravy pravděpodobně fungují i na ostatních Macích, podle ohlasů ve webových diskusích je aktualizace dostupná i pro jiné než uvedené typy.)

Nabízí se prostřednictvím mechanismu Software Update, nebo se dá stáhnout ručně z webu Applu (její velikost činí 65,65 MB), vyžaduje samozřejmě Mac OS 10.6.4.

Valve potvrdila zvýšení výkonu her s touto aktualizací

K vlivu aktualizace Snow Leopard Graphics Update se ve středu vyjádřila Valve Software, na zpravodajské stránce služby Steam zveřejnila příspěvek, v němž blíže probírá některé technické podrobnosti téhle aktualizace a její vliv na výkon her.

Valve již od spuštění služby Steam pro Macy spolupracovala s Applem a s dodavateli grafického hardwaru Maců na zvýšení výkonu her pro Mac OS X (který byl nižší než pod Windows na stejném hardwaru). Valve proto provedla úpravy v kódu svých her, ale ty se plně projeví právě až v kombinaci s nejnovější grafickou aktualizací Applu, jež je výsledkem zmíněné spolupráce.

Snow Leopard Graphics Update podle všeho odstraňuje řadu úzkých míst v systému, které omezovaly výkon her pod Mac OS X. Navíc byly odstraněny některé málo efektivní prvky implementace OpenGL ovladačů, jež v budoucnosti dovolí zvýšení vizuální kvality her, aniž by to ohrozilo výkon.

Týká se to především okluzních dotazů na grafický procesor, které určují, jak velká část scény se skutečně vykreslí (některé objekty se mohou vzájemně zakrývat, vykreslování neviditelných částí je pak samozřejmě zbytečné).

Tyto dotazy vznáší centrální procesor na procesor grafický a na jejich implementaci záleží, jak rychlé bude vykreslení scény, v ideálním případě by měly být plně asynchronní (procesory na sebe nebudou muset během dotazování čekat). Nová aktualizace Snow Leoparda obsahuje přepracovaný OpenGL ovladač, který podstatně omezuje potřebu synchronizace mezi centrálním a grafickým procesorem, což se pochopitelně projevuje zvýšením výkonu.

V budoucnosti by se navíc mohly uplatnit i další optimalizace, Valve například s pomocí nástrojů Applu pro výkonnostní analýzu kódu zjistila, že hodně času OpenGL ovladač potřebuje pro zpracování kódu ověřujícího platnost parametrů v pohyblivé řádové čárce předávaných shader jednotkám grafického procesoru.

Ověření, zda parametr nemá neplatnou hodnotu, vyžaduje hodně času centrálního procesoru, což je však dáno již samotnou specifikací OpenGL. Pokud by však Apple přidal podporu některých nových rozšíření této specifikace, bylo by možné vyhnout se i takovýmto úzkým místům.

To je záležitost budoucnosti, ale už teď se projevilo citelné zlepšení, na typech Maců vyjmenovaných Applem zjistila Valve s touto aktualizací znatelné zvýšení snímkových rychlostí v dotyčných hrách, a to o 15 až o 120 procent. Na starších strojích se ovšem zmíněné hry pohybují v podstatě na hranicích možností daného hardwaru, a tak je možné, že budoucí modely Maců s výkonnější grafikou na tom budou ještě podstatně lépe.

Není proto divu, že Valve aktualizaci Snow Leopard Graphics Update nadšeně vítá, podle ní ukazuje, že Apple a výrobci grafického hardwaru dokázali poskytnout významné výkonnostní zlepšení a Valve s nimi hodlá nadále spolupracovat na dalším vylepšování.

Lze očekávat, že budou přicházet další ohlasy na tuto aktualizaci, podle příspěvků ve webových diskusích skutečně v řadě případů došlo k významnému urychlení her a někteří uživatelé hlásí též zlepšení výkonu jiných aplikací (například Photoshopu).

Druhá beta verze Mac OS X 10.6.5 se objevila nečekaně rychle

Výše jsme zmiňovali, že před týdnem externí vývojáři obdrželi též první testovací sestavení Mac OS X 10.6.5. Jenže Apple na něm mezitím dále zapracoval a už včera uvolnil druhé testovací sestavení, tedy již po šesti dnech. Bližší podrobnosti o novém sestavení 10H529 jako obvykle přináší web iPhoneinCanada.

Hlavní změnu představuje to, že narozdíl od předchozí verze, jež obsahovala dva známé problémy, nové sestavení už žádné známé problémy neuvádí, což je u rané beta verze docela zvláštní.

A pokud jde o oblasti, na něž se mají testující přednostně zaměřit, jsou to protokol AFP, poštovní klient Mail, tisk, 3D grafika, QuickTime a subsystém X11, oproti předchozímu sestavení tak ze seznamu zmizel kalendář iCal a naopak do něj přibyl protokol síťových souborových služeb AFP.

Práce na Mac OS X 10.6.5 očividně postupují rychle kupředu, mezi vydáním prvního a druhého testovacího sestavení obvykle bývá alespoň týden. Kdyby se tento trend udržel, mohla by ostrá verze vyjít již docela brzy, podobně jak tomu loni v listopadu bylo v případě Mac OS X 10.6.2, jehož externí testování trvalo zhruba měsíc.

Další vývoj Mac OS X 10.6.5 ovšem závisí na řadě nepředvídatelných faktorů, mohou se kupříkladu objevit nečekané problémy, které testování zdrží. Více napoví rychlost vydávání dalších testovacích verzí, to určí, jestli Mac OS X 10.6.5 vyjde pro běžné uživatele už v září, anebo jestli to bude později.

Objevil se Mac OS X Server 10.6.4 pro nové Macy Pro

Spolu s klientskou variantou Mac OS X 10.6.4 byl samozřejmě v červnu vydán také Mac OS X Server 10.6.4

V úterý se však na webu Applu objevila nová aktualizace Mac OS X Server 10.6.4 Update for Mac Pro (Mid 2010), která je určena pro nové Macy Pro (ty sice lze ve webovém obchodu Applu objednávat již od minulého týdne, ale zatím k zákazníkům očividně ještě nedorazily).

Z popisu této aktualizace a z odkazovaných podpůrných dokumentů (o přinášených změnách a o bezpečnostních opravách) se zdá, že proti obecnému Mac OS X Serveru 10.6.4 pro všechny Macy neobsahuje nic nového, zřejmě však bude přizpůsobená pro nové Macy Pro, což lze považovat za další známku blížícího se příchodu těchto strojů na trh.

Aktualizace se dá stáhnout odtud, vyžaduje Mac OS X 10.6.3 a zabírá pouhých 32,70 MB, jde tedy nejspíš jenom o rozdílovou aktualizaci pro nový hardware.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: