Apple vylepšil MacBooky Pro již v pondělí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple vylepšil MacBooky Pro již v pondělí

25. října 2011, 00.00 | Všechny MacBooky Pro dostaly výše taktované procesory, 13palcové modely byly osazeny většími pevnými disky a 15palcové a 17palcové stroje nabízejí lepší grafický hardware.

Minulý týden server 9to5mac předpověděl, že už tento týden by se mohly objevit mírně modernizované Macy Pro. Záhy poté ale přišel AppleInsider s opačným tvrzením, podle jeho zdroje měly tyto stroje dorazit až počátkem listopadu.

Ukázalo se však, že 9to5mac má lepší dodavatele informací, protože Apple nakonec MacBooky Pro vylepšil již v pondělí. (Mimochodem, 9to5mac zveřejnil získané specifikace modernizovaných MacBooků Pro už v neděli a den poté se prokázalo, že jeho zdroj byl opět přesný.) Tím Apple poněkud narušil dosavadní tradice, protože novinky týkající se Maců přicházejí obvykle v úterý, nebo (řidčeji) ve čtvrtek.

Na druhou stranu, Apple to zjevně nepovažuje za věc hodnou pozornosti, nejenom že jí nevěnoval žádnou publicitu, ale dokonce ani ve svém webovém obchodu u MacBooků Pro nezobrazuje ikonu označující nový produkt (striktně vzato ovšem tyto notebooky skutečně nejsou nové). Tato řada Maců se však dosud vůbec nezměnila od svého uvedení na trh koncem února, proto se podívejme, co s ní včera Apple vlastně provedl:

Změny 13“ MacBooků Pro

Začneme u MacBooků Pro s nejmenší, 13“ obrazovkou. Nižší 13“ standardní model nadále používá fyzicky dvoujádrový mobilní procesor Core i5, ale namísto čipu taktovaného na 2,3 GHz nyní nese 2,4GHz procesor (pravděpodobně model Core i5-2430M). A dále se zvětšila kapacita jeho pevného disku z 320 na 500 GB.

K podobným změnám došlo též u vyššího 13“ modelu, ten nahradil 2,7GHz procesor 2,8GHz čipem Core i7 (opět jde o fyzicky dvoujádrový procesor, nejspíš model Core i7-2640M, který se prodává teprve od září) a kapacita jeho pevného disku se zvětšila z 500 na 750 GB, stále ovšem jde o disky s 5 400 otáčkami za minutu. Třináctipalcové MacBooky Pro tak teď nabízejí úplně stejné kapacity disků jako 15“ modely.

Všechny ostatní parametry a volitelné vybavení 13“ MacBooků Pro zůstaly stejné (samozřejmě nadále používají pouze grafiku Intel HD 3000 integrovanou v procesoru) a nezměnily se ani jejich ceny, nižší standardní 13“ model se prodává za 1 199 USD, respektive 27 990 Kč (v tomto článku uvádíme ceny z amerického a z českého webového obchodu Applu), vyšší 13“ model pak stojí 1 499 USD (34 990 Kč).

Změny 15“ MacBooků Pro

Patnáctipalcové MacBooky Pro nadále používají fyzicky čtyřjádrové mobilní procesory Core i7, ale nyní nasadily čipy s vyššími taktovacími frekvencemi. Kapacity pevných disků zůstaly stejné, avšak změnil se grafický hardware. Tyto stroje vedle integrované grafiky v procesoru nabízejí ještě další samostatnou grafiku (systém mezi oběma automaticky přepíná), jež byla vylepšena.

Nižší 15“ model teď nese namísto 2,0GHz čipu 2,2GHz procesor (model Core i7-2720QM, jenž se dosud nacházel ve vyšším 15” modelu) a dále v něm byla nahrazena dosavadní grafika Radeon HD 6490M s 256 MB vlastní RAM výkonnějším Radeonem HD 6750M s 512 MB paměti. (Jako grafická RAM samostatných grafik slouží paměti typu GDDR5.)

Vyšší 15” MacBook Pro zvýšil taktovací frekvenci procesoru z 2,2 na 2,4 GHz (jde zřejmě o model Core i7-2760QM) a také jeho grafika byla vylepšena, původní Radeon HD 6750M s 1 GB RAM nahradil Radeon HD 6770M též s 1 GB RAM.

Volitelné vybavení se trochu změnilo pro vyšší 15” model. Ten se nyní dá volitelně osadit 2,5GHz procesorem Core i7 (modelem Core i7-2860QM), zatímco dříve to byl jen 2,3GHz čip. Za výkonnější procesor si zákazník musí připlatit 250 USD (5 750 Kč).

A místo standardního disku s 5 400 otáčkami lze teď nasadit rychlejší 7200otáčkový disk o kapacitě 750 GB (zatímco předtím se rychlejší disk nabízel jen s kapacitou 500 GB), což přijde na 50 USD (1 150 Kč). Zbývající volitelné vybavení 15“ MacBooků Pro zůstalo stejné jako předtím.

A stejné jsou též ceny těchto strojů, nižší 15“ model stojí 1 799 USD (42 990 Kč) a vyšší 15“ model Apple prodává za 2 199 USD (49 990 Kč).

Změny 17“ MacBooku Pro

Se 17“ obrazovkou nabízí Apple jediný standardní model, jehož čtyřjádrový procesor Core i7 nyní (stejně jako ve vyšším 15“ MacBooku Pro) běží na 2,4 GHz namísto původních 2,2 GHz. Stejným způsobem se změnila i jeho grafika, namísto Radeonu 6750M dostal výkonnější Radeon HD 6770M, kapacita grafické paměti zůstala na 1 GB. (S výjimkou větší obrazovky a zásuvky pro karty ExpressCard/34 nabízí 17“ MacBook Pro zcela stejný hardware jako vyšší 15“ model.)

Také změny ve volitelném vybavení odpovídají vyššímu 15 modelu. To znamená, že teď lze 17“ MacBook Pro volitelně osadit 2,5GHz procesorem Core i7 a jako rychlejší disk se nabízí 7200otáčkový model o kapacitě 750 GB. A cena tohoto stroje nadále činí 2 499 USD (57 990 Kč).

Podpora pro Bluetooth 4.0 se nekoná

Podle pověstí z minulého týdne měly modernizované MacBooky Pro též nasadit nový bezdrátový čip podporující standard Bluetooth 4.0. (Zájmové sdružení Bluetooth SIG včera zavedlo pro zařízení podporující Bluetooth 4.0 nové marketingové označení „Bluetooth Smart“. Jako „Bluetooth Smart Ready“ se budou označovat zařízení typu chytrých telefonů, tabletů a počítačů schopná provozovat Bluetooth 4.0 komunikaci v obou jejích dostupných režimech, zatímco označení „Bluetooth Smart“ ponesou různá čidla přenášející svá data v úsporném režimu Bluetooth 4.0.)

Apple poskytuje podporu pro Bluetooth 4.0 v letošních MacBoocích Air a Macích mini a také v iPhonu 4S, proto se očekávalo, že stejný Bluetooth hardware dostanou i MacBooky Pro. Avšak jejich technické specifikace nadále uvádějí pouze podporu pro Bluetooth 2.1 + EDR, zjevně tedy k této změně nedošlo. Jednoznačně by to sice potvrdilo teprve rozebrání těchto strojů, aby se zjistilo, jaký bezdrátový čip se v nich nachází, ale Apple by se jistě podporou pro Bluetooth 4.0 pochlubil. MacBooky Pro tak nejspíš nadále používají původní základní desky, jež postrádají potřebný hardware.

Apple podporu pro Bluetooth 4.0 zřejmě doplní teprve v příští generaci MacBooků Pro s procesory Ivy Bridge, která se čeká na jaře příštího roku. Nové procesory budou vyžadovat též nové základní desky, při té příležitosti tak asi přibude i podpora nového Bluetooth standardu.

Zhodnocení změn MacBooků Pro

Podle očekávání u MacBooků Pro včera nedošlo k žádným zásadním změnám. Taktovací frekvence procesorů vzrostly o pár set megahertzů, ovšem urychlení běhu aplikací zřejmě nebude nějak zvlášť výrazné. To však ukážou teprve nezávislé testy, což platí i pro výkonnostní přínos volitelného 2,5GHz procesoru Core i7 (můžeme-li soudit podle výsledků testů dřívějších modelů, za požadovaný příplatek se většině uživatelů volitelný procesor nevyplatí).

Třináctipalcové MacBooky Pro nyní nabízejí stejné kapacity disků jako jejich 15” protějšky, což lze jen uvítat, zvlášť teď, kdy ceny disků prudce rostou kvůli zaplavení thajských továren na jejich důležité komponenty. (Apple to však asi ovlivní méně než ostatní výrobce počítačů. Díky své ohromné hotovostní zásobě si může bez potíží dovolit platit za komponenty předem a hotově, takže snadno získá přednostní dodávky.)

Podporu pro Bluetooth 4.0 sice inovované modely nezískaly, ale došlo k jiné změně, kterou pověsti nepředpovídaly – 15“ a 17“ modely dostaly lepší samostatné grafiky, což by se mělo projevit především na výkonu 3D aplikací. Avšak stejně jako v případě nových procesorů i tohle budou muset ověřit nezávislé výkonnostní testy.

Vzhledem k tomu, že se ceny MacBooků Pro nezměnily, jsou včerejší vylepšení rozhodně vítaná, ale nijak zásadní. K významnějším změnám těchto notebooků dojde až v příštím roce s přechodem na procesory Ivy Bridge a zatím se lze jen dohadovat, co by se vedle procesoru mohlo ještě změnit dalšího. A je vysoce pravděpodobné, že tohle byly poslední změny Maců v letošním roce, protože Macy Pro budou muset počkat na nové Xeony až do příštího roku a ostatní modelové řady byly modernizovány celkem nedávno.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Rychlost řadičů

Autor: Vlastik Muž

Založeno: 25.10.2011, 09:26
Odpovědí: 0

Zajímalo by mě, zda zrychlili řadič z 3 Gigabitů na vyšší kvůly rychlím ssd diskům nevíte někdo?

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychlost řadičů

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 25.10.2011, 14:21

Uz davno pouzivaji SATA III. Zaspal jste stejne jako tenkrat na zakladni skole :D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rychlost řadičů

Autor: Vlastik Muž

Založeno: 26.10.2011, 10:11

Asi jsem se špatně vyjádřil. do stávajících macu mlžeš dát sata 3 ale rychlost maximálně do 300Mb/s potřebuji vědět zda nové budou podporovat vyšší přenosové rychlosti tedy 500Mbs

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rychlost řadičů

Autor: ricci24 Muž

Založeno: 26.10.2011, 19:24

¨vlastiku a proc by OWC nabizel SSD super disky s rychlosti pres 500 MBps a jeste se chůubili testy a doporucovaly je k novym MBP se stejnou rychlosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Rychlost řadičů

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 27.10.2011, 08:46

Vlastik je uplne mimo, zajimalo by me, kam na to chodi :D Mi tam OWC jede pres 500MB/s bez problemu.

Odpovědět na příspěvek

Rychlost sbernice

Autor: Vlastik Muž

Založeno: 27.10.2011, 09:36
Odpovědí: 0

No nevím co se do mě pouštíš. beru to tak že imaca 27" 2010 co mám má sběrnici 3GB a tudíž nevyužije plné rychlosti disku se zápisem nad 300 Mbs. to že nabízejí vysokorychlostní disky neznamená že je plně využije. :( a urážet umí každej, ale zatím tu nebyla přesvědšivá odpověd.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychlost sbernice

Autor: ricci24 Muž

Založeno: 27.10.2011, 15:57

tak ti tu odpoved dam.Ano sbernice letosnich Macu umoznuje vyuzit rychlejsi disky nez je 300MBps.Ale u Miniho to ti nereknu.Staci ti ta odpoved.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychlost sbernice

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 27.10.2011, 17:14

Jste sice trouba, ale ještě jednou: MacBooky Pro používají SATA III (alias 6Gb/s), které (a teď se radši podržte) více využijí sekvenční potenciál SSD disků. To, že Váš iMac má jen SATA II (alias 3Gb/s) a tudíž logicky více jak 280 MB/s z toho nevymáčknete, je úplně mimo mísu, protože současný MacBook Pro není iMac 2010. Pochopila to už i Vaše notně zabedněná hlava?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rychlost sbernice

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 27.10.2011, 17:22

A speciální dovětek pro Vlastíka: Bavím se o řadičích použitých v jednotlivých strojích.

Odpovědět na příspěvek

otazka na irreversibla

Autor: ricci24 Muž

Založeno: 27.10.2011, 16:38
Odpovědí: 0

prosimte a jak je to s disky od OWC co se tyce TRIMu.Taky planuju jeden Extremme koupit ale dokavad TRIM bude Apple podporovat jen u svych predrazenych SSD tak se mi do toho jit dvakrat nechce.Ptam se jen proto ze OWC uzce spolupracuje s APple tak si myslim ze u jejich SSD by TRIM byt podporovan mohl.Dik

Odpovědět na příspěvek

RE: otazka na irreversibla

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 27.10.2011, 17:19

Nevím, zatím nikde, kde mám SSD, ještě nemám Liona, který by měl podporovat TRIM i u disků třetích stran. Nicméně, TRIM pod OS X není zřejmě nutnost, dva roky mám system na SSD disku bez TRIMu a když to proměřím, naměřím stejné hodnoty jako po koupi. OWC samozřejmě jako spousta jiných výrobců TRIM podporuje, ale tady je to holt na výrobci OS, jak se k tomu postaví. Každopádně ale do SSD by OWC běž, TRIM neTRIM, neboť jeho případná absence pod Lionem není vůbec žádný problém.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Vlastik je uplne mimo, zajimalo by me, kam na to chodi :D Mi tam OWC jede pres 500MB/s bez problemu.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: