Patent Applu se zabývá iMacem s dotykovou obrazovkou - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Patent Applu se zabývá iMacem s dotykovou obrazovkou

26. února 2010, 00.00 | Nově zveřejněná patentová žádost Applu popisuje počítač s integrovaným dotykovým displejem, což upomíná na nedávné pověsti o iMacu s dotykovou obrazovkou, základní myšlenka patentu je však mnohem starší.

V lednu se objevily pověsti o tom, že Apple chystá 22“ iMac s dotykovou obrazovkou, čínský deník tvrdil, že Apple uvede tento model jako doplněk již prodávaných 21,5“ a 27“ iMaců.

Tato zpráva byla přijata spíše se skepsí, avšak nově zveřejněná patentová žádost Applu ukazuje, že v Cupertinu o něčem takovém přemýšleli už dávno.

Apple uvažoval o dotykovém ovládání počítačů již v roce 2004

Nová žádost, podaná loni v říjnu, totiž představuje pokračování žádosti zaslané patentovému úřadu už v roce 2004.

Nese název „Shape Detecting Input Device“ (vstupní zařízení zjišťující tvary) a popisuje řadu situací, kdy by bylo výhodnější použít dotykovou obrazovku namísto myši a klávesnice, vypočítává i taková běžná užití jako bankomaty, prodejní automaty, letištní automaty na letenky či knihovní terminály. (Doprovodné ilustrace přitom schématicky zobrazují počítač silně připomínající starší iMacy.)

Žádost popisuje systém umožňující uživateli, aby na (dotykové) obrazovce přidržel objekty zprostředkovávající přístup do systému, fungovalo by to tedy jako jeho zabezpečení. Poté, co by se na obrazovce přidržel určitý předmět, třeba prsten či klíč, systém by po jeho rozpoznání povolil přístup k určitým datům, na něž by měl držitel předmětu oprávnění.

Takováto metoda by podle Applu dovolila snadno zajistit na počítačích různé úrovně autorizace, což by se hodilo hlavně v prostředích, kde jeden stroj sdílí více uživatelů, například ve školách.

Každý uživatel by měl svůj vlastní identifikátor (Apple pro něj užívá termín „signet“, tedy vlastně „pečeť“), jímž by se přihlašoval. A systém by mohl být ještě propracovanější, uživatel by kupříkladu musel zadávat kombinaci více předmětů v určitém pořadí, takže by to fungovalo jako dotykový kombinační zámek.

Patentová žádost ještě nedokazuje, že Apple chystá Macy s dotykovou obrazovkou

Nápad je to sice zajímavý, je ovšem dost sporné, zda by se vyplatilo instalovat dotykovou obrazovku jen kvůli zabezpečení (navíc dnes existují pro takovéto účely bezdotykové technologie, jako třeba RFID čipy).

Tento patent ale především ukazuje, že o dotykovém ovládání Apple uvažoval již v době, kdy ještě ani nepočítal s multi-touch technologií, tu začal vyvíjet až později a na trhu se široce uplatnila teprve s iPhonem (uvedeným v roce 2007, nezapomínejte, že původní patentová žádost pochází z roku 2004, čemuž odpovídá i užitá ilustrace s „lampičkovým“ iMacem).

Mezitím ovšem dotykové ovládání už na Macy do jisté míry proniklo, nejprve se uplatnilo v trackpadech MacBooků a od loňského podzimu ho podporuje také myš Magic Mouse.

Zůstává však otevřenou otázkou, jestli půjde Apple ještě dál a vybaví dotykovým ovládáním též obrazovky Maců - dá se sice předpokládat, že za těch šest let i v tomto směru ledacos vymyslel, avšak toto by byla skutečně významná změna, hodně možná napoví, jak uživatelé přijmou iPad, právě ten by mohl tvořit most k širšímu prosazení dotykového ovládání na Macích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: