Zprávy o iPhonu: T-Mobile nadále prodává iPhony v Německu a pověsti o odesílání IMEI kódů se nepotvrdily. (21.11.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy o iPhonu: T-Mobile nadále prodává iPhony v Německu a pověsti o odesílání IMEI kódů se nepotvrdily. (21.11.07)

21. listopadu 2007, 07.00 | Přes rozhodnutí soudu T-Mobile v Německu iPhony pořád prodává pouze zablokované. A divoké pověsti o tom, že iPhone odesílá Applu IMEI kód, se ukázaly jako mylné.

K iPhonu se sešly dvě zprávy, jež by vás mohly zajímat, ta první souvisí s předvčerejším děním v Německu:

T-Mobile dále prodává iPhony v Německu

Rozhodnutí německého soudu, jež nařídilo operátorovi T-Mobile, že musí v Německu prodávat iPhone také nezablokovaný a bez úpisu na dva roky, vzbudilo docela živou diskusi.

T-Mobile ovšem zatím v prodeji iPhonu pokračuje. Vodafone své obvinění založil na tvrzení, že prodej nedotovaného a zablokovaného iPhonu porušuje německý zákon o hospodářské soutěži a hamburský soud v pondělí stížnosti vyhověl a přikázal, že se telefon má prodávat též nezablokovaný. Tento příkaz však nežádá zastavení současného prodeje, což potvrzují zástupci jak T-Mobile, tak Vodafonu.

T-Mobile pochopitelně obvinění Vodafonu odmítá s tím, že sice mají ve své nabídce exkluzivní přístroj (tedy iPhone), ale to se na trhu údajně děje celkem běžně. Hlavní věcí je, že budou iPhone prodávat i nadále a nic tomu nezabrání. (Ostatně samotný Vodafone tvrdí, že mu nejde o zastavení prodeje, ale o to, aby se iPhone v Německu nabízel také nezablokovaný.)

Do dvou týdnů by mělo proběhnout odvolací soudní řízení, kde bude příkaz buď potvrzen, nebo zrušen. Přesné datum jednání však zatím stanoveno nebylo.

Ono ani není úplně jasné, jak si iPhone na německém trhu vlastně vede. T-Mobile zveřejnil pouze výsledky prodeje za první den (tedy 9. listopad), tvrdí, že tehdy prodal celkem 15 000 telefonů (první odhady mluvily o 10 000 kusů, zřejmě se k tomu dopočítaly údaje z dalších prodejních kanálů). Jenže pro další dny už T-Mobile žádná čísla nezveřejnil, takže nevíme, jak prodej pokračuje poté, co opadl počáteční nápor nadšenců.

Zdá se tedy, že v nejbližších dnech se pro iPhone v Německu nic nezmění, T-Mobile ho bude dále prodávat zablokovaný za cenu 399 EUR. Další dění určí odvolací soud, koncem měsíce by tedy již mělo být jasněji. Navíc 29. listopadu začne prodej iPhonu ve Francii, kde byl tamními zákony Apple donucen prodávat i neblokovanou verzi telefonu. Všichni jsou samozřejmě zvědaví, za jakých podmínek bude tento prodej probíhat.

Spuštění prodeje ve Francii a výsledek odvolacího řízení by měly určit, jakou cestou se bude iPhone v Německu ubírat dál, jasno tedy bude zřejmě až počátkem prosince.

„Aféra“ s IMEI kódy rychle splaskla

V pondělí se objevily zprávy, že Apple sleduje iPhony. Podle některých hackerů při používání internetových služeb iPhone odesílá informace, jež by mohly určit daný telefon. Konkrétně šlo o to, že widgety pro akciové kursy (Stocks) a předpověď počasí (Weather) obsahují programový kód údajně odesílající Applu IMEI kód telefonu, číslo jednoznačně určující daný mobilní telefon. IMEI kódy mají všechny GSM telefony a používají se k ověření přítomnosti přístroje v síti, ale pro webové služby obvykle potřebné nejsou. IMEI kód se měl odesílat jako součást URL adresy na servery Applu při vznášení dotazů na kursy akcií nebo na předpověď počasí. A IMEI se předává Applu též při aktivaci telefonu přes iTunes, takže teoreticky by mohlo být možné identifikovat konkrétní telefon.

To okamžitě vyvolalo vzrušené debaty a začaly se vymýšlet nejrůznější spiklenecké scénáře, co s těmito údaji chce Apple dělat.

Celá věc se mě nezdála moc důvěryhodná, a tak jsem se o ní včera raději nezmiňoval. A dobře jsem udělal, protože tvrzení o odesílání IMEI kódů bylo mezitím vyvráceno. Německý server heise online provedl testy, v nichž zjistil, že widgety sice skutečně odesílají na servery Applu URL adresu s číselným kódem, avšak nejde o IMEI kód telefonu. Navíc widget pro akcie a widget pro počasí odesílají odlišná čísla. Další zkoumání ukázalo, že se jedná o kódy jedinečné pro danou aplikaci, stejné pro různé iPhony, nemohou tedy sloužit k vysledování konkrétního telefonu.

A tím je celá záležitost vyřízena, zbylo jenom trochu povyku ve webových diskusích.

Avšak odhalil se přitom jeden zajímavý detail. Při zkoumání udajného odesílání identifikace se podařilo obdobný programový kód najít i v aplikacích iPodu touch a dokonce v aplikacích Mac OS X Leopard, u něj v jeho kalkulátoru. Už to působilo divně, protože iPod touch ani Macy samozřejmě žádný IMEI kód nemají. Všechny tyto aplikace však skutečně obsahují shodnou identifikační funkci. Možná to ovšem pouze svědčí tom, že se tyto aplikace opravdu vyvíjejí ze společné kódové základny a tahle věc tam prostě zůstala. O sdílení programového kódu mezi iPhonem a iPodem touch nikdo nepochybuje, ale zřejmě mají dost společného i s Leopardem, naznačovalo by to, že se pro všechny verze Mac OS X se používá stejná obecná kódová základna.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: