Apple nabízí výměnu dolní části pouzdra bílých MacBooků - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple nabízí výměnu dolní části pouzdra bílých MacBooků

1. června 2011, 00.00 | Vlastníci bílých polykarbonátových MacBooků, jimž se oddělila krycí pryž od dolního víka, mohou Apple požádat o bezplatnou výměnu.

„Obyčejné“ MacBooky s plastovým (polykarbonátovým) pouzdrem jsou už dlouho značně oblíbené, protože patří k nejlevnějším notebookům Applu na trhu. Nízká cena si sice vynutila určité kompromisy ve výkonu a vybavení, ale přesto je s nimi většina uživatelů spokojená. Občas však mají tyto stroje potíže právě se svým pouzdrem. Starší modely občas postihovalo praskání polykarbonátového pouzdra, což Apple začal řešit na jaře 2009.

V říjnu 2009 pak uvedl modernizovaný bílý MacBook s plastovým „unibody“ pouzdrem, který se vlastně nabízí dodnes, změn doznaly jen „vnitřnosti“, tedy užitá elektronika. (K poslední větší vnitřní modernizaci došlo loni v květnu.) „Unibody“ pouzdro již nepraská, ale trápí ho jiná potíž, kterou se počal Apple zabývat až teď.

Apple začal řešit odlepování pryžového potahu dolního víka

Dno plastových „unibody“ MacBooků nemá opěrné nožky, místo toho celé dolní víko notebooku slouží jako protiskluzová pogumovaná plocha. Tato pryžová vrstva je přilepená ke spodnímu kovovému víku pouzdra, avšak občas se stane, že se pryž od víka oddělí, což samozřejmě působí dost velké nepříjemnosti.

Apple však minulý čtvrtek spustil nový program výměny dolní části pouzdra MacBooků (MacBook Bottom Case Replacement Program), v jehož rámci nabízí možnost bezplatné výměny dolního víka všech bílých MacBooků, které tenhle problém postihl.

Týká se všech bílých MacBooků dodaných mezi říjnem 2009 a dubnem 2011 (jde o stroje s modelovými identifikátory „MacBook6,1“ a „MacBook7,1“), u nichž došlo k odlepení dolního pryžového potahu. Oprávněnost nároků žadatelů se bude ověřovat podle sériových čísl jejich strojů.

Možnosti výměny dolního víka

Výměna se bude provádět v kamenných obchodech Applu a v autorizovaných servisech. V některých zemích si také půjde objednat samoinstalační sadu pro příslušnou výměnu (Česká republika však k takovýmto zemím nepatří).

Sada zahrnuje nové dolní víko pouzdra, potřebné šrouby, křížový šroubovák a instalační pokyny. (Instalace není nijak zvlášť složitá, což názorně ukazuje reportáž z rozebrání prvního bílého „unibody“ MacBooku.)

Program je podle Applu dostupný celosvětově, u nás ho tedy zřejmě budou obstarávat autorizované servisy. Týká se poškozených bílých MacBooků do dvou let od data jejich koupě, přičemž vůbec nezáleží na aktuálním stavu jejich záruky. Apple navíc uvádí, že bude vyhodnocovat údaje ze servisů a v případě potřeby platnost své nabídky ještě prodlouží.

Za již zaplacené výměny lze žádat náhradu

Uživatelé, kteří už zaplatili za opravu či výměnu takto postižené dolní části pouzdra dotčených MacBooků, se mohou obrátit na Apple s žádostí o vyplacení odpovídající finanční náhrady, potřebné kontaktní údaje na zastoupení Applu v jednotlivých zemích (včetně České republiky) najdete tady.

Budoucnost bílého MacBooku zůstává nejasná

Problémy s oddělováním dolního pryžového potahu bílých MacBooků tak Apple konečně začal řešit a dá se čekat, že zároveň podnikne opatření, aby k tomu již nadále nedocházelo. Není však jasné, jak to hodlá zařídit, protože budoucnost tohoto typu Maců je značně nejistá.

Někteří analytici stále předpokládají, že během několika měsíců dojde k jeho další modernizaci, ale objevily se i spekulace o ukončení jeho prodeje. To samozřejmě ukáže teprve budoucnost, podle některých odhadů však bílý MacBook tvoří možná až třetinu prodeje všech notebooků Applu, takže není příliš pravděpodobné jeho zrušení bez náhrady.

Tou by se mohly stát například levnější modely očekávaných nových MacBooků Air s procesory Sandy Bridge, ale lze si představit i jiné možnosti, třeba uvedení ještě levnější verze 13“ MacBooku Pro. Jsou to však pouhé dohady, o dalším osudu bílého MacBooku se prostě zatím s jistotou neví vůbec nic.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: