Náznaky brzké modernizace stolních Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Náznaky brzké modernizace stolních Maců

9. července 2010, 00.00 | Předběžné verze ovladačů grafických karet Radeon HD 5000 a GeForce GTX 480 pro Mac OS X naznačují, že by brzy mohlo dojít k další modernizaci stolních Maců.

Neuplynul ještě ani měsíc, co Apple uvedl modernizované Macy mini. Od té doby se většina pozornosti soustředila na nový iPhone 4. Minulý víkend se však objevily náznaky, podle nichž by se mohla blížit modernizace dalších stolních Maců. Podařilo se totiž najít ovladače pro nové grafické karty.

Mac OS X 10.6.4 nových Maců mini obsahuje ovladače Radeonů HD 5000

Konkrétně v Mac OS X 10.6.4 pro zmíněné nové Macy známý vývojář „netkas“ nalezl ovladače grafických karet ATI Radeon HD 5000 a na Macu Pro dokázal s těmito ovladači zprovoznit kartu Radeon HD 5870. Jde ovšem o beta verzi fungující pouze ve 32bitovém režimu. Další karty Radeon HD 5XXX pracovaly s různými potížemi.

NVIDIA nabízí ovladač pro GeForce GTX 4XX

Úplně stranou nezůstaly ani grafické karty NVIDIa, ta totiž vydala nové ovladače svých grafických karet pro Mac OS X zahrnující podporu také pro karty GeForce GTX 4XX „Fermi“ (karty GeForce GTX 465/470/480). Rovněž GeForce GTX 480 se podařilo zprovoznit včetně hardwarové akcelerace, v System Profileru se však hlásí jako „NVIDIA Graphics Card“. Instalace ovladače ale vyžaduje použití odpovídajících utilit, rozhodně to není záležitost pro laiky.

Pro běžné uživatele tyto ovladače samozřejmě ve své současné podobě nemají valný význam, avšak jasně naznačují, že se připravuje podpora nového grafického hardwaru. Zvlášť zajímavé je to v případě zmíněných ovladačů karet Radeon HD 5000.

Chystají se modernizované iMacy

Apple celkem běžně začleňuje předběžné verze grafických ovladačů do přechodných nebo předběžných sestavení Mac OS X, k takovým zřejmě patří též Mac OS X 10.6.4 pro nové Macy mini. Z toho se dá soudit, že se v poměrně blízké budoucnosti chystá nasazení karet Radeon HD 5000 do iMaců a pravděpodobně také do Maců Pro, tam ovšem možná jen jako volitelné alternativy za příplatek.

Spornější je nasazení grafických karet GeForce GTX XX, vzhledem k jejich značně vysokému příkonu, který způsobuje silné zahřívání a velkou hlučnost. Pro iMacy se jejich nasazení dá proto jednoznačně vyloučit, ale Macy Pro by si s jejich nároky poradily a využily by jejich vysoký výkon.

V případě iMaců by se nejspíš jednalo jenom o menší modernizaci stávajících 21,5“ a 27“ modelů z října 2009, zejména 27“ modely se čtyřjádrovými procesory Core i5 a Core i7 by si zasloužily lepší grafické karty, než jaké se pro ně teď nabízejí.

Rozšíření herní nabídky pro Mac OS X možná přinese lepší grafický hardware

To, že Apple používá poněkud „podvyživený“ grafický hardware, začalo být zřejmější, když Valve spustila svou herní službu Steam pro Macy a začala nabízet řadu herních titulů původně vydaných pro Windows též pro Mac OS X.

Výkon verzí her pro Macy za těmi pro Windows zaostává, což je sice způsobeno také slabší optimalizací ovladačů pro Mac OS X, ale rozdíly způsobuje i použitý hardware. Je proto docela dobře možné, že Apple bude přece jenom nucen na to reagovat a přinejmenším ve vyšších modelech Maců počne nabízet lepší grafické karty než dosud.

Na nové Macy Pro se čeká už dlouho

A pokud jde o Macy Pro, jejich modernizace se (zatím marně) očekává již od počátku letošního roku, vyrojilo se už mnoho pověstí na toto téma. Současné modely Maců Pro jsou přitom v prodeji od loňského března, od té doby se dočkaly jen drobných úprav.

Právě Macy Pro by, vzhledem k tomu, o jakou kategorii počítačů se jedná, potřebovaly výkonnější grafické karty ještě mnohem víc, standardně dodávaná GeForce GT 120 je zastaralá a ani dostupné volitelné grafické karty nepředstavují zrovna špičku.

Zatím se však nedá ani přibližně odhadnout, kdy by se tyto nové stroje mohly objevit, může by to být již v příštích týdnech, ale možná dorazí až po prázdninách, nalezené ovladače však svědčí o tom, že se na nějakých inovacích pro stolní Macy opravdu pracuje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: