Zprávy o iPhonu ze 45. týdne. (10.11.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o iPhonu ze 45. týdne. (10.11.08)

10. listopadu 2008, 04.00 | Stahování podcastů ve firmwaru 2.2, AT&T umožní používat iPhone jako modem a Apple a RIM ukusují z podílu Nokie v chytrých telefonech.

K iPhonu se sešly tři následující zprávy:

Firmware 2.2 má aktivované stahování podcastů

V říjnu začal Apple vývojářům rozesílat beta verzi firmwaru 2.2, informace o ní pochopitelně začaly prosakovat na Web. K novinkám patří třeba funkce Street View (bližší popis kupříkladu tady) v mapách Googlu, podpora zvukového vstupu a též možnost stahování podcastů. Německý blogger Florian Schimanke totiž zveřejnil snímky obrazovek ukazující, že v novém firmwaru je aktivovaná funkce stahování podcastů. V aplikaci iTunes přibyla karta Podcasts, v níž lze zobrazit žhavé novinky, deset nejstahovanějších položek a přehled kategorií. Zatím není jasné, zda přihlášení přes iTunes bude automaticky oznamovat výskyt aktualizací, ale při prohlížení podcastů se nabízí karta Updates (aktualizace).

Stahovat lze jak přes 3G sítě, tak přes WiFi, ovšem při použití mobilní sítě, stejně jako v případě aplikací z App Store, bude velikost stahovaného souboru omezena na 10 MB.

Firmware 2.2 by tedy mohl přinést řadu zajímavých novinek (a doufejme, že mezi nimi bude konečně také podpora češtiny), zatím však není jasné, kdy se objeví jeho ostrá verze (Apple ani nenaznačuje, ačkoli se proslulou cimrmanovskou postavou jistě neinspiroval, protože ji jeho zaměstnanci neznají).

AT&T slibuje, že brzy umožní používat iPhone jako modem

iPhonu se vytýká řada nedostatků a je třeba říci, že mnohé právem. K těm nejkritizovanějším patří skutečnost, že telefon Applu nejde použít jako modem, tedy pro připojení jiných přístrojů (zejména notebooků) k mobilní datové síti. Uživatelé si na to stěžují od uvedení prvního iPhonu.

Přinejmenším americkým uživatelům nyní v tomto směru svítá jistá naděje, avšak jako obvykle to opět není bez háčku. Generální ředitel AT&T Mobility Ralph De La Vega totiž na setkání Web 2.0 Summit odhalil některé plány firmy a mimo jiné uvedl, že tato funkce „přijde brzy“. Nesdělil nic o cenových podmínkách, nelze však vyloučit, že by si ta to operátor AT&T mohl účtovat 30 až 35 USD měsíčně, uživatelům terminálů BlackBerry už teď AT&T účtuje dalších 30 USD měsíčně k jejich běžným datovým tarifům, chtějí-li připojovat další zařízení přes svůj mobilní terminál.

Pomocí hackerských nástrojů se iPhone dal užít jako modem již dříve, bylo to však neoficiální řešení. Nyní by se tedy mělo objevit řešení „oficiálně posvěcené”, pravděpodobná cena však nevypadá příliš lákavě, evropští operátoři by ovšem tuto možnost mohli nabídnou za příznivějších podmínek (v oblasti mobilních datových komunikací USA zatím poněkud zaostávají za některými jinými zeměmi, Česká republika je však na tom v tomto ohledu ještě hůře).

RIM a Apple získávají podíl mezi chytrými telefony na úkor Nokie

Tato zpráva má sice spíše obchodní charakter, ale s iPhonem úzce souvisí, proto ji zařazuji sem.

Analytická firma Canalis potvrdila, že růst podílu iPhonu a přístrojů BlackBerry mezi chytrými telefony (smartphones) se děje na úkor Nokie. Podíl Nokie totiž meziročně klesl z 51,4 procenta na 38,9 procenta (jedná se o údaje pro globální trh), zatímco podíl Applu (zastupovaný výhradně iPhonem) vzrostl na 17,3 procenta a výrobce terminálů Blackberry, RIM, v letošním třetím čtvrtletí dosáhl 15,2 procenta.

V případě Applu se za hlavní příčinu růstu považuje uvedení 3G modelu a vstup do mnoha dalších zemí světa. RIM ovšem nyní uvádí na trh další nové přístroje, což může jeho postavení dále posílit.

Nokia si sice nadále udržuje vedoucí postavení, avšak její podíl slábne, to se projevuje i na meziročním poklesu podílu operačního systému Symbian z 68,1 procenta na letošních 46,6 procenta.

Trh mobilních telefonů jako celek sice už příliš neroste, ale prodej chytrých telefonů zatím silně stoupá, samozřejmě zůstává otázkou, jak tomu bude v příštím roce, splní-li se nepříznivé ekonomické prognózy (určité náznaky zpomalení prodeje iPhonu se již objevují). Přesto lze předpokládat, že o druhé místo na trhu chytrých telefonů (Nokia se Symbianem si první místo pravděpodobně dále udrží) svede souboj hned několik platforem a výrobců, zřejmě dojde k souboji mezi Applem, RIM, Microsoftem (dodávajícím operační systém Windows Mobile více výrobcům telefonů) a mobilními variantami Linuxu (k nimž patří také Android Googlu).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

nechápu

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 10.11.2008, 05:22
Odpovědí: 0

Apple a AT&T=demence, já to prostě nechápu zpoplatnit iPhone jako modem, to už je lepši když to podporovat vůbec nepůjde, takhle je to jen další striktní omezení od omezenců. Já to třeba nepotřebuju, ale stejně...

Odpovědět na příspěvek

RE: nechápu

Autor: bazztard Muž

Založeno: 10.11.2008, 07:35

Tak ono by se to dalo vyuzit, ale vzhledem, ze mam Vodafone edge a rychlost je opravdu mala, tak je to o nicem. Nevim jak je to u ostatnich operatoru.
Sam uz jsem tuto variantu zkousel, ale nez se nacte stranka, tak si to radsi najdu v iP...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nechápu

Autor: Joudaxx Muž

Založeno: 11.11.2008, 23:30

Pokud pouzijes 3G sit O2 jede to v realu tak 650kbit download a 110 kbit upload (testovano na rychlost.cz). Pokud GPRS 2G, je to pomale, ale pouzitelne (60kbit)

Odpovědět na příspěvek

RE: nechápu

Autor: Mr. Cidermaster Muž

Založeno: 10.11.2008, 17:43

Tohle neni zadne specifikum iPhonu. Podivejte se laskave na tarifni programy AT&T. Kdyz budu chtit pouzivat u AT&T libovolny telefon pro tethering, musim k tarifu prihodit mesicne $30. A je jedno jestli je to Blackberry ci Nokia ci cokoliv jineho.
Nerikam ze se mi to libi, ale takhle ma proste AT&T nastaveny cenik.

Odpovědět na příspěvek

AT+T

Autor: Lada Muž

Založeno: 10.11.2008, 07:36
Odpovědí: 0

Co mi je, coby zakaznikovi, do nejakych posahanych Americkych provideru? Modem je asi jedina vec, ktera mi momentalne pije krev a duvod proc svemu okoli iPhone zatim rozmlouvam. Nechapu vubec, kdo je vyrobce a potazmo prodejce? AT+T nebo Apple?

Odpovědět na příspěvek

Modem

Autor: Player Muž

Založeno: 10.11.2008, 12:59
Odpovědí: 0

Sice to nepatří mezi oficiální aplikace, nicméně to funguje úplně úžasně. S 3G sítí v K. Varech jedu 1 Mb. Připojení přes airport pomocí aplikace PdaNet.

Odpovědět na příspěvek

To-Do's

Autor: Ceo Muž

Založeno: 10.11.2008, 19:14
Odpovědí: 0

Kromě modemu by mohli zejména zavést To-Do's synchronizované s iCal. Nechápu, proč to není od počátku.

Odpovědět na příspěvek

RE: To-Do's

Autor: Melebius Muž

Založeno: 13.11.2008, 07:54

Souhlas, To-Dos a synchronizované poznámky mi taky docela chybí.

Odpovědět na příspěvek

iPhone je považován za smartphone?

Autor: Dosa Muž

Založeno: 19.11.2008, 16:34
Odpovědí: 0

Chci upozornit, že jsem Macař, s mým MacBookem a MacMini jakož i se samotným OS X jsem nadmíru spokojen. Ale tvrdit o iPhonu, že je to dobrý telefon, nebo dokonce smartphone, to nemá s realitou nic společného. Mám ho vypůjčený na testování asi dva týdny (iPhone 3G, T-Mobile) a mám účet na iTunes, takže můžu využít všechny legální služby a aplikace. Mohu zcela upřímně říct, že jde o jeden z nejhorších telefonů ve své cenové relaci.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: