OWC nabízí pro nové iMacy rozhraní eSATA - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

OWC nabízí pro nové iMacy rozhraní eSATA

4. srpna 2010, 00.00 | Firma OWC poskytuje vlastní rozšíření nových 27palcových iMaců, včetně dodatečného portu eSATA, vyžaduje to však nevratný zásah do pouzdra stroje.

Modernizované iMacy uvedené minulé úterý přinesly výkonnější procesory a grafické karty a širší paletu volitelného vybavení, avšak přípojná rozhraní zůstala nezměněná, nadále nabízejí jen rozhraní USB 2.0 a FireWire 800. Apple si zjevně myslí, že to pro připojování externích zařízení stačí, mnozí však tento názor nesdílejí, zejména v případě 27“ iMaců se čtyřjádrovými procesory.

I naši čtenáři vícekrát vyjádřili přání, aby iMacy poskytovaly také rozhraní eSATA, tedy v podstatě „externalizovanou“ verzi rozhraní SATA užívaného vnitřními disky. To začíná být lákavé hlavně v poslední době, kdy mnohé externí disky vedle rozhraní USB (často už ve verzi 3.0) nesou též konektor eSATA.

OWC přidává rozhraní eSATA k letošním 27“ iMacům

Apple sice dosud tvrdošíjně odmítá toto rozhraní nasadit, ale nové 27“ iMacy ho přesto budou moci získat, tuhle možnost nově nabízí americká firma OWC (Other World Computing).

OWC dodává hardware pro Macy už mnoho let a nyní přišla s novým programem modernizací 27“ iMaců, který zahrnuje také dodatečné rozhraní eSATA. Minulý pátek oznámila na svém blogu, že něco takového chystá a následně zveřejnila podrobnosti na svém webu.

Jde však o poměrně rozsáhlé úpravy, jež si běžný uživatel nedokáže provést sám, proto OWC vyžaduje, aby jí případní zájemci své 27“ iMacy zaslali, firma provede příslušné úpravy a stroj pošle obratem zpět (v USA slibuje jeho navrácení do 48 hodin).

Vyžaduje to nevratný zásah do pouzdra stroje

Zpátky se vrátí 27“ iMac doplněný o konektor eSATA vpravo vedle patic pro RAM. (V komentářích k pátečnímu oznámení OWC vysvětluje, že prostorová omezení pouzdra iMacu nedovolují dodatečný port umístit jinam). iMac ovšem není na další konektor připravený, proto pro něj musí OWC vyříznout dodatečný otvor do pouzdra počítače, což se každému líbit nebude, jinak se to však udělat nedá.

Kdo se s tím smíří, získá dodatečný konektor dovolující připojit (přes eSATA kabel, jeden OWC přikládá) eSATA periférii, nejspíš externí datové úložiště, jehož výkon bude srovnatelný s výkonem vnitřních disků.

Připojit však lze pouze jednu takovou periférii, použití replikátoru portů není možné, protože se v podstatě jedná o vyvedený třetí SATA port ze základní desky, změněný na eSATA.

OWC nabízí i další možnosti rozšíření

Doplnění portu eSATA tvoří jenom jednu z možností modernizačního program Turnkey Upgrade Program (program modernizací na klíč), který dále zahrnuje ještě rozšíření RAM a výměnu pevného disku.

RAM si samozřejmě může každý snadno rozšířit sám (OWC ale odebere zpět už nepotřebné staré RAM moduly), avšak doplnění portu eSATA vyžaduje odborný zásah a hodně složitá je též výměna pevného disku (jak ukazuje starší návod iFixit, vyžaduje taková výměna ne právě jednoduchý postup o řadě kroků).

OWC nabízí rozšíření RAM až na 16 GB a výměnu stávajícího pevného disku za až 2TB klasický disk nebo za SSD disk (o kapacitě až 480 GB). A aby nepřišel nazmar ani původní pevný disk, je možné si navíc objednat externí diskové šasi (s rozhraními FireWire, USB a eSATA), do něhož ho půjde vložit.

Výše zmíněné výměny disku se týkají 3,5“ diskové šachty, ale jak víme právě od OWC, nové 27“ iMacy poskytují ještě 2,5“ šachtu pro SSD disk, právě tam ho montuje Apple v rámci volitelných konfigurací, díky tomu lze stroj současně osadit SSD diskem a klasickým pevným diskem. Avšak protože iMacy bez SSD disku Applu neobsahují ve 2,5“ šachtě potřebné instalační prvky, běžný uživatel si jenom stěží SSD disk přidá sám.

OWC proto nabízí také doplnění „primárního“ SSD disku do 2,5“ šachty, takže je možné mít SSD disky hned dva, jeden ve 2,5“ a druhý v 3,5“ šachtě. Do 2,5“ šachty OWC dodává disky o kapacitách 120 až 480 GB.

Za samotné doplnění portu eSATA požaduje OWC 169 USD, maximální rozšíření RAM na 16 GB (ze základních 4 GB) přijde na 560 USD, v případě disků záleží na jejich kapacitě, 480GB SSD disk do 3,5“ šachty stojí 1 650 USD, externí disková šasi pak 79 a 95 USD podle zvoleného typu. A pokud jde o „primární“ SSD disk do 2,5“ šachty, 120GB vyjde od OWC na 449 USD, 480GB ale stojí již 1 300 USD.

Postoj Applu ohledně záruky zatím není jasný

OWC uvádí, že doplnění rozhraní eSATA bude možné u všech nových letošních 27“ iMaců (strojů s modelovým identifikátorem 11,3) a poskytuje na tyto úpravy jednoroční omezenou záruku. Zatím však není jasné, jak se na ně bude dívat Apple, co se týče jeho záruky, problém by mohlo znamenat hlavně přidání konektoru eSATA, vyžadující vyvrtání nového otvoru do pouzdra počítače. Macworld se pokusil u Applu zjistit, jak takovéto zásahy hodnotí, ale zatím nedostal odpověď.

Nabídka OWC se sice zaměřuje především na zákazníky z USA, avšak přesto jistě stojí za zmínku, ostatně by se nepochybně našly způsoby, jak takto upravený iMac dostat k nám (jen to asi bude o dost dražší).

Neochotu Applu musí řešit třetí strany

Dodatečný port eSATA jistě ocení mnozí, přestože se tím tak trochu vracíme do dávných dob Amig a podobných počítačů, kdy k nim třetí firmy dodávaly nejrůznější doplňky a rozšíření.

Řešení OWC však ukazuje, že by Apple mohl tento port doplnit sám s nevelkými náklady (v případě nabídky OWC nejdražší položku tvoří potřebná práce), bohužel to však nedělá, a tak paradoxně je v tomto směru nejsnáze rozšiřitelným Macem 17“ MacBook Pro, díky tomu, že si uchoval rozhraní ExpressCard (a samozřejmě pro Macy Pro se dodávají prodlužovací kabely umožňující jako porty eSATA vyvést ven dva dodatečné SATA porty ukryté v nitru stroje).

U ostatních Maců bude připojení vysoce výkonných externích periférií problém, ale přinejmenším pro nové 27“ iMacy se nabízí alespoň výše popsané nouzové řešení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: