Zprávy kolem Maců: řada softwarových aktualizací, chystá se Mac OS X 10.4.11, iTunes Store prodal už 3 miliardy skladeb a Apple něco chystá na 7. srpen. (1.8.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy kolem Maců: řada softwarových aktualizací, chystá se Mac OS X 10.4.11, iTunes Store prodal už 3 miliardy skladeb a Apple něco chystá na 7. srpen. (1.8.07)

1. srpna 2007, 08.00 | Vyšly aktualizace pro AirPort Extreme, Mac OS X, Safari a iPhone, též Microsoft přišel s novinkami. Zřejmě se chystá další verze Mac OS X Tiger, 10.4.11. iTunes Store prodal už 3 miliardy hudebních skladeb. A na 7. srpen Apple chystá tiskovou konferenci.

Sešlo se také poměrně hodně zpráv kolem Maců, především včera vyšla řada softwarových aktualizací a navíc je jasné, že se 7. srpna skutečně něco bude dít, to si však nechám až na konec, nyní se nejprve podívejme na ony aktualizace:

Řada softwarových aktualizací

Aktualizace pro počítače podporující AirPort Extreme

Včera Apple vydal aktualizaci pro Macy podporující AirPort Extreme. Jak uvádějí poznámky Applu, AirPort Extreme Update 2007-004 1.0 se doporučuje pro všechny MacBooky, MacBooky Pro a Macy mini a měla by vylepšovat spolehlivost bezdrátových AirPort spojení. Aktualizace se nainstaluje buď přes Software Update, nebo se dá stáhnout z webu Applu (zabírá pouhých 745 KB), vedle výše uvedených počítačů vyžaduje ještě Mac OS X 10.4.10.

Bezpečnostní aktualizace pro Mac OS X, Safari 3 a iPhone

Apple včera vydával bezpečnostní aktualizace jako na běžícím pásu.

Pro Mac OS X 10.4.0 uvolnil bezpečnostní aktualizaci Security Update 2007-007, jež vylepšuje bezpečnost následujících komponent: bzip2, CFNetwork, Core Audio, cscope, gnuzip, Kerberos, mDNSResponder, PDFKit, PHP, Quartz Composer, samba, WebKit a WebCore.

Univerzální klientská verze aktualizace pro MAC OS 10.4.10 se dá stáhnout odtud (25,7 MB), serverová univerzální verze se nachází tady (35,3 MB). Pro PowerPC stroje najdete klientskou verzi zde (14,2 MB) a serverovou stáhnete z téhle stránky (23,8 MB).

Bezpečnostních aktualizací se dočkal i prohlížeč Safari 3 beta. Nová verze 3.0.3 pod Mac OS X přináší jen bezpečnostní aktualizace, u verze pro Windows Apple navíc mluví o zvýšené stabilitě. Novou verzi prohlížeče lze stáhnout na této stránce, jestliže nemáte zapojené automatické aktualizace.

A nakonec tu máme aktualizaci pro iPhone. iPhone Software 1.0.1 se instaluje přes iTunes a podle všeho přináší pouze bezpečnostní opravy, nikoli nové funkce. (Nejde tedy o onu tolik očekávanou velkou aktualizaci, o níž se mluví v dnešním prvním článku.) Apple neupřesňuje, jaké bezpečnostní chyby opravuje, ale podle řady zdrojů se mimo jiné vypořádává s vážnější chybou odhalenou týmem ISE. Vzhledem k tomu, že podrobnosti této zranitelnosti měly být zveřejněny na hackerské konferenci Black Hat 2007 probíhající tento týden v Las Vegas, není divu, že si Apple s opravou pospíšil. (Na webu Applu se už k tomu objevily bližší informace, oprava se týká Safari, WebKitu a WebCore.)

Kromě této bezpečnostní chyby zřejmě aktualizace řeší i různé další drobné nepříjemnosti, zkušenosti uživatelů se jistě brzy objeví na Webu.

V případech, kdy bude třeba lokalizovaná verze aktualizace (například pro Mac OS X), budete samozřejmě muset počkat, až budou dostupné odpovídající české verze. Jejich přehled najdete tady, případně se můžete přihlásit k odebírání RSS kanálu lokalizačního webu. Musíte ovšem počítat s tím, že české verze přicházejí s určitým zpožděním.

Softwarové novinky od Microsoftu

V záplavě aktualizací přinesl své příspěvky také Microsoft.

Včera oznámil dostupnost macovského klienta pro RDC (Remote Desktop Connection) 2.0. RDC for Mac umožňuje přihlásit se na dálku z Maca k počítačům provozujícím Windows XP Professional, Vista a Server 2003. Klient verze 2.0 se nabízí jako univerzální binární program, zatím v podobě bezplatné veřejné beta verze. Přináší přepracované uživatelské rozhraní, uzpůsobovatelné preference a podporu více relací. Stáhnout se dá z této stránky. RDC 2.0 vyžaduje procesor alespoň G4 na 500 MHz (G5 či Intely vyhovují všechny), Mac OS X 10.4.9 či vyšší a přinejmenším 128 MB RAM.

Navíc Microsoft rozšířil řadu svých převodníků pro formát Open XML. Microsoft Office Open XML File Format Converter for Mac 0.2 (beta) umožňuje otevírat soubory vytvořené nejnovější verzí Microsoft Office pro Windows, jež používá nový formát Open XML postavený na jazyku XML, a převádět je do podoby použitelné pro Microsoft Office 2004 for Mac. Tato nová verze převodního programu přidává podporu souborů PowerPointu, předchozí verze uměla otevírat jen dokumenty Wordu (.docx). Nyní lze otvírat i dokumenty Wordu (.docm) s makry, prezentace PowerPointu (.pptx), předvádění PowerPointu (.ppsx) a šablony PowerPointu (.potx).

Převodník se nabízí ke stažení tady, najdete tam též podrobnější informace. Platnost této beta verze skončí 31. prosince 2007 (ostrá verze snad bude přece jen dřív) a vyžaduje Mac OS X 10.4.8 či vyšší.

Chystá se další aktualizace Tigera

A ještě jedna zpráva související s aktualizacemi. Včera odpoledne začal Apple informovat vybranou skupinu vývojářů, že plánuje alespoň ještě jednu udržovací aktualizaci systému Mac OS X 10.4 Tiger před plánovaným uvedením Mac OS X 10.5 Leopard letos v říjnu.

Vývojáři první sestavení této aktualizace teprve dostanou, takže se zatím ví v podstatě pouze to, že půjde o verzi Mac OS X 10.4.11.

Koncem června Apple vydal Mac OS X 10.4.10, který přinesl vylepšení Bluetooth připojení, podpory aplikací třetích stran a práce s USB. Avšak na některých Macích s Intelem vyvolávala tato aktualizace nepříjemné zvuky, to řešila dodatečná aktualizace Mac OS X 10.4.10 verze 1.1.

Zatím není jasné, co má napravovat Mac OS X 10.4.11, ví se jen o potížích s tím, že některé webové kamery nejsou detekovány jako zvuková USB zařízení, což je v této roli činí nepoužitelnými. Jistě se však najdou i další věci.

Nezvykle vysoká číslovka v označení podverze (obvykle nedosahuje ani desítky) ukazuje, že se na Leoparda čeká již opravdu hodně dlouho. Uvidíme, zda bude tato aktualizace Tigera poslední, anebo jestli se dočkáme ještě nějaké další.

iTunes Store prodal už přes 3 miliardy skladeb

Včera Apple ohlásil další rekord, sdělil, že jeho hudební obchod iTunes Store prodal již přes 3 miliardy hudebních skladeb. Obchod byl spuštěn v dubnu 2003, od té doby se jeho nabídka rozrůstala, v současnosti nabízí přes pět milionů hudebních skladeb, 550 televizních pořadů a 500 filmů.

V USA se iTunes Store stal třetím největším maloobchodním prodejcem hudby, překonal mimo jiné Amazon. A podle všeho dále prudce roste, protože prodej 2 miliard skladeb byl oznámen v lednu 2007.

Apple sice tvrdí, že na prodeji hudebních skladeb skoro nic nevydělává, to však někteří zpochybňují, navíc v takto obrovských objemech i nepatrný zisk z jedné skladby přinese významnou celkovou částku.

V každém případě představuje iTunes Store jeden z nejviditelnějších úspěchů Applu, jímž významně změnil způsob distribuce hudby.

Apple chystá tiskovou konferenci na 7. srpen

A na konec zpráva, na kterou mnozí čekali. AppleInsider zjistil, že Apple zve analytiky a zástupce médií na tiskovou konferenci do ústředí firmy v Cupertinu na úterý 7. srpna. Narozdíl od minulosti, kdy Apple rozesílal digitální pozvánky elektronickou poštou, na tuto akci zvaly telefonáty z marketingového oddělení Applu.

AppleInsider se dozvěděl (a potvrzuje to též Gizmodo), že tato akce bude zaměřena výlučně na oznámení týkající se Maců (to jistě potěší většinu našich čtenářů). V telefonických rozhovorech s novináři se zástupci Applu údajně velmi jasně vyjadřovali, že na pořadu dne nebudou žádná oznámení spojená s iPhonem či iPodem.

Akce začne v 10:00 pacifického času (jestli dobře počítám, tak v 19:00 času našeho) v sálu Apple Town Hall, kde byl představen Mac mini s Intelem. Počet míst je omezený, možná proto Apple zvolil telefonickou formu pozvánky.

Z výše uvedeného vyplývá jako nanejvýš pravděpodobné, že na této akci Steve Jobs uvede nové iMacy, o datu 7. srpna se mluví už delší dobu, čeká se nová generace 20” a 24” iMaců s broušeným hliníkovým pouzdrem a elegantním štíhlým designem.

A možná Jobs předvede i dlouho očekávané softwarové balíky iLife '08 a iWork '08. Není ovšem jasné, zda uvede jejich ostré verze, hodně se spekuluje o jejich provázanosti s Leopardem, což by je odsouvalo až na říjen.

Do úterý 7. srpna jistě prosáknou další informace a určitě se objeví mnoho dalších spekulací, které nakonec utne samotná oznámená akce. S novými iMacy lze počítat téměř najisto, všichni jsme ovšem zvědaví, zda Jobs přece jen neskrývá nějaké další překvapení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: