Zprávy o iPhonu ze 45. týdne. (10.11.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o iPhonu ze 45. týdne. (10.11.08)

10. listopadu 2008, 04.00 | Stahování podcastů ve firmwaru 2.2, AT&T umožní používat iPhone jako modem a Apple a RIM ukusují z podílu Nokie v chytrých telefonech.

K iPhonu se sešly tři následující zprávy:

Firmware 2.2 má aktivované stahování podcastů

V říjnu začal Apple vývojářům rozesílat beta verzi firmwaru 2.2, informace o ní pochopitelně začaly prosakovat na Web. K novinkám patří třeba funkce Street View (bližší popis kupříkladu tady) v mapách Googlu, podpora zvukového vstupu a též možnost stahování podcastů. Německý blogger Florian Schimanke totiž zveřejnil snímky obrazovek ukazující, že v novém firmwaru je aktivovaná funkce stahování podcastů. V aplikaci iTunes přibyla karta Podcasts, v níž lze zobrazit žhavé novinky, deset nejstahovanějších položek a přehled kategorií. Zatím není jasné, zda přihlášení přes iTunes bude automaticky oznamovat výskyt aktualizací, ale při prohlížení podcastů se nabízí karta Updates (aktualizace).

Stahovat lze jak přes 3G sítě, tak přes WiFi, ovšem při použití mobilní sítě, stejně jako v případě aplikací z App Store, bude velikost stahovaného souboru omezena na 10 MB.

Firmware 2.2 by tedy mohl přinést řadu zajímavých novinek (a doufejme, že mezi nimi bude konečně také podpora češtiny), zatím však není jasné, kdy se objeví jeho ostrá verze (Apple ani nenaznačuje, ačkoli se proslulou cimrmanovskou postavou jistě neinspiroval, protože ji jeho zaměstnanci neznají).

AT&T slibuje, že brzy umožní používat iPhone jako modem

iPhonu se vytýká řada nedostatků a je třeba říci, že mnohé právem. K těm nejkritizovanějším patří skutečnost, že telefon Applu nejde použít jako modem, tedy pro připojení jiných přístrojů (zejména notebooků) k mobilní datové síti. Uživatelé si na to stěžují od uvedení prvního iPhonu.

Přinejmenším americkým uživatelům nyní v tomto směru svítá jistá naděje, avšak jako obvykle to opět není bez háčku. Generální ředitel AT&T Mobility Ralph De La Vega totiž na setkání Web 2.0 Summit odhalil některé plány firmy a mimo jiné uvedl, že tato funkce „přijde brzy“. Nesdělil nic o cenových podmínkách, nelze však vyloučit, že by si ta to operátor AT&T mohl účtovat 30 až 35 USD měsíčně, uživatelům terminálů BlackBerry už teď AT&T účtuje dalších 30 USD měsíčně k jejich běžným datovým tarifům, chtějí-li připojovat další zařízení přes svůj mobilní terminál.

Pomocí hackerských nástrojů se iPhone dal užít jako modem již dříve, bylo to však neoficiální řešení. Nyní by se tedy mělo objevit řešení „oficiálně posvěcené”, pravděpodobná cena však nevypadá příliš lákavě, evropští operátoři by ovšem tuto možnost mohli nabídnou za příznivějších podmínek (v oblasti mobilních datových komunikací USA zatím poněkud zaostávají za některými jinými zeměmi, Česká republika je však na tom v tomto ohledu ještě hůře).

RIM a Apple získávají podíl mezi chytrými telefony na úkor Nokie

Tato zpráva má sice spíše obchodní charakter, ale s iPhonem úzce souvisí, proto ji zařazuji sem.

Analytická firma Canalis potvrdila, že růst podílu iPhonu a přístrojů BlackBerry mezi chytrými telefony (smartphones) se děje na úkor Nokie. Podíl Nokie totiž meziročně klesl z 51,4 procenta na 38,9 procenta (jedná se o údaje pro globální trh), zatímco podíl Applu (zastupovaný výhradně iPhonem) vzrostl na 17,3 procenta a výrobce terminálů Blackberry, RIM, v letošním třetím čtvrtletí dosáhl 15,2 procenta.

V případě Applu se za hlavní příčinu růstu považuje uvedení 3G modelu a vstup do mnoha dalších zemí světa. RIM ovšem nyní uvádí na trh další nové přístroje, což může jeho postavení dále posílit.

Nokia si sice nadále udržuje vedoucí postavení, avšak její podíl slábne, to se projevuje i na meziročním poklesu podílu operačního systému Symbian z 68,1 procenta na letošních 46,6 procenta.

Trh mobilních telefonů jako celek sice už příliš neroste, ale prodej chytrých telefonů zatím silně stoupá, samozřejmě zůstává otázkou, jak tomu bude v příštím roce, splní-li se nepříznivé ekonomické prognózy (určité náznaky zpomalení prodeje iPhonu se již objevují). Přesto lze předpokládat, že o druhé místo na trhu chytrých telefonů (Nokia se Symbianem si první místo pravděpodobně dále udrží) svede souboj hned několik platforem a výrobců, zřejmě dojde k souboji mezi Applem, RIM, Microsoftem (dodávajícím operační systém Windows Mobile více výrobcům telefonů) a mobilními variantami Linuxu (k nimž patří také Android Googlu).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: