Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Apple údajně odmítá nasazení procesorů Arrandale
9. prosince 2009, 00.00 | Chystané mobilní procesory Core i3 a Core i5 s integrovanou grafikou prý Applu nevyhovují, současně přetrvávají spory mezi Intelem a NVIDIí, a tak se možná uvedení MacBooků Pro s novými procesory opozdí.
Benchmarkové testy nových iMaců s procesory Core i5 a Core i7 (s procesory Lynnfield využívajícími novou architekturu Nehalem) ukázaly, že tyto stroje jsou mnohem výkonnější než Macy s procesory Core 2 Duo.
A tak není divu, že se hodně spekuluje, kdy Apple převede na procesory s architekturou Nehalem další své modely. Spousta dohadů panuje zejména okolo notebooků, protože na příští rok Intel plánuje uvedení řady nových mobilních čipů s touto architekturou. (Již teď se sice prodávají procesory Clarksfield, mobilní verze Core i7, jenže ty mají poměrně velký příkon a není pravděpodobné, že by je Apple použil ve svých noteboocích, u nichž tolik hledí na výdrž baterie.)
Už v lednu by se však měly objevit první procesory Core i5 a i3 z rodiny Arrandale, což budou fyzicky dvoujádrové procesory (díky technologii Hyper-Threading ale nabídnou čtyři virtuální jádra) vyrobené 32nm procesem. Zároveň však budou zahrnovat také integrovanou grafiku (ta bude stále ještě používat 45nm výrobní proces, v pouzdře se budou nacházet dva čipy).
Applu údajně vadí integrovaná grafika v procesorech Arrandale
Jenže podle nejnovějších pověstí Apple odmítá procesory Arrandale nasadit právě kvůli oné integrované grafice. Přišel s tím web Bright Side of News (BSN), tvrdí, že ačkoli řada výrobců uvede notebooky s procesory Arrandale postavené na platformě Calpella, Apple mezi nimi nebude.
Podle zdrojů BSN, jež mají být do věci zasvěcené, Apple údajně odmítl přijmout procesory Arrandale a platformu Calpella v jejich výchozí podobě, vadí mu integrovaná grafika a zřejmě od Intelu požaduje, aby mu dodal upravenou verzi, jež bude zahrnovat pouze samotný 32nm procesor, bez grafiky.
Zatím však nelze potvrdit, jestli Intel skutečně takovýto procesor chystá, BSN ví pouze to, že Apple odmítl Arrandale v jeho stávající podobě. (Je otázkou, zda by Intel vůbec byl ochotný něco takového udělat, pro první MacBook Air sice opravdu připravil speciální verzi procesoru, avšak s čipy Arrandale by to již zdaleka tak snadné nebylo.)
Požadavek Applu ovšem dává smysl, vzhledem k dosavadnímu vývoji jeho notebooků. Po přechodu Maců na procesory Intel sice Apple zpočátku integrovanou grafiku Intelu používal, avšak ta podávala nepříliš uspokojivé výkony, proto loni v říjnu uvedené hliníkové MacBooky (a nižší MacBooky Pro) přešly k podstatně výkonnější integrované grafice NVIDIA GeForce 9400M (čipové sadě MCP79).
Tuto integrovanou grafiku dnes používají všechny notebooky Applu, přičemž vyšší modely MacBooků Pro dovolují přepínání mezi integrovanou GeForce 9400M (s nižším příkonem) a výkonnější (ale energeticky náročnější) samostatnou grafickou kartou.
Integrovaná grafika v procesorech Arrandale sice má být výkonnější než dosavadní integrovaná řešení Intelu, přesto o ní panují pochybnosti (nejspíš bude slabší než GeForce 9400M) a NVIDIA pochopitelně pracuje na nástupci GeForce 9400M. Apple tak nejspíš počítá s tím, že by nové 32nm procesory spojil právě s nástupci čipové sady MCP79.
Další potíž vězí v licenčních sporech Intelu a NVIDIe
Jenže to má ještě jeden háček, Intel a NVIDIA se už od léta dohadují ohledně licence na čipové sady pro procesory Intelu s integrovaným paměťovým řadičem, což jsou mimo jiné všechny čipy s architekturou Nehalem. Spor dospěl tak daleko, že NVIDIA v říjnu oznámila pozastavení vývoje příslušných čipových sad.
A tak nelze vyloučit, že se přechod notebooků Applu na procesory s architekturou Nehalem opozdí proti dosavadním očekáváním. BSN mluví o tom, že procesory Arrandale by měly umožnit modernizaci MacBooků, MacBooků Pro a Maců mini, nepochybně však nejprve nové procesory dostanou MacBooky Pro. Jejich modernizace se předpokládá během první poloviny roku 2010, někteří optimisté dokonce mluví již o počátku příštího roku.
Hrozí zpoždění MacBooků Pro s novými procesory?
Pokud však Apple opravdu odmítne procesory Arrandale a nevyřeší se licenční spory mezi Intelem a NVIDIí, tak se nespíš tento přechod dále opozdí. BSN v komentářích ke své zprávě poznamenává, že získala náznaky, podle nichž Apple hodlá počkat až na procesory s mikroarchitekturou Sandy Bridge, mobilní nástupce Nehalemů (ty by už měly být fyzicky čtyřjádrové), jenže ty se objeví až koncem roku 2010.
Samozřejmě, jde o nepotvrzené pověsti, jestli ovšem mají alespoň částečně reálný základ, bude to nejspíš znamenat, že Apple své notebooky převede na výkonnější procesory mnohem později, než se dosud předpokládalo.
Zřejmě by tak ještě řadu měsíců zůstával u procesorů Core 2 Duo. A to by mohl být zejména marketingový problém, konkurence, jež nasadí procesory Arrandale, bude nepochybně zdůrazňovat svůj technologický náskok. V celé věci však zůstává příliš mnoho nejasností, nezbývá než počkat, zda se neobjeví nějaké upřesňující informace.
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům: