Nový pokus o klony Maců pochází z Itálie - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Nový pokus o klony Maců pochází z Itálie

9. listopadu 2009, 00.00 | Italská firma Engineering Project se chystá nabízet počítače EVO kompatibilní s Mac OS X.

Objevil se nový pokus o klony Maců, tentokrát přichází z Apeninského poloostrova, začínající italská firma Engineering Project spustila web, na němž inzeruje nové počítače EVO, které by měly být kompatibilní také s Mac OS X.

Nabízí tři základní konfigurace, tu nejlevnější tvoří stroj s procesorem Core 2 Duo na 2,93 GHz, 4 GB RAM, 500B diskem a integrovanou grafikou Intel GMA 4500 za 479 EUR, nejvyšším modelem je počítač s Core i7 na 2,66 GHz, 4 GB RAM, 1TB diskem a grafikou GeForce 9400GT za 849 EUR, stroje zřejmě půjde dále konfigurovat podle požadavků zákazníků.

Projekt se nachází teprve ve stádiu příprav

Web dosud není plně funkční, zatím totiž předkládá pouze obrázek makety elektronického obchodu a klepnutí na něj vyvolá (italské) chybové hlášení, že elektronický obchod ještě není v provozu, ale prý již brzy bude, místo toho dává adresu elektronické pošty.

Neposkytuje tudíž žádné bližší informace, jak hodlá kompatibilitu s Mac OS X zajistit a není ani jasné, zda se bude dodávat Mac OS X předinstalovaný, ale je pravděpodobnější, že se tyto počítače budou prodávat s Windows nebo Linuxem a zůstane na samotných zákaznících, zda si doinstalují Mac OS X. (Podobné řešení zvolila německá firma HyperMegaNet UG, jež stále prodává své počítače PearC, teď k nim dokonce přikládá Mac Box Set, pochopitelně však nenainstalovaný.)

V Evropě bude pro Apple vymáhání licenčních podmínek Mac OS X obtížnější

Applu se to sice určitě zamlouvat nebude, jenže v případě zemí Evropské unie bude mít zřejmě velké potíže dokázat, že je takový postup nelegální. Jistě, porušuje jeho licenční ujednání k Mac OS X, avšak unijní legislativa je obecně mnohem méně vstřícná k firmám a některá omezení a podmínky licenčních ujednání prostě zneplatňuje (přesně s tím počítá výrobce PearC, bylo by tedy logické, kdyby ke stejnému řešení sáhli též Italové).

Případ floridské firmy Psystar se poněkud liší, ta především působí v USA, takže pro ni platí tamní legislativa a navíc na své klony Mac OS X přímo instaluje. Apple na ni podal žalobu, ale soudní spor se teprve připravuje, začne asi až v lednu 2010, jednání však už prošlo mnoha různými zvraty, a tak vůbec není jasné, jak to celé vlastně dopadne (Psystar navíc v poslední době podniká dosti podivné kroky, které vyvolávají všelijaká podezření o jeho motivaci).

V případě evropských „klonů“ Apple zjevně nemá tak silnou pozici, proti PearC dosud nezasáhl, uvidíme, jak tomu bude s novým italským pokusem (jestli z něj ovšem vůbec něco konkrétního vzejde).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: