Macy pro Apple nadále zůstávají významným zdrojem příjmů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Macy pro Apple nadále zůstávají významným zdrojem příjmů

30. června 2010, 00.00 | Ačkoli se zdá, že se Apple v poslední době zaměřil hlavně na přístroje s iOS, ekonomické ukazatele jasně vypovídají, že Macy stále zajišťují významné tržby a už kvůli tomu není pravděpodobné, že by se o ně přestal starat.

Kdybychom dali jenom na mediální dojmy (k nimž samozřejmě přispívá i MůjMac), zdálo by se, že Macy ustupují do pozadí, a tak není divu, že se vynořily různé spekulace na toto téma, současné dění jim ovšem dost nahrávalo.

Steve Jobs v zahajovacím projevu konference WWDC 2010 mluvil v podstatě jenom o iPhonu 4 a iOS 4, za celé dvě hodiny použil slovo „Mac“ pouze dvakrát. A také ukončení reklamní kampaně, v níž vystupovali herci v rolích „PC“ a „Macu“ podnítilo všelijaké dohady.

Přesto však není na místě se domnívat, že by Apple hodlal Macy odstavit na vedlejší kolej, přestože zpráv k Macům teď mnoho není. Newsweek sice už v polovině června „pohřbil“ Macy, ale na to značně popuzeně zareagoval samotný Steve Jobs.

Pádné ekonomické argumenty ve prospěch Maců

A minulý týden předložil pádné argumenty ve prospěch další podpory Maců Businessweek. Vzhledem k zaměření tohoto týdeníku jde samozřejmě o argumenty ekonomické, ovšem právě ty mají největší význam, protože Steve Jobs sice má někdy zvláštní nápady a mnozí ho považují za vizionáře ustavujícího nové trendy, ale zároveň je to generální ředitel komerční, veřejně obchodované firmy (a to finančně velice úspěšné), který si prostě nemůže dovolit ignorovat významný (a rostoucí) zdroj příjmů, jakým Macy nadále jsou.

Je pravda, že v tržbách Applu roste význam mobilních zařízení, zejména iPhonu. Businessweek cituje údaje Gena Munstera, analytika Piper Jaffray, o vývoji skladby příjmů. V prvním čtvrtletí 2010 se na tržbách Applu podílel iPhone 40 procenty, zatímco Macy 28 procenty (součet nedává 100 procent, protože Apple má ještě další zdroje příjmů, třeba iPody), přitom ve stejném období před rokem tento poměr činil 27 procent pro iPhone a 33 procent pro Macy. Z tohoto hlediska Apple skutečně už není tradičním výrobcem počítačů, ale spíše mobilních přístrojů.

Jenže to, stejně jako odstranění slova „Computer“ z názvu firmy již v roce 2007 (kdy byl uveden první iPhone), nic nemění na tom, že Macy stále zůstávají velice výnosným podnikáním. Podle Munstera nyní průměrná prodejní cena Macu v USA dosahuje 1 300 USD, s hrubou marží okolo 30 procent. Naproti tomu podle průzkumů IDC průměrná cena PC s Windows v USA činí 687 USD.

A tak i když Macy pořád zaujímají jen poměrně malý podíl na trhu - v prvním čtvrtletí 2010 zhruba 6,4 procenta (pořád mluvíme o USA), trvale se však zvyšuje, v roce 2005 to byla jenom 4 procenta - zase na tom až tolik nezáleží. Podle Munsterových odhadů totiž Apple za každého dalšího půl procent podílu na americkém trhu, co získají Macy na úkor PC s Windows, zvýší své tržby o 3 miliardy USD.

Významně ovšem roste i počet prodaných kusů. Ve fiskálním roce 2004 (Apple hospodaří v účetních obdobích, jež se nekryjí s kalendářním rokem) se prodalo 3,29 milionu Maců. Ale za první čtvrtletí fiskálního roku 2010 dosáhl prodej Maců 3,36 milionu, tedy více než za celý rok 2004. A odhady mluví o tom, že za rok 2010 by se mohlo odbýt celkem 13 milionů Maců. To znamená, že ačkoli nominální cena Maců je proti PC s Windows dvojnásobná, prodej Maců roste rychleji než trh osobních počítačů jako celek.

Mnozí z kupců přístrojů s iOS si pořídí také Mac

Tomuto růstu nepochybně pomáhají nové modely Maců, například loni uvedené širokoúhlé 21,5“ a 27“ iMacy, které posílily prodej stolních Maců. Letos se již objevily nové MacBooky Pro a inovovaný bílý MacBook a bez vlivu na odbyt jistě nebude ani nedávná modernizace Maců mini.

Navíc mobilní zařízení jako iPhone a iPad sice mohou spolupracovat též s Windows, ovšem zejména v kamenných obchodech Applu se jistě alespoň část z těchto zákazníků začne zajímat také o Macy a někteří si je i pořídí, už kvůli tomu, že spolupráce iOS s Mac OS X je přece jenom hladší. Nezanedbatelnou roli přirozeně hrají též další faktory, cena Maců je sice vyšší, ale poměr ceny a výkonu už vychází příznivěji, mimoto Macy jejich uživatelé obvykle drží delší dobu.

Určitá nejistota zůstává jen okolo profesionálních Maců

Když se to tedy vše shrne, tak přes momentální soustředění na iPad a iPhone (což navíc může být tak trochu shoda okolností, protože letos Apple uvedl hned dvě významné hardwarové novinky s iOS, totiž iPad a iPhone 4), Macy nadále tvoří důležitý zdroj příjmů, takže již kvůli tlaku akcionářů si Apple nemůže dovolit je ignorovat. (Ostatně vývoj aplikací iOS probíhá právě na Macích, z hlediska celkového odbytu Maců tohle sice není až tak velká část uživatelské základny, význam ovšem má.)

Obavy o budoucnost Maců jako takových jsou zřejmě zbytečné, určitá nejistota zůstává pouze okolo profesionálních modelů. Výše zmíněná data naznačují, že se hlavním trhem pro Macy stávají běžní uživatelé, nelze proto zcela vyloučit, že se Apple zaměří hlavně na jejich potřeby. A to pochopitelně vyvolává jisté obavy, zda se v ústraní neocitnou Macy určené k profesionálnímu nasazení, zejména Macy Pro. Ty nebyly modernizovány od loňského března a přes mnohé pověsti nové modely pořád nepřicházejí, teprve až se objeví, bude jasnější, kam vlastně Apple v téhle oblasti směřuje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zase ty hrozné ilustrativní fotky

Autor: iMilan Muž

Založeno: 30.06.2010, 01:20
Odpovědí: 0

Pane Král píšete pěkně, ale proč ničíte články strašným výběrem fotek? Po kolikáté už vidíme fotku Macu se zeleným jablkem? Pak pár forek z webu Apple a ten měšec plný peněz .... Fakt hrozný

Odpovědět na příspěvek

nesmyslne obavy o ukonceni macu

Autor: Stephen Muž

Založeno: 30.06.2010, 08:29
Odpovědí: 0

Koukam, ze nesmyslne obavy musely ukoncit az ekonomicke ukazatele.
Me staci ze podstata iZariteni je ta, ze jsou "prodlouzenou rukou" desktopu, takze jejich ukonceni je blbost z podstaty tech aktualne propagovanejsich iPadu!
No a o profi mac take nemam strach, staci se podivat jaky podil na trhu strihacich sw ma finalcut a je jasne ze bez nej to taky moc nejde...

Odpovědět na příspěvek

RE: nesmyslne obavy o ukonceni macu

Autor: Krtek Muž

Založeno: 30.06.2010, 11:49

Já to vidim spíš obráceně. Stolní PC (nebo noztes, to je jedno) je už jenom nutnej doplněk pro inteligentní telefon nebo jinou iKravinku. Věřim tomu, že do 5 let už se to obejde úplně bez "opravdovýho" počítače.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nesmyslne obavy o ukonceni macu

Autor: Stephen Muž

Založeno: 30.06.2010, 16:18

Za 5 let uvidime : -)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nesmyslne obavy o ukonceni macu

Autor: Martin Muž

Založeno: 01.07.2010, 07:54

Nestraš. Já nechci dělat katalogy v InDesignu na iPhonu :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: nesmyslne obavy o ukonceni macu

Autor: Marek Muž

Založeno: 30.06.2010, 23:57

chtěl bych mít takový optimismus ... Apple je firma postavená na marketingu a businessu a když tam není potenciál, tak to směle opustí ... a FinalCut má v USA cca 20% podíl, celosvětově samozřejmě významně hůř.

Adobe obecně šlape na Win minimálně stejně (oblast DTR/DTP) s tak Apple v pro sféře možná drží už jen audio, moc jiných oblastí nikoliv ... podle mě Apple za pár let bude "jen" výrobcem mobilních zařízení, v lepším případě bude systém OSX vyvíjen dál a licencován velkým výrobcům PC, to si myslím ...

Osobně jsem po prožití s Apple od Quadry, přes G3, G4 až po PowerMac a MacPro úspěšně switchnul na Win7 s DELL Precision a nemám problémy ... vše běží OK, servis a support ukázkový a vlastně mě OS X už nechybí ... byť uznám, že něco do sebe tento systém rozhodně má.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nesmyslne obavy o ukonceni macu

Autor: Martin Muž

Založeno: 01.07.2010, 07:59

Asi jde o zvyk. Ale já když si sednu k notebooku manželky, kde má Win Vista, tak si připadám jak bez ruky, nejsem schopen ničeho. Jenom, než mohu vytáhnout flashku z USB, tak musím asi 4x nebo 5x kliknout, u Maca jednou. Ale jak říkám, jde o zvyk, DTP se dá asi dělat na obojím, jak PC, tak Mac. Po pár týdnech bych si na PC taky asi zvyknul.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nesmyslne obavy o ukonceni macu

Autor: majak Muž

Založeno: 01.07.2010, 23:14

Ja jsem dlouholety PCckar a ted mam poprve Mac a je to uplne o necem jinem. Podle me je Max OS o dost lepsi operacni system nez Windows. Je videt ze vyvojari Mac OS u toho premysli, jak udelat ovladani co nejvice user friendly a to se mi libi.

Windows 7 taky neni spatny, nebo spis je prvni z Windows, ktery se da pouzivat a nenervovat se u toho. Ale stejne me Mac prijemne prekvapil.

A co se tyce ceny. Macy jsou sice drahe, ale v porovnani z jak kvalitnich materialu a soucastek se vyrabeji je to uplne super. Je jasne ze kdyz Acer bude vzdy levnejsi, protoze se vyrabi masove, ale taky nikdy nebude tak kvalitni.

Mac je takove Ferari, je pro elitu:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nesmyslne obavy o ukonceni macu

Autor: Stephen Muž

Založeno: 02.07.2010, 13:22

Rozumny zakaznik si toho je vedom. Proste koupi a zjisti ze uzivatelska privetivost je nejvyssi hodnota.
Ale jsou tu spousty prispevovatelu, kteri proste za sve prachy chteji vice kmitoherz, nebo vetsi disk ci jine vetsi prodejni nesmyslne cislo. A tem vyjde ten acer proste lip. Maji pocit ze za svy prachy maji lepsi vec, tak at si s tim pak zijou : -)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nesmyslne obavy o ukonceni macu

Autor: Michal Muž

Založeno: 05.07.2010, 17:20

Myslite ferarri ktere se zastavi pokud nedrzite volant obema rukama. S fleky na prednim skle a motorem z Felicie. Apple pouzivam od doby Power Mac 8500, ktery jsem mel pomerne dlouhou dobu a mys a klavesnice fungovala skutenćne dlouho a spolehlive. Pozdeji kdyz vitezoslavne Apple opoustel Power PC 603/ 604 ten pomaly a spatny procesor ktery mel byt nahrazen super-hyper-ultra rychlym G3/G4/G5 aby valcoval pomale Intelovske x86. A hle co se nestalo neubehlo az tak moc casu a Ty osklive a pomale procesory jsou v jablickach a vcetne moznosti provozovat ten zly operacni system nesystem Win. Co bude dal?? Ze by priste bezela jen okenka a svete div se mozna... Kdo vi.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: