Pověsti o chystaných noteboocích: Shrnutí dosavadních pověstí a Apple prý nasadí speciální čipovou sadu. (29.7.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Pověsti o chystaných noteboocích: Shrnutí dosavadních pověstí a Apple prý nasadí speciální čipovou sadu. (29.7.08)

29. července 2008, 06.00 | Seth Weintrab shrnul dosavadní pověsti o chystaných nových MacBoocích a MacBoocích Pro. A AppleInsider tvrdí, že Apple do nových notebooků namísto standardní čipové sady nasadí své vlastní řešení.

O tom, že Apple chystá nové MacBooky a MacBooky Pro, se mluví už hodně dlouho, ale nyní se vynořily další pověsti o tom, jak budou tyto nové stroje vypadat:

Seth Weintraub shromáždil dosavadní pověsti o nových MacBoocích a MacBoocích Pro

Seth Weintraub, provozující mimo jiné server 9to5mac, shromáždil na blogu Computerworldu dosavadní pověsti o chystaných nových noteboocích Applu. Informace od různých zasvěcenců jsou rozptýleny po Webu, Weintraub z nich vytvořil následující souhrn:

Nové modely budou tenčí než současné MacBooky a MacBooky Pro a poněkud zaoblenější, jejich design se bude inspirovat MacBookem Air.

Trackpad bude skleněný, bude podporovat multi-touch ovládání a gesta. Samotný displej dotykový nebude.

Pouzdro bude vyrobeno z jednoho kusu hliníku. Užití hliníku je vstřícně vůči životnímu prostředí (lze ho snadno recyklovat), zároveň však zajišťuje odolnost. Výrobní proces pouzdra bude zcela odlišný od současnosti. (Pověsti o hliníkovém pouzdře se objevily již na jaře.)

Důležité je samozřejmě i předpokládané datum uvedení těchto nových strojů na trh, většina pověstí se shoduje na tom, že k tomu dojde až v posledních týdnech měsíce září, tedy o dost později, než se zpočátku čekalo, na nové notebooky si tak zřejmě budeme muset počkat ještě celé dva měsíce. (Zatím se ovšem dobře prodávají stávající notebooky, takže Apple nemá příliš silnou motivaci k brzkému uvedení nových modelů.)

Weintraub k tomu přidává ještě několik vlastních předpokladů, o nichž sice nic neslyšel, ale dovozuje je z dostupných informací:

Tyto stroje s vysokou pravděpodobností nasadí čipovou sadu a procesory platformy Centrino 2. (Avšak právě tohle zpochybňuje následující zpráva.)

Nové notebooky by mohly mít obrazovky formátu 16:9 s poněkud větší úhlopříčkou, zřejmě 14“ a 15,6“ a s jinými rozlišeními. (To je však hodně sporná úvaha, spoustě uživatelů 13“ obrazovka MacBooků vyhovuje).

MacBook Air by mohl dostat 45nm procesor (možná Atom, i když ten v některých ohledech znamená spíše zklamání, pro MacBook Air by nejspíš více vyhovovala úsporná verze procesorů pro Centrino 2), aby se prodloužila jeho výdrž na baterii.

Apple údajně nasadí pro budoucí Macy novou architekturu

V souvislosti s novými notebooky Applu přišel AppleInsider s tvrzením, jež vyvolalo značný rozruch. Podle něj totiž Apple v nových strojích provede radikální změnu architektury.

AppleInsider sice mívá docela spolehlivé zdroje zákulisních informací, avšak tohle zní skutečně hodně divoce, tyto zprávy se musí posuzovat s rozmyslem.

Před přechodem na Intel počátkem roku 2006 Apple používal pro Macy vlastní základní desky. To se po přechodu změnilo, začal užívat jen mírně pozměněné standardní desky. Stávající MacBooky a MacBooky Pro se tak liší především nasazením operačního systému Mac OS X, ale staví na stejných procesorech a čipové sadě Santa Rosa, jaké využívají konkurenční notebooky s Windows.

To by se nyní údajně mělo změnit, Apple prý chce snížit spotřebu energie a též zmenšit rozměry a hmotnost svých notebooků a zavést nové funkce nedostupné konkurentům užívajícím standardní základní desky. Právě tohohle by se mělo týkat prohlášení Applu (v rámci oznámení finančních výsledků za minulé čtvrtletí), že chystá na toto čtvrtletí tajemný „budoucí produkt“ využívající zcela nové technologie, který sice sníží ziskové marže, ale poskytne Applu velký náskok před konkurencí.

Podle zasvěcenců by nové notebooky, nestavící na standardních komponentách, měly být oznámeny nejdříve za 6 až 8 týdnů.

Nová generace Maců, jejímiž prvními představiteli bude trojice přepracovaných notebooků (změna by se tedy měla týkat i MacBooku Air), prý nepoužije čipovou sadu Centrino 2 (dříve kódově označovanou Montevina). Dokonce tito zasvěcenci naznačují, že by čipová sada nových Maců nemusela mít s Intelem mnoho společného (o změně procesoru se ovšem neuvažuje, článek AppleInsideru je sice napsaný tak, že si to z něj někteří dovodili, avšak ve skutečnosti jde o to, že by procesory Intelu mohly doprovázet jiné čipové sady).

Zůstává ovšem nejasné, jakou alternativu Apple hodlá zvolit, navíc je pravděpodobné, že by Intel musel Applu udělit licenci na používání svých procesorů s alternativními čipovými sadami.

Apple však zase tolik možností nemá. Teoreticky by se mohl vrátit k praxi z dob PowerPC strojů a začít vyvíjet vlastní čipové sady podporující procesory Intelu, vyvstává zde ovšem otázka, zda by se to vůbec vyplatilo.

Další možností by bylo uzavřít partnerství s některým jiným zavedeným výrobcem čipových sad, AppleInsider zmiňuje firmy AMD a VIA, jenže to by ve skutečnosti nebylo bez překážek (AMD vyrábí čipové sady pro své hodně odlišné procesory a čipové sady VIA by velký rozdíl nepřinesly). V úvahu ale přichází třeba nVidia. A samozřejmě v případě nasazení vlastních čipových sad Applu by se mohly hodit technologie převzaté firmy PA Semi.

Stejně dobře se ovšem může jednat o pouhé nepodložené spekulace, zatím se téměř všichni shodovali na tom, že nové notebooky budu používat platformu Centrino 2. Nelze však vyloučit, že by Apple mohl standardní čipovou sadu doplnit vlastními čipy pro podporu specializovaných úloh (kupříkladu pro mobilní komunikaci nebo pro zpracování mediálních dat).

Opět nám nezbývá, než čekat, s čím nakonec Apple přijde a jak se zdá, počkáme si ještě docela dlouho.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Atom - zklamání?

Autor: Jan Rybář Muž

Založeno: 29.07.2008, 10:21
Odpovědí: 0

Vzhledem k tomu, že Atom např. v Eee má reálnou výdrž 6-7 hodin, a MB Air 2-3 hodiny, nemyslím si, že by zrovna Atom byl - jak píšete - pro přenosné počítače "zklamáním".

Odpovědět na příspěvek

RE: Atom - zklamání?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.07.2008, 11:25

V pocitaci nezere zdaleka jen procesor. V pripade notebooku se na tom velkou merou podili treba displej. A cim vetsi, tim vetsi spotreba. Porovnejte si MBA a Eee ;-)
Ale jinak by to chtelo podrobnejsi srovnani jednotlivych komponent a velikosti baterky, aby se dalo rici, proc vydrzi ktery model dele. Duvodem muze byt i system - usporny Linux bez graficke akcelerace GUI bude rozhodne setrnejsi ke spotrebe nez Masox

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Atom - zklamání?

Autor: Jan Rybář Muž

Založeno: 30.07.2008, 09:36

Nemluvím o DOSu, mluvím o Win XP Home SP3. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Atom - zklamání?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 30.07.2008, 10:10

A kdo mluvil o DOSu? Mluvil jsem o Linuxu, ktery se s Eee dodava... WinXP na tom budou podobne - po texnologicke strance je to 6 let stary system a tak nevyuziva moderni technologie. Prave na GUI je to videt nejvic - indexovani souboru na pozadi, akcelerovana grafika (vzhledem k tomu, ze graficka karta zere i vic nez procesor je to na spotrebe znat) atd. Zkratka system, ktery toho dela vyrazne mene mel by mit zakonite mensi spotrebu ;-) Srovnatelne srovnani by melo byt Tiger vs. Vista a tam by to s tou vydrzi dopadlo uplne jinak...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Atom - zklamání?

Autor: Jouda Muž

Založeno: 14.08.2008, 08:40

Urcite je na EE linux bez akcelerace? Ma akcelerace opravdu takovy vliv na spotrebu?

Odpovědět na příspěvek

Ekologie

Autor: Michal Kysel Muž

Založeno: 29.07.2008, 12:06
Odpovědí: 0

Muže mi někdo vysvětlit, proč je ekologičtější hliníkové pouzdro než plastové? Pokud mne mé školní vědmsti neklamou, tak na plastové pouzdro spotřebuji jeden hrnek ropy jako materiál a druhý na energii pro zpracování, kdežto u hlinku spotřebuji barel jen pro jeho vytavení z rudy. Kde je tedy ekologie?

Odpovědět na příspěvek

RE: Ekologie

Autor: hab Muž

Založeno: 29.07.2008, 12:34

urcite je to zlozitejsie nez ako to prezentuje marketing, ale na druhu stranu, ked sa raz ziska cisty hlinnik, da sa mnohokrat recyklovat, v tom je asi pointa. plast sa vyrobi, pouzije a potom vyvezie na skladku.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ekologie

Autor: miro novak Muž

Založeno: 29.07.2008, 15:20

tiez mi to matematicky nesedi, zjavne mi nieco chyba / prevysuje v rovnici. preto sa pridavam tiez k povodne polozenej otazke. za odpoved vopred dakujem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ekologie

Autor: Vlastimil Král Muž

Založeno: 29.07.2008, 15:38

To bude zřejmě "zelená matematika", jako obvykle jde samozřejmě o PR. Nechtěl jsem to dávat do článku, abych nebyl obviňován ze zatahování politických témat.

Výroba hliníku Hall-Héroultovým procesem je docela fujtajbl, slovenští kolgové by jistě mohli vyprávět o hliníkárně v Žiaru nad Hronom (mimochodem, funguje ještě?).

Recyklace hliníku je ovšem snadná a energeticky celkem nenáročná, toho se využívá k zelené propagandě.

Plasty se dnes sice dají též recyklovat, ovšem zatímco hliník můžete bez potíží přetavit vícekrát, z plastu naděláte nanejvýš granulát na květináče, lavičky a podobně.

Pro marketing je ovšem důležitá právě ta recyklace, ubohé hlavičky spotřebitelů přece nebudeme trápit nějakou celkovou energetickou bilancí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ekologie

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.07.2008, 16:44

Jedna vec jsou potrebne energie, emise pri jejich vyrobe a zpracovani vyrobku a druha jsou samozrejme odpady... Protoze krome toho, ze jde o plast, pouzivaji se v nich ruzne zpomalovace horeni a dalsi sajrajty, ktere jsou okoli dost nebezpecne a mohou se dostavat zpet treba do potrevin. To ze se pouziva hlinik je (mozna) energeticky narocnejsi, ale na druhou stranu odpadaji rizika s temito latkami. Krom toho ani nevime, zda Apple nevyuziva jiz recyklovany hlinik, cimz by narocnost opet klesala. Takze co je ekologictejsi? :-) Rekl bych, ze je to spis tema treba na diplomovou praci. Ja osobne bych se priklanel k hliniku

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Ekologie

Autor: Michal Kysel Muž

Založeno: 30.07.2008, 01:30

Ja taky, líbí se mi daleko více, stejně tak používám doma úsporné kompaktní zářivky. A to přesto že energetická bilance výroba+provoz + likvidace (recyklace) je opět záporná, stejně jako u biopaliv, vetrné energie, fotovoltaiky......
Abych
om tu ekologii utáhli potřebujeme nejen dostavet Temelín, ale nejméně 2 další. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ekologie

Autor: Alexander Botev Muž

Založeno: 31.07.2008, 01:46

Hlinikaren v Ziari nad Hronom este stale funguje a pocul som taku zaujimavost, ze sposob, akym sa vysporiadavaju s odpadom, vysoko ocenili aj ludia z Greenpeace ;-)

Odpovědět na příspěvek

Nova technologia

Autor: mums Muž

Založeno: 30.07.2008, 12:31
Odpovědí: 0

Mi to nedalo a kedze som v noci nevedel spat tak som sa zamyslel nad tym co by do tych macbookov mohli natesnat. Ale nic okrem uz spomenutych akceleracnych cipov ma nenapadlo. Viem, ze asi Toshiba ma notebooky s akceleraciou dekodovania a prekodovania videa, ktore by sa vdaka OpenCL mohli vyuzitaj inak ale inak nic. Skuste aj vy napisat co insie vas napadlo.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: