Nové pověsti k nadcházející akci Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Nové pověsti k nadcházející akci Applu

20. října 2010, 00.00 | Uživatelské rozhraní Mac OS X 10.7 má převzít některé prvky iOS. A objevily se další informace o údajných vlastnostech nového MacBooku Air.

Před týdnem obdržela média pozvánku na akci, jež se bude konat dnes v kalifornském areálu Applu (kvůli časovému posunu u nás již bude večer, zítra přineseme první základní informace a později pak podrobnou zprávu) a bude se týkat Maců.

Samozřejmě se už vynořila řada pověstí o tom, co by dnes mohl Apple v Cupertinu představit, ale přirozeně přicházejí další pověsti a náznaky, jež zde shrnujeme:

Mac OS X 10.7 má převzít prvky uživatelského rozhraní iOS

Pokládá se za téměř jisté, že Apple dnes představí předběžnou verzi Mac OS X 10.7, nástupce Snow Leoparda, zřejmě pojmenovaného „Lion“ (Lev).

Server MacStories přináší první podrobnosti o některých novinkách, jež lze od nového operačního systému čekat, údajně je získal od spolehlivého zdroje s patřičnými znalostmi.

V uživatelském rozhraní Mac OS X 10.7 se má projevit vliv iOS, ale stále bude vycházet z prostředí Aqua, prý to bude povedená směs obou systémů.

První novinkou bude, že Mac OS X převezme posuvníky iOS a jeho chování při posouvání. Stávající posuvníky prostředí Aqua zmizí, nahradí je prvky minimalističtějšího vzhledu. Poprvé se na osobním počítači objeví „gumové“, elastické posouvání iOS, jež funguje velice dobře a působí přirozeně.

Mělo by se to podobat současnému inerciálnímu posouvání, ale když se narazí na horní nebo dolní okraj posouvané oblasti, zobrazení se „gumově odrazí“ zpět tak jako pod iOS. Zatím se neví, zda toto chování půjde zapnout jako volitelné, anebo jestli bude nastavené jako výchozí.

Nové uživatelské rozhraní dostane také funkce Quick Look. Místo průsvitné černé bude celé v bílé barvě, bude zcela přepracované a bude se nabízet jako výchozí.

A konečně Apple podle těchto zpráv implementoval vyskakovací menu funkce Quick Look pro položky v menu Spotlight. Když se v něm například objeví dokument, který lze prohlížet přes Quick Look, po sekundě vyskočí menu s podrobnými informacemi o daném dokumentu.

Spotlight by se tak měl stát integrovanější a uhlazenější součástí prostředí Mac OS X. (MacStories předkládá výtvarnou představu, jak by takové vyskakovací menu mohlo vypadat.)

Blíží se vydání iLife '11?

Už za několik hodin zjistíme, jestli byly tyto informace o nové verzi Mac OS X podložené a současně bychom se měli též dozvědět, zda Apple opravdu vydá nové verze svých programových balíků iLife a iWork.

Mohlo by tomu napovídat to, že britský webový obchod Applu udává pro iLife dodací lhůtu 1 až 2 týdny, což pro stávající verzi '09 nedává příliš smysl, ale pro novou verzi '11 by to docela odpovídalo, protože Apple obvykle fyzický prodej nové verze balíku zahajuje se zpožděním proti jejím představení.

Nová tvrzení o vlastnostech modernizovaného MacBooku Air

Již přes víkend se sešla řada pověstí o modernizovaném MacBooku Air, který se dnes také očekává. Tento ultrapřenosný notebook se nezměnil už tak dlouho (od června 2009), že se jeho inovace považuje za téměř jistou a Cult of Mac včera zveřejnil další zprávy o údajných vlastnostech chystaného nového stroje.

Nový MacBook Air bude podle nich pravděpodobně tenčí a lehčí než současné modely, přestože bude vybaven větší baterií a více porty. Měl by se nabízet jak s tradiční 13,3“ obrazovkou, tak též jako 11,6“ „netbooková“ verze, podle zdroje těchto informací (nezávislém na zprávách, jež přinesly servery AppleInsider a Engadget, o nichž jsme již psali v pondělí).

Nový stroj by měl být podstatně svižnější než jeho předchůdce, podle citovaného zdroje se spouští tak rychle, že je to až neuvěřitelné.

Současný MacBook Air se nabízí ve dvou konfiguracích, základní model s 1,86GHz procesorem (a 120GB 1,8“ diskem) stojí 1 499 USD, vyšší 2,13GHz model (osazený 128GB SSD diskem) přijde na 1 799 USD. A právě to způsobilo, že se neprodává nijak masově, pro obchodní cestující je příliš slabý a pro studenty zase příliš drahý.

To by se však teď mělo změnit, výkonnější 13,3“ model s možnostmi rozšiřování bude zajímavý pro profesionální uživatele, zatímco 11,6“ MacBook Air bude lákavý hlavně po studenty a příležitostné uživatele.

Přehled vlastností nového MacBooku Air

Cult of Mac pak uvádí některé bližší podrobnosti o novém MacBooku Air:

Měl by mít o 50 procent větší baterii, poskytující provozní výdrž v délce 8 až 10 hodin (dosavadní MacBook Air má výdrž okolo 5 hodin).

Nový stroj bude tenčí a lehčí než současný model, nové pouzdro bude nadále hliníkové typu „unibody“, nebude však tak zaoblené, ale spíše hranaté, obliny budou vystřídány zkosenými hranami na způsob iPhonu 4. (Dan Draper pro Cult of Mac vytvořil výtvarnou představu vzhledu nového MacBooku Air.)

Rozšíří se také nabídka přípojných portů. USB porty budou dva, po obou stranách, napravo přibude zásuvka SD karet sloužících k ukládání dat. Dnes se nabízejí SD karty s kapacitami až 64 GB a brzy přijdou 128GB karty (ty ovšem vycházejí hodně draho).

Vlevo budou umístěny Mini DisplayPort a zdířka napájení s konektorem MagSafe (rovným, nikoli otočeným o 90 stupňů jako nyní).

Pokud jde o kapacitu RAM, ta bude nadále činit 2 GB, ale narozdíl od současných modelů půjde RAM modul vyměnit, stejně jako SSD disk, takže bude možné jak RAM, tak datové úložiště vylepšit. (Právě nemožnost rozšíření RAM patří k nejkritizovanějším slabinám současného MacBooku Air.)

Procesorem nadále zůstane Core 2 Duo. Prototyp, jehož fotografii zveřejnil Engadget, nese stejný 1,86GHz procesor jako současný základní model, ale nové MacBooky Air se údajně budou nabízet s 2,1GHz a 2,4GHz procesorem, tyto modely se budou lišit též kapacitou RAM (2 a 4 GB), není to však úplně potvrzené.

Procesor bude doprovázet integrovaná grafika NVidia GeForce 320M, stejná jako v bílém MacBooku a v 13“ MacBoocích Pro.

Nové MacBooky Air mají být také levnější. Podle zdroje, z něhož Cult of Mac čerpá své informace, by se 13“ model měl prodávat od 1 100 USD a 11,6“ model dokonce již od 999 USD. Podotýká k tomu, že 64GB iPad se nabízí od 700 USD a nový MacBook Air neobsahuje o mnoho více komponent.

K těmto číslům se však Cult of Mac staví skepticky, protože menší MacBook Air by tak stál stejně jako bílý MacBook, považuje za pravděpodobnější, že ceny budou začínat na 1 100 USD za 11,6“ verzi a na 1 400 USD za 13” model. Ceny stejně jako další vlastnosti se ovšem vyjasní až poté, co Apple nový stroj opravdu představí.

Menší modernizace by se mohly dočkat také ostatní notebooky

Je možné, že k drobnějším změnám dojde i u dalších notebooků Applu, budou to ovšem asi spíše kosmetické změny, kdy dostanou trochu lepší výbavu za stejnou cenu.

Chystané změny by mohlo naznačovat to, že se včera na chvíli v britském, německém a francouzském webovém obchodu Applu prodloužily dodací lhůty MacBooků Pro, bílého MacBooku a MacBooku Air na 2 dny, ale později se vrátily zpět na obvyklých 24 hodin.

Mohlo sice jít jen o provozní záležitost, avšak třeba to opravdu byly první známky chystaných příprav na středeční modernizaci, to se též dozvíme dnes večer.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: