Zprávy týkající se iPhonu: recenze na Živě, aktualizace softwaru ruší modifikace, ale přináší četné opravy a vyjasnění poplašné zprávy o snížení výroby. (2.8.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy týkající se iPhonu: recenze na Živě, aktualizace softwaru ruší modifikace, ale přináší četné opravy a vyjasnění poplašné zprávy o snížení výroby. (2.8.07)

2. srpna 2007, 06.00 | Také server Živě.cz přinesl recenzi iPhonu. Předevčírem vydaná aktualizace softwaru pro iPhone vedle oprav řady chyb též ruší některé modifikace. Zpráva o omezení výroby telefonu, jež oslabila akcie Applu, se ukázala být mediálním šumem.

Po včerejším přílivu novinek je zpráv zase o něco méně, přece jen trvají prázdniny, navíc se čeká na příští týden, s čím Apple přijde. Avšak pár věcí se našlo:

Recenze iPhonu na Živě.cz

Recenzí na iPhone v češtině stále přibývá, teď jednu přinesl i server Živě.cz. (Vyšla už v pondělí, ale kvůli jiným zprávám jsem ji nestačil zmínit dříve.) Od ostatních recenzí se liší hlavně tím, že opravdu silně využívá multimédia. Samozřejmě obsahuje nějaký text, ale ten je docela stručný a dochází přirozeně k obdobným závěrům jako jiné podobné recenze. Text doplňuje řada schématických vyobrazení a také četné videoukázky, jež dohromady trvají 50 minut. Video je zpracované jako flash filmy, takže ho přehrajete na většině platforem (mimo iPhonu samotného, mimochodem). Na závěr recenze ještě přikládá galerii ukázkových fotografií z fotoaparátu telefonu.

Recenze mino jiné obsahuje srovnání nákladů provozu iPhonu a jiných telefonů, a přestože používá kursový přepočet (sám autor recenze připouští, že to není úplně korektní postup), nevychází pořízení a provozování iPhonu až tak draho. Autor zdůrazňuje v podstatě stejné přednosti a nedostatky jako ostatní recenzenti, stejně jako je ho nadchlo ovládání, vadí mu však chybějící funkce a hlavně nemožnost rozšiřování funkcí přístroje plnohodnotnými aplikacemi třetích stran.

Recenzi doprovází rozsáhlá diskuse (má přes 100 příspěvků), která se jako obvykle zvrhla v polemiku mezi příznivci a odpůrci Applu, alespoň však vedenou na celkem přijatelné úrovni, „kvality“ diskusí na iDnes naštěstí nedosahuje.

Takže pokud máte zájem, podívejte se na výše uvedený odkaz, případně lze použít i „odlehčenou“ textovou verzi článku, máte-li slabší připojení (třeba nějakou pomalejší mobilní technologií). A jestliže vás recenze iPhonu již unavují, tak to prostě nečtěte.

Aktualizace softwaru ruší mnohé modifikace

Mezi včera vydanými četnými softwarovými aktualizacemi se nacházela též aktualizace softwaru iPhonu, iPhone Software 1.0.1.

Hlavním účelem aktualizace bylo opravit některé závažné bezpečnostní chyby (především tu, jež umožňuje napadení z WiFi přístupového bodu či ze záškodnické webové stránky), ale ukazuje se, že toho dělá víc. Také odstraňuje modifikace provedené některými šťouravými uživateli.

Podle hackerů účastnících se snah o otevření telefonu aktualizace hledá změny firmwaru a pokud je zjistí, vymaže je a přeinstaluje aktualizovaný firmware, čímž odstraní všechny uživatelem provedené změny. Zatím není zcela jasné, co všechno aktualizace odstraňuje a jak mění funkčnost některých nástrojů umožňujících pronikání do telefonu.

Bližší informace najdete na webu iPhone Dev Wiki, už se ví, že na upravených telefonech provede aktualizace úplný výmaz systému (pozměněný telefon neprojde kontrolou integrity). Zřejmě také není možný návrat zpět k předchozí verzi softwaru, po přeinstalování starším firmwarem se stále hlásí verze 1.0.1. Potíže asi budou mít některé nástroje pro aktivaci přístroje bez účasti AT&T (metoda DVD Jona a další metody pro Windows údajně nadále fungují). Stále se však dá používat Jailbreak 1.0 umožňující přístup k iPhonu na úrovni souborového systému. A pořád funguje nástroj iPhoneInterface pro manipulace s telefonem, ale až od verze 0.3.3 výše.

Dalo se čekat, že aktualizovaný software vyřadí některé modifikace, ostatně podobně tomu bylo s aktualizovaným softwarem Apple TV. Nemusí to ovšem znamenat, že by se Apple zaměřoval na modifikace nějak konkrétně, instalační proces prostě jen sleduje odchylky od standardního stavu a pokud nějaké zjistí, snaží se je odstranit, aby zaručil úspěšný průběh aktualizace.

Aktualizace iPhonu současně opravuje řadu chyb telefonu

Současně ovšem tato softwarová aktualizace přináší opravu řady chyb. AppleInsideru už začali čtenáři posílat zprávy o svých zjištěních.

iPhone Software 1.0.1 mimo jiné napravuje řadu potíží se stabilitou, jež se projevovaly v počáteční verzi softwaru a které se staly předmětem mnoha stížností. Apple se o nich kupodivu nezmiňuje, přestože řeší mnohé vážné obtíže.

Zřejmě byl odstraněn problém s nezvykle slabou hlasitostí hovoru, v některých případech to ztěžovalo uslyšet normální hovor v běžných prostředích bez ohledu na nastavení regulátoru hlasitosti.

Řada uživatelů také hlásí napravení problémů s tím, že plně nabitý iPhone odmítal tento stav baterie správně signalizovat.

Podle dalších čtenářů rovněž webový prohlížeč Safari již nepadá tolik jako v minulosti. Stabilita se zvlášť zvýšila při práci s více otevřenými stránkami současně nebo při přehrávání hudby v pozadí.

Aktualizace zahrnuje i mnoho menších změn. Poštovní IMAP účty nyní správně zobrazují více podsložek a poštovní klient teď dokáže odesílat slepé kopie zpráv odesílateli pro sledování jejich pohybu.

K dalším opravám patří více hodnot časové meze, po níž dojde k uzamčení nečinného telefonu, nyní se dá nastavit až na jednu hodinu, pokud tolik nedbáte o bezpečnost. A VPN klient dostal tlačítko Cancel umožňující opustit nefunkční či pomalá připojení.

Aktualizace softwaru iPhonu očividně ukrývá mnohem víc, než Apple přiznává, s podobnými zprávami se nejspíš budeme setkávat ještě nějakou dobu. A jestliže obsahuje tolik změn pouhá udržovací aktualizace, dává to naději, že očekávaná velká aktualizace přinese důležité chybějící funkce.

Zpráva o omezení výroby iPhonu byla pouhá mediální bublina

V pondělí vzbudila značný rozruch zpráva, že iPhone snížil výrobu iPhonů na polovinu. Od počátku tato informace působila podezřele, přesto však dokázala pořádně zahýbat kursem akcií Applu. Už v komentářích včerejšího článku naši čtenáři upozorňovali, že pravost těchto informací byla zpochybněna.

Podrobnější osvětlení celé záležitosti najdete například tady.

Stalo se to takto: V pondělí se objevila zpráva, že Apple snižuje výrobu iPhonů na polovinu, z původních 9 milionů kusů na 4,5 milionu. Následkem toho okamžitě začaly klesat akcie Applu, nakonec spadly o celých 7 procent. Zdrojem zprávy měla být poznámka obchodníka s akciemi z firmy Miller Tabak & Co, tak to alespoň citoval zpravodajský web Thestreet.com zabývající se děním na finančních trzích.

Autorem poznámky měl být obchodník Peter Boockvar. Reportér CNBC Jim Goldman Boockvarovi zavolal ještě v pondělí večer a zjistil, že Boockvar se nejenom od poznámky distancuje, ale přímo popírá její existenci. Vzniklo to tak, že si dopisoval s jedním klientem elektronickou poštou a když se ho klient zeptal, zda o pověsti o snížení výroby slyšel, odpověděl po pravdě, že ano, a z toho vznikla ona „zpráva“. Takto ji přisoudili firmě Miller Tabak & Co, což jí dodalo zdání věrohodnosti. Boockvar potvrdil Goldmanovi, že jeho firma žádnou takovou zprávu nevydala. Ve skutečnosti ani nemají analytika pro Apple a dokonce ani analytika pro technické obory.

To už ovšem bylo pozdě, akcie klesaly dál a celková tržní kapitalizace Applu se snížila o 8 miliard dolarů.

Jim Goldman je z toho pochopitelně dost znechucen a není sám, když mluvil s dalším obchodníkem z Miller Tabak, ten přiznal, že ho šokovalo, co dnes může vzejít z prosté konverzace mezi dvěma lidmi.

Goldman z toho vyvozuje, že při dnešní provázanosti všech možných médií včetně blogů by se s informacemi mělo zacházet opatrně, protože jak ukazuje tento případ, nestačí se spokojit s tím, že mají uvedený zdroj a podobné zprávy by se měly podrobovat hlubšímu kritickému zkoumání. Dochází k závěru, že podobným událostem by se dalo snadno předejít, kdyby se věnovala větší pozornost skutečnému „žurnalismu“ namísto „šumu“, protože metoda nejdřív psát a pak se teprve ptát nedělá dobrotu v žádném médiu.

S tím nelze než souhlasit, potíž ovšem vězí v tom, že spousta mediálně činných lidí (zvlášť v dnes tolik módních blozích) se právě takto chová. A podobně reagují též investoři, což zaráží ještě více. Výsledkem pak bývají takovéto události. To, že se často týkají Applu, zřejmě plyne z jeho mediální známosti, avšak v zásadě se mohou takovéhle mediální bubliny objevit kdekoli s potenciálně ještě horšími následky, než je ochuzení skupiny investorů. Nezbývá, než každou informaci kriticky zvažovat, o což se zde na MůjMacu snažím, seč to mé chabé síly dovolují.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: