Intel vyvolal dohady o MacBooku Pro s Core i5 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Intel vyvolal dohady o MacBooku Pro s Core i5

15. ledna 2010, 00.00 | Intel sliboval jako výhru v obchodnické soutěži MacBook Pro s procesorem Core i5, ale nyní tvrdí, že šlo o omyl a výhru změnil na notebook HP.

Na výstavě CES 2010 Intel minulý týden oficiálně představil své nové procesory vyráběné 32nm procesem (dříve známé pod kódovým označením „Arrandale“).

Jedná se o dvoujádrové procesory s integrovanou grafikou a i když k nim patří také stolní čipy, hlavní pozornost poutají mobilní verze, protože dovolí nasadit výkonnou architekturu Nehalem též do běžných notebooků (čtyřjádrové mobilní Nehalemy Core i7, vyráběné 45nm procesem, se sice objevily již vloni, ale ty se kvůli svému příkonu hodí jen do nepříliš přenosných náhrad stolních počítačů), přehled nových mobilních procesorů a jejich hlavních vlastností nabízí například tento článek, jde o mobilní verze procesorů Core i7, i5 a i3.

Zpráva Intelu slibovala MacBook Pro s Core i5

Samozřejmě se začalo spekulovat, zda a kdy užije tyto procesory do svých notebooků Apple a ve středu se o velký rozruch v téhle věci postaral samotný Intel zprávou účastníkům programu Intel Retail Edge Program (ten umožňuje zaměstnancům obchodů prodávajících hardware Intelu přistupovat k technickým informacím a prodejním tipům, za něž si lze vysloužit „čipy“, které se dají vyměnit za hardware).

Program navíc zahrnuje občasné soutěže a elektronickou poštou rozeslaná zpráva v rámci lednové soutěže slibovala možnost vyhrát jeden ze dvou MacBooků Pro vybavených procesorem Core i5. Obdobnou nabídku přitom obdrželi také španělští účastnící programu.

Mnozí příjemci zprávy si to pochopitelně nenechali pro sebe, a tak Web zaplavily zprávy o tom, že Apple zřejmě brzy uvede MacBook Pro vybavený procesorem Core i5.

Nasazení nových 32nm procesorů do MacBooků Pro ztěžuje integrovaná grafika

Zatím všechny notebooky Applu používají procesory Core 2 Duo, tedy čipy předchozí generace, jež sice nejsou zrovna slabé, avšak s Nehalemy se měřit nemohou, což dokládají první testy 32nm procesoru Core i5 (české servery obdržely stolní variantu tohoto procesoru, ale mobilní modely by měly podávat podobné výkony).

Jsou to sice fyzicky dvoujádrové procesory, avšak díky technologii Hyper-Threading nabízejí čtyři virtuální jádra a svým výkonem se téměř vyrovnají fyzicky čtyřjádrovým procesorům Core 2, výkon jednovláknových aplikací navíc posiluje technologie Turbo Boost zvyšující taktovací frekvenci aktivního jádra. Přes vyšší výkon se přitom jejich příkon nijak nezvýšil, takže by notebooky jimi vybavené měly mít stejnou a možná i lepší výdrž na baterii.

Nové mobilní procesory Intelu však zahrnují také integrovanou grafiku (pouzdro procesoru obsahuje dva čipy - vlastní procesor vyrobený 32nm procesem a druhý čip nesoucí grafický procesor a obvody pro komunikaci s pamětí, ten se ještě vyrábí 45nm procesem) a právě ta by mohla v případě Maců působit potíže.

Co bude s čipovými sadami NVIDIe?

Apple v současnosti využívá čipové sady NVIDIe, zahrnující integrovanou grafiku GeForce 9400M (u vyšších modelů MacBooku Pro navíc doplněnou ještě samostatnou grafickou kartou), což ovšem s novými procesory nebude bez větších změn možné, loni se dokonce objevily pověsti, že Apple kvůli integrované grafice nasazení procesorů Arrandale odmítá a údajně měl žádat o jejich upravenou verzi bez integrované grafiky (jež podle prvních testů skutečně není nijak zvlášť výkonná, rozhodně se nevyrovná stávající integrované grafice NVIDIe).

A aby toho nebylo málo, NVIDIA a Intel navíc vedou spory o licenci na čipové sady k procesorům Nehalem, NVIDIA nakonec oznámila pozastavení jejich vývoje. Není tedy vůbec jasné, jaké řešení vlastně Apple pro notebooky s novými mobilními procesory Intelu hodlá zvolit, vyskytly se i úvahy, že se kvůli tomu uvedení takových strojů opozdí.

Není proto divu, že zmíněný „únik“ Intelu vyvolal velké nadšení, zdál se dokazovat, že již tento měsíc Apple uvede MacBook Pro s procesorem Core i5, takže zmíněné problémy už nějak zdolal.

Dokonce se počaly objevovat úvahy, že by nový stroj mohl představit 27. ledna, kdy se v San Franciscu očekává akce, na níž Apple předvede zatím blíže neurčené novinky, nejspíš svůj pověstný tablet. To ovšem není příliš pravděpodobné, jestliže tam skutečně uvede tablet, sotva by ho míchal s něčím dalším, navíc v poslední době nové Macy dává na trh bez jakýchkoli veřejných akcí, i když přinášejí významné novinky (tak tomu bylo také loni v říjnu s novými 21,5“ a 27“ iMacy).

Intel vše vysvětluje jako komunikační nedorozumění

Avšak už ve čtvrtek Intel vše popřel, rozeslal dotčeným účastníkům novou zprávu, v níž tvrdí, že středeční oznámení byl omyl (způsobený „chybou komunikace“), sice uvedlo správný procesor (Core i5), ne však počítač, vyhraným notebookem tak nebude MacBook Pro, ale HP ENVY. A dále se Intel omlouvá za způsobené zmatení.

Jistě, mohlo se skutečně jednat o pouhý omyl, ačkoli splést si tyto dva počítače je opravdu zvláštní a vyvolává to všelijaká podezření. Intel by pochopitelně o MacBooku Pro s novým procesorem věděl mezi prvními, zároveň je ovšem jasné, že Apple (zejména v osobě Steva Jobse) na taková předčasná prozrazení novinek reaguje velice nedůtklivě, nelze tedy vyloučit ani to, že prostě donutil Intel výhru v soutěži změnit.

Během několika příštích týdnů se snad tato záležitost vyjasní, MacBook Pro ale časem stejně bude muset na nové procesory přejít, má-li zůstat konkurenceschopný (protože všichni ostatní výrobci notebooků uvedou modely jimi vybavené), bude však hodně záležet na tom, jak se vyřeší otázka čipové sady a integrované grafiky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: