Zprávy spojené s iPhonem: Firmware 2.0 zahrnuje geotagging fotografií, AT&T dokončí 3G síť v červnu a pověsti o ultrarychlém iPhonu. (26.5.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy spojené s iPhonem: Firmware 2.0 zahrnuje geotagging fotografií, AT&T dokončí 3G síť v červnu a pověsti o ultrarychlém iPhonu. (26.5.08)

26. května 2008, 04.00 | V nové beta verzi firmwaru 2.0 byla objevena možnost doplňování geografických metadat k fotografiím. AT&T v červnu dokončí v USA svou novou 3G síť. A zástupce Telstry tvrdí, že nový iPhone bude podporovat protokol HSPA s přenosovou rychlostí až 42 Mb/s.

Shromáždilo se také několik zpráv k iPhonu:

Firmware 2.0 podporuje geotagging fotografií

Zvědavci stále prošťourávají beta verze firmwaru 2.0 ve snaze objevit náznaky nových funkcí. A teď opět přibyl jeden takový nález. Původ je však poněkud neobvyklý, zatímco většinou bývají tyto věci odhaleny ve veřejné beta verzi, tentokrát se údajně jedná o beta verzi zatím rozeslanou pouze vybrané skupině vývojářů z podniků, které uzavřely těsné partnerství s Applem.

Má se jednat o sestavení 5A292g, v němž zasvěcenci objevili volby ukazující na podporu takzvaného geotaggingu pro aplikaci Camera, jež pracuje s fotoaparátem telefonu.

Služby pracující s geografickou polohou, jako například „Maps“ (mapy) a „Camera“, prý nyní žádají o svolení uživatele předtím, než odešlou data určující aktuální geografickou polohu.

To naznačuje, že Apple pracuje na přidání geotaggingu fotografií. Jako geotagging se označuje proces, při němž se k mediálnímu souboru připojují geografická metadata, kupříkladu údaje o zeměpisné šířce a délce, takže takovéto soubory lze později třídit, seskupovat a vyhledávat podle místa jejich vzniku. (Pro termín „geotagging“ zatím neexistuje uspokojivá česká obdoba.)

Vedle těchto voleb prý Apple navíc přidal do obecných předvoleb telefonu přepínač, jímž lze služby určení polohy (Location Services) zapnout nebo vypnout v rámci celého přístroje.

Podpora geotaggingu však ještě není úplná, aplikace Camera se sice ptá na svolení, ale geografická metadata se do fotografií zatím nepřidávají.

Je docela pochopitelné, že nový firmware bude poskytovat více funkcí souvisejících s určením polohy, nedá se z toho však usuzovat na to, zda nový iPhone bude obsahovat GPS přijímač. Nezapomínejte, že firmware 2.0 bude určen jak pro nový iPhone, tak pro stávající model, který k (přibližnému) určení polohy využívá triangulace BTS stanic a dotazů na databázi přípojných WiFi bodů (v USA), tato možnost se objevila již ve firmwaru 1.1.3 představeném na letošním Macworld Expu.

Už předchozí beta verze firmwaru 2.0 obsahovaly stopy podpory GPS, to ovšem může být softwarová podpora pro externí GPS moduly. Jistotu okolo podpory GPS tak budeme mít teprve tehdy, až Apple oficiálně představí nový iPhone, což by mohlo být už 9. června na zahájení konference WWDC 2008.

AT&T dokončí svou 3G síť v červnu

Podpora 3G sítí v novém iPhonu se již považuje za hotovou věc, různých náznaků se objevilo skutečně hodně. V této souvislosti zajímavě vyznívá také prohlášení operátora AT&T, výlučného prodejce iPhonu v USA, že dokončení své nové 3G infrastruktury hodlá zvládnout do konce června.

Konkrétně se jedná o nasazení podpory protokolu HSUPA, umožňujícího zrychlení přenosu směrem od telefonu do sítě (tedy uploadu) na 500 až 800 Kb/s. Už dříve AT&T zavedl protokol HSDPA urychlující stahování dat do telefonu (download), v současné implementaci dovoluje stahování rychlostí 1,8 Mb/s.

AT&T tak bude jediným mobilním operátorem v USA, který bude mít v 3G síti plně nasazenou technologii HSPA, sestávající zatím ze zmíněných dvou protokolů, v červnu bude dostupná na 275 lokalitách, do konce roku by měla pokrývat 350 lokalit.

A operátor počítá s dalším rozvojem své 3G sítě, plánuje, že do konce letošního roku nebo do začátku příštího zvýší rychlost HSDPA (tedy download) na 7,2 Mb/s a v roce 2009 se chce dostat až na 20 Mb/s. A ve vzdálenější budoucnosti (okolo roku 2010) počítá s postupným zaváděním technologie LTE, o níž se mluví jako o čtvrté generaci (4G), ta by měla dosahovat až 100 Mb/s. (Tento článek popisuje plánovaný vývoj technologií HSPA a LTE).

Všeobecně se soudí, že v červnu přijde na trh 3G iPhone, podle posledních zpráv by k jeho nasazení do provozu mělo dojít již počátkem června, což se docela dobře shoduje s plány AT&T.

Když přišel vloni v červnu na americký trh první iPhone, jedním z argumentů pro nenasazení 3G technologie bylo právě nedostatečné 3G pokrytí (vedle přílišného příkonu 3G elektroniky), dnes už tato námitka neplatí, podle všeho bude letos mít 3G iPhone síť již přichystanou (vzhledem k ohromné rozloze USA sice bude pokrytí zatím spíše jen v zalidněnějších oblastech, ale i to by mělo stačit).

3G iPhone údajně podporuje HSPA až do 42 Mb/s

A nakonec jedna hodně nedůvěryhodná zpráva, kterou je třeba posuzovat nikoli se zrnkem, ale rovnou s celým pytlem soli. Zástupce australského mobilního operátora Telstra totiž údajně prohlásil, že chystaný nový model iPhonu bude schopen provozovat pokročilá 3G připojení s rychlostí až 42 Mb/s.

Australskému serveru ChannelNews tento nejmenovaný pracovník řekl, že v Telstře vědí, co se chystá, nový přístroj už viděli a budou ho mít k dispozici, jakmile bude uveden v USA. Do Vánoc má být tento telefon schopen datových přenosů o rychlosti až 42 Mb/s, což z něj udělá nejrychlejší iPhone na světě.

Telstra prý nové 3G iPhony již má pro testování a australským zákazníkům se dostanou do rukou brzy po oficiálním představení 9. června na konferenci WWDC 2008.

Příliš důvěryhodně to nepůsobí, ale technologie schopná takovýchto rychlostí skutečně existuje, nebo se aspoň připravuje. Současná základní varianta technologie HSPA má teoretickou mez na 14,4 Mb/s (takovou rychlost prozatím nepodporuje žádný telefon ani mobilní síť). Ovšem už se pracuje na vylepšené verzi HSPA, označované jako HSPA+ nebo Evolved HSPA, případně HSPA Release 7 (bližší podrobnosti nabízí zde již jednou citovaný článek). Dopracování této verze HSPA se předpokládá v letošním roce, HSDPA+ se skutečně může dostat až na oněch výše zmiňovaných 42 Mb/s. V opačném směru by se s protokolem HSUPA+ mělo dosáhnout 22 Mb/s.

To vše zní velice pěkně, jenže podle dosavadních náznaků v beta verzích firmwaru 2.0 by nový iPhone měl používat čip Infineon S-GOLD3H, který zvládá maximálně HSDPA do 7,2 Mb/s. A v běžném prodeji zatím není žádný čip, který by zvládal alespoň 14,4 Mb/s (nějaké se chystají na příští rok), natož pak čipy pro HSPA+. Apple by tak jedině musel vyvinout nějaké své vlastní řešení, to ovšem nepůsobí příliš pravděpodobně.

Zřejmě se jedná jen o jednu z divokých pověstí, jež se teď nejspíš budou vynořovat, dokud Steve Jobs nový iPhone skutečně nepředstaví.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: