Nové Macy Pro by mohly dorazit už příští týden - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Nové Macy Pro by mohly dorazit už příští týden

12. března 2010, 00.00 | ZDNet obdržell tipy, že Apple uvede nové Macy Pro s šestijádrovými procesory již příští úterý.

Ve středu přišly další náznaky, že by Apple mohl brzy modernizovat Macy Pro. Na blogu ZDNetu se totiž objevila zpráva tvrdící, že podle neoficiálních tipů několika zdrojů se Apple chystá modernizovat své nejvýkonnější stolní počítače, Macy Pro, velmi pravděpodobně by na trh mohly dorazit příští úterý16. března, přičemž přinejmenším jeden model má být osazen šestijádrovým procesorem Core i7-980X na 3,33 GHz. Žádné jiné bližší podrobnosti však zpráva nesděluje.

Autor zprávy sám připouští, že jde o neoficiální tipy a ještě dodává, že co se týče MacBooků Pro, podle stejných zdrojů se u nich nedá čekat žádná změna v nejbližší budoucnosti.

Pověsti o Macu Pro s šestijádrovým procesorem se poprvé objevily už loni v říjnu a pravidelně se navracejí (více se o nich mluvilo na přelomu letošního ledna a února), nyní by se ovšem nové stroje opravdu již mohly objevit.

Nejasnosti okolo procesoru

Na zprávě ZDNetu však poněkud zaráží údaj, že nový Mac Pro nasadí šestijádrový procesor Core i7, tedy vlastně stolní variantu čipu kódově označovaného „Gulftown“. Apple totiž dosud vždy (od jejich uvedení v roce 2006) představoval Macy Pro jako profesionální pracovní stanice a osazoval je procesory Xeon, určenými pro tuto kategorii počítačů.

Xeony jsou sice podstatně dražší než odpovídající stolní procesory, přidávají však podporu pro ECC RAM a především pro dvouprocesorové systémy. Pokud by Apple skutečně nasadil procesor Core i7-980X, znamenalo by to odklon od dosavadních zvyklostí a navíc by to vyžadovalo oproti stávajícím modelům nasazení jiné čipové sady. (A také by nebyl možný dvouprocesový model, který se v této řadě dosud vždy nabízel.)

To může mít dvojí vysvětlení. První říká, že si to citovaní tipaři prostě spletli a nové Macy Pro budou používat šestijádrové „Gulftowny“ v podobě příslušných Xeonů (série 5600), druhou možností však zůstává, že by Apple opravdu mohl Nové Macy Pro osadit zmíněným stolním čipem.

Ani to se nedá zcela vyloučit, loni začal Apple nabízet Macy za nižší ceny než dříve a Core i7 namísto Xeonu by mohl Mac Pro zlevnit, přestože by si to vyžádalo změnu čipové sady a vlastně celé základní desky. Přesně to totiž udělal Apple loni v říjnu s novými iMacy, kdy stroje s procesory Core 2 Duo používají zcela odlišnou čipovou sadu než nejvýkonnější 27“ modely se čtyřjádrovými procesory Core i5 a i7 (iMacy dosud užívaly mobilní čipy, avšak čtyřjádrové procesory jsou stolní modely). V případě Maců Pro by to však byla opravdu radikální změna, jež by se dala ospravedlnit jedině významným snížením ceny.

Pověsti o procesoru Core i7-980X mohly ovšem vzniknout i kvůli tomu, že tento týden ho Intel předváděl na právě probíhající konferenci herních vývojářů Game Developers Conference 2010.

Jde o 32nm procesor se šesti fyzickými jádry (díky technologii Hyper-Threading nabízí až 12 virtuálních procesorových jader) a 12 MB terciární cache paměti, příkon čipu činí nemalých 130 wattů. (Mimochodem, jeho podrobný test v češtině už najdete tady, potenciál čipu dokáže naplno využít pouze software optimalizovaný pro vícevláknové zpracování).

Uvedení nových Maců Pro je dost pravděpodobné

Tento procesor by se měl objevit někdy v průběhu března, tedy již brzy, ale obdobné 32nm Xeony zřejmě přijdou na trh zhruba ve stejné době (minulý týden Intel zmínil brzké uvedení osmijádrových procesorů Nehalem-EX, ty však jsou určeny pro servery nejvyšší kategorie, současně však zřejmě dorazí také šestijádrové 32nm Xeony Westmere-EP, u nichž se dosud předpokládalo, že je nasadí nové Macy Pro).

Intel navíc často Applu dodává pro Macy Pro nejnovější modely Xeonů v předstihu, takže ačkoli možná tyto procesory oficiálně dá na trh až koncem března, Macy Pro jimi osazené by se mohly objevit o chvíli dříve. Stejně tomu totiž bylo loni, kdy Apple uvedl současné Macy Pro poprvé vybavené procesory Xeon s architekturou Nehalem.

Od té doby uplynul právě jeden rok (a pár dní navíc), opravdu by se tedy dala čekat modernizace Maců Pro, příští týden uvidíme, zda se tyto pověsti konečně naplní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: