Apple údajně brzy zmodernizuje všechny své notebooky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple údajně brzy zmodernizuje všechny své notebooky

7. dubna 2010, 00.00 | Tchajwanský deník tvrdí, že během dubna Apple uvede modernizované verze MacBooků, MacBooků Pro a MacBooků Air.

V současnosti sice zpravodajství nadále ovládá iPad, objevila se však také jedna zpráva ohledně údajných plánů Applu na modernizaci jeho notebooků.

Významná modernizace MacBooků Pro proběhla naposledy v červnu 2009 a v říjnu 2009 dorazil na trh též přepracovaný 13“ bílý MacBook, od té doby se však na přenosných Macích vlastně nic nezměnilo, což již začíná vyvolávat nervozitu, různé pověsti o nových modelech se objevují už od počátku roku, ale žádná se dosud nepotvrdila.

Nové pověsti z Tchaj-wanu

Avšak v pondělí přinesl tchajwanský deník Apple Daily zprávu, že ještě v dubnu Apple hodlá na trh uvést modernizované MacBooky, MacBooky Pro a MacBooky Air (zpráva je sice v čínštině, ale Google nabízí dost srozumitelný strojový překlad do angličtiny).

Dlouhé čekání na nové modely deník vysvětluje tím, že byl nedostatek nových mobilních procesorů Intelu (v březnu skutečně dorazily takové zprávy), ale to by teď již mělo být vyřešeno.

Nové MacBooky Pro mají přinést větší disky a delší výdrž na baterii

Strojový překlad článku je sice dost kostrbatý, avšak dá se z něj vyčíst, že by nové MacBooky Pro měly být osazeny 640GB pevnými disky, jež bude volitelně možné nahradit rychlejšími 248GB SSD disky. A nové modely by údajně měly na baterii vydržet pracovat 8 hodin (to by se vcelku dalo očekávat, podobné výdrže Apple uvádí už pro současné modely a nové stroje s 32nm procesory Intelu by mohly mít ještě nižší příkon).

Zbytek zprávy se, jak bývá u tchajwanských periodik obvyklé, zabývá především dodavateli komponent a služeb pro tyto stroje, jejich montáž mají zajišťovat Quanta a Hon Hai (u nás známá spíše pod názvem Foxconn), zatímco LCD panely budou dodávat Innolux a AU Optronics (nijak překvapivé, stejné firmy totéž zajišťují pro notebooky Applu již teď).

Podle březnových zpráv měl Intel potíže s dodávkami nových 32nm mobilních procesorů Core i3, Core i5 a Core i7, protože výrobce notebooků Acer si jich pro své stroje objednal značné množství, takže na další zákazníky se už nedostávalo.

Předpokládá se, že také nové MacBooky a MacBooky Pro nasadí tyto procesory (jsou to fyzicky dvoujádrové čipy s architekturou Nehalem), někteří výrobci notebooků již takové modely uvádějí na trh a opravdu poskytují citelně vyšší výkon, přičemž díky 32nm výrobnímu procesu zároveň mají nižší příkon než předchozí generace mobilních procesorů Core 2 Duo.

Zpoždění nových notebooků Applu zřejmě nějak souvisí s procesory Intelu

V případě Applu ovšem zpoždění notebooků s takovýmito procesory nejspíš ovlivňují i jiné faktory, problém asi vězí hlavně v tom, že nové mobilní procesory nesou přímo v sobě integrovanou grafiku, což ztěžuje jejich nasazení do čipových sad nepocházejících od Intelu.

Současné notebooky Applu používají čipovou sadu NVIDIA MCP79 zahrnující integrovanou grafiku GeForce 9400M a původně se předpokládalo, že do nových modelů Apple nasadí jejího nástupce, jenže už loni Intel odmítl poskytnout NVIDii licenci na čipové sady spolupracující s novými procesory využívajícími architekturu Nehalem.

Neví se, jak to Apple vlastně hodlá řešit (hlavní potíž spočívá v tom, že integrovaná grafika Intelu je slabší než GeForce 9400M), jedním z možných řešení by mohlo být nasazení obdoby technologie Optimus dovolující automatické přepínání mezi integrovanou a dodatečnou (výkonnější) grafikou.

Je ovšem dost pravděpodobné, že za tak dlouhou dobu již Apple na nějaké řešení přece jen přišel, proto by se docela dalo věřit tomu, že opravdu brzy uvede modernizované notebooky s novými mobilními procesory Intelu, už kvůli tomu, že takovéto stroje začínají dávat na trh ostatní výrobci notebooků a pro Apple by nebylo dlouhodobě udržitelné nadále prodávat své o něco dražší stroje pouze s procesory Core 2 Duo předchozí generace.

Vše však zůstává značně nejisté

Mají-li tchajwanské zdroje pravdu (nezapomínejte, že právě tam probíhá OEM výroba notebooků Applu, takže se skutečně mohou dostat k různým zákulisním informacím), mohli bychom se nových notebooků dočkat již za několik týdnů, zřejmě hned poté, co utichne rozruch okolo zahájení prodeje iPadu.

Koncem dubna se ovšem mají začít prodávat 3G modely iPadů a navíc se tento přístroj dostane i do dalších zemí vedle USA, takže by nové MacBooky mohly přijít o něco dříve, aby to nekolidovalo, snad dorazí již v příštích týdnech.

Jde však stále jen o nepotvrzené pověsti, proto nadále nelze vyloučit, že se nové notebooky Applu objeví mnohem později (nejpesimističtější varianta předpokládá, že se jich dočkáme až na konferenci WWDC 2010 v červnu, tak jako loni).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: