Dění okolo Maců: podrobnosti k Mac OS X 10.5.2 9C20, After Effects 8.0.2, QuickTime 7.4 koliduje s After Effects a externí SuperDrive pouze pro MacBook Air. (24.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Dění okolo Maců: podrobnosti k Mac OS X 10.5.2 9C20, After Effects 8.0.2, QuickTime 7.4 koliduje s After Effects a externí SuperDrive pouze pro MacBook Air. (24.1.08)

24. ledna 2008, 04.00 | Objevily se bližší informace k novému testovacímu sestavení Mac OS X 10.5.2. Adobe vydala After Effects 8.0.2. Nový QuickTime 7.4 však právě s After Effects působí ohromné potíže. A externí mechanika SuperDrive se dá použít jen pro MacBook Air.

Přísun zpráv poněkud ochabuje, takže na dnešek jich tolik nebude. V tomto článku najdete zprávy související s hardwarem a zejména softwarem pro Macy, druhý dnešní článek přináší pár zpráv k iPhonu.

Zde se nejprve se podíváme na další informace Mac OS X 10.5.2:

Podrobnosti k novému sestavení Mac OS X 10.5.2

Již ze včerejška víte, že v úterý Apple rozeslal vývojářům nové testovací sestavení Mac OS X 10.5.2, označené 9C20. AppleInsider k němu přináší podrobnější informace.

První očividnou změnu, zmiňovanou už včera, tvoří vydělení grafických ovladačů do samostatného balíku označeného „Leopard Graphics Update 1.0“ o velikosti 48,8 MB.

V doprovodných poznámkách Apple žádá vývojáře, aby nejprve nainstalovali nové sestavení Mac OS X a teprve poté grafické ovladače. Jedním z hlavních důvodů tohoto rozdělení zřejmě bylo zmenšení celkové velikosti rozdílové aktualizace Mac OS x 10.5.2, ze 450 MB pro předchozí sestavení na asi 360 MB pro nejnovější verzi (ke zmenšení zřejmě přispěly i další změny).

Nejnovější sestavení již nevypisuje žádné známé chyby a podstatně zužuje rozsah oblastí, na něž se mají vývojáři při testování zaměřit, místo 37 komponent jich mají sledovat už jen 11. K těmto zbývajícím oblastem patří AirPort, dok, Finder, Safari, Spotlight a Time Machine.

Vývojáři Applu nezaháleli, nové sestavení obsahuje 22 nových oprav programového kódu, což zvyšuje celkový počet dokumentovaných oprav v Mac OS X 10.5.2 na 115. Některé z nejnovějších oprav se zaměřují na obrazový šum v RAW soborech, na šetřiče obrazovky iTunes, na lištu menu pro AirPort a na Time Machine.

Objevilo se také několik úprav pro rozhraní lišty menu podporujících novou předvolbu pracovní plochy, jež umožňuje zapínat a vypínat průsvitnost pozadí menu. Některé další nové funkce (jako třeba sdílení optické mechaniky na vzdáleném počítači) byly obsaženy již v předchozím sestavení.

Jak vidět, Apple stále má co opravovat, přesto se zdá být ostrá verze opět o něco blíže. Vydělení grafických ovladačů vypadá jako docela praktické opatření, uvidíme, zda to zůstane zachováno i v ostré verzi.

Adobe After Effects 8.0.2 poskytuje podporu Leoparda

Adobe včera vydala novou verzi programu After Effects CS3 Professional. Nová verze 8.0.2 především přináší podporu pro Mac OS X 10.5 Leopard. Aplikace Adobe pro práci s videem si ve svých stávajících verzích s Leopardem příliš nerozumí, což řeší právě tyto postupně vydávané aktualizace.

After Effects 8.0.2 dále přidává podporu OpenGL na podporovaných grafických kartách pod Mac OS X 10.4 a 10.5. Aktualizace rovněž dovoluje uživatelům přímo importovat a editovat obsah z profesionálních videokamer Panasonic P2. Program nyní podporuje formát MXF ve variantě Panasonic Op-Atom používaných DV, DVCPRO, DVCPRO50 a DVCPRO HD videokamerami Panasonicu pro záznam na média P2.

Aktualizaci na verzi 8.0.2 lze stáhnout odtud z webu Adobe, jde o 106 MB velký DMG soubor.

QuickTime 7.4 působí potíže s After Effects

Minulý týden v rámci svých softwarových novinek Apple též vydal QuickTime 7.4. Ten by měl poskytovat podporu pro nové funkce iTunes a mnohé bezpečnostní opravy, avšak záhy začali uživatelé hlásit problémy s některými aplikacemi. (Podle poznámek našich čtenářů kupříkladu přestaly fungovat titulky v Perianu.)

Velké problémy se začaly objevovat právě s After Effects, poté, co dotyční uživatelé nainstalovali QuickTime 7.4.

Diskusní fora zaplňují stížnosti uživatelů, kteří po instalaci QuickTimu 7.4 nemohou otevírat, editovat a zpracovávat své projekty After Effects. Mnozí z nich přitom jsou profesionálové používající After Effects v rámci své obživy, což je staví do hodně nepříjemné situace.

Postižení pochopitelně hledají řešení. Jako nejrozumnější se jeví QuickTime 7.4 zatím neinstalovat. Pokud už se tak stalo, nejlépe se osvědčilo užití Time Machine k navrácení operačního systému do předchozího stavu. (Výše popsaná nová verze After Effects si s problémem neporadí.)

Profesionální zpracovatelé videa by se tedy měli novému QuickTimu 7.4 vyhýbat velkým obloukem, zdá se, že úpravy provedené kvůli zvýšení bezpečnosti kolidují s některým videosoftwarem.

Není to sice poprvé, co aktualizovaný QuickTime způsobil potíže, avšak vzhledem k vážnosti situace by Apple rozhodně neměl příliš otálet s řešením.

Externí mechanika SuperDrive je použitelná jen pro MacBook Air

K MacBooku Air Apple uvedl také příslušenství, včetně externí optické mechaniky SuperDrive. Tato kompaktní externí DVD vypalovačka, funkčně shodná s mechanikami SuperDrive v ostatních noteboocích Applu, stojí 99 USD a připojuje se přes USB port, z něhož se též napájí.

Jak však nyní vychází najevo, mechanika byla konstruována tak, že se dá použít pouze s novým notebookem Applu.

Externí DVD vypalovačky připojované přes USB se na trhu vyskytují celkem běžně, jenže tato mechanika má vyšší příkon, než jaký dodává standardní USB port, přesto se napájí z USB. Jediný USB port na MacBooku Air byl totiž posílen nad standardní specifikaci právě kvůli tomu, aby mechaniku utáhl, tvrdí zasvěcenci. Díky tomu se mechanika obejde bez dodatečného napájení a stačí ji připojit datovým kabelem k USB portu.

Nepůjde ovšem použít jinde, protože USB port se standardními specifikacemi ji nezvládne a externí napájení se k ní připojit nedá. Externí mechanika SuperDrive je tedy specializovaná periférie určená výlučně pro MacBook Air. Samozřejmě, k MacBooku Air můžete připojit jiné externí USB vypalovačky, mají-li vlastní napájení.

Z této záležitosti ovšem není třeba dělat aféru, výrobci ultrapřenosných notebooků naprosto běžně dodávají externí optické mechaniky určené pouze pro konkrétní model (většinou mají speciální konektor). Všechny ostatní notebooky Applu optickou mechaniku už obsahují, takže u nich by externí mechanika velkého použití nedošla a kdybyste přece jen potřebovali dodatečnou optickou mechaniku, vhodná řešení se dnes dají sehnat od jiných výrobců za docela přijatelné ceny.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: