Obchodní zprávy: další drobty z výroční finanční zprávy Applu a německý soud nařídil prodej iPhonů bez závazku. (20.11.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Obchodní zprávy: další drobty z výroční finanční zprávy Applu a německý soud nařídil prodej iPhonů bez závazku. (20.11.07)

20. listopadu 2007, 07.00 | MacObserver vybral další zajímavé postřehy ze zprávy Applu o finančních výsledcích za fiskální rok 2007. A v Německu soud nařídil, že T-Mobile musí iPhone prodávat i bez povinného úpisu operátorovi.

Vedle softwarových zpráv stojí za pozornost tíž dění na obchodním poli:

Trocha dalších informací ze zprávy o finančních výsledcích Applu

Už včera jsem vás informoval, že Apple zveřejnil svou zprávu o finančních výsledcích za fiskální rok 2007 (hlášení 10-K, jež americké akciové společnosti povinně odevzdávají federální komisi pro cenné papíry SEC). Různé servery si ze zprávy vybírají různé části. Přidal se k nim také MacObserver.

Jeho příspěvek mimo jiné obsahuje odkaz na vlastní zprávu. Jde o velice rozsáhlý dokument čítající 122 stran. Jestliže se v podobných věcech vyžíváte, můžete zprávu zkoumat, až vám čísla potečou z uší (nebo jiných tělesných otvorů).

Většinu důležitých informací jsem uvedl již včera, ale MacObserver našel pár dalších zajímavých věcí.

Zpráva mimo jiné obsahuje soupis všech významných soudních sporů vedených proti Applu. Na Apple tak jako na jiné významné a mediálně viditelné firmy podává žalobu kdekdo, ve zprávě seznam probíhajících sporů zabírá deset stránek, což výmluvně ilustruje situaci.

Zpráva též obsahuje graf zobrazující postupný nárůst ročních tržeb Applu, ty ještě v roce 2003 činily 6,2 miliardy USD, za fiskální rok 2007 to už dělá celých 24 miliard USD.

Zajímavé je také rozdělení tržeb podle regionů: Oba americké kontinenty utržily 11,6 miliardy USD, Evropa přinesla 5,4 miliardy USD, z Japonska přišla 1 miliarda USD, na zbytek světa připadá 1,75 miliardy USD. Většina příjmů tak i nadále pochází z Amerik (nejvýznamnější podíl ovšem bude připadat na USA), avšak Evropa pro Apple rozhodně není právě zanedbatelným trhem.

Ze zprávy si rovněž lze udělat obraz o tom, jak se vyplácí sezení ve správní radě Applu a na kolik si přijdou nejvyšší vedoucí pracovníci firmy.

Členové správní rady berou základní plat ve výši 50 000 USD za rok, vyjma Erica Schmidta, který plat odmítl. (Pro většinu členů rady tohle stejně asi nebude jejich hlavní živobytí.) Členové správní rady ovšem dostávají také opce na nákup 10 000 akcií firmy, vzhledem k postupnému růstu kursu (krátkodobě samozřejmě přicházejí výkyvy, ale v delším časovém období kurs pořád roste) může jít o dost výnosnou záležitost.

Též u výkonných vedoucích pracovníků činí plat v hotovosti jen menší část jejich odměn.Například provozní ředitel Timothy Cook dostává roční plat 700 000 USD, avšak když se do jeho odměny započtou akciové pobídky, jde o 8,4 milionu USD za rok. Navíc drží další akcie Applu, jejichž současná hodnota činí 92 milionů USD. Ostatní ředitelé firmy jsou placeni obdobným způsobem.

Členové správní rady rovněž mohou v omezeném množství každý rok zdarma dostat nějaké počítače a další vybavení zdarma, toho nejvíce využil Al Gore, vzal si vybavení za 15 245 USD.

Již minule jsem se zmiňoval o struktuře vlastníků akcií Applu, nejvíce jich drží investiční fond Fidelity Investments, jeho 56,5 milionu akcií činí asi 6,5% podíl na firmě. Steve Jobs na druhém místě vlastní 5,5 milionu akcií Applu, při dnešním kursu to znamená přibližně 1 miliardu USD. A Al Gore ve svých 70 000 akciích má 11,5 milionu USD.

Německý soud přikázal prodej iPhonu bez závazku

iPhone se začal v Německu prodávat 9. listopadu a zřejmě si tam vedl celkem úspěšně (podle nejnovějších zpráv se za první den prodalo 15 000 kusů). Nyní však do hry vstupuje další významný faktor. Také v Německu se iPhony prodávají zablokované a zákazník musí s operátorem T-Mobile současně uzavřít smlouvu na dva roky.

To se nelíbilo konkurenčnímu operátorovi Vodafone D2, obrátil se na soud a ten v pondělí vydal příkaz, podle něhož T-Mobile musí v Německu prodávat iPhone i bez povinného úpisu. Toto předběžné opatření vydal soud v Hamburku, T-Mobile (jehož vlastní Deutsche Telekom) má nyní dva týdny na odvolání.

Deutsche Telekom výrok soudu potvrdil (jde o německý text), v odvolacím procesu ho však ještě může zvrátit.

Vodafone D2 prohlašuje, že jeho cílem není zastavit prodej iPhonu v Německu, ale obává se, že současný způsob prodeje vytvoří nebezpečný precedent, jímž by se mohli inspirovat další operátoři a začali by též vázat prodej telefonů na další podmínky. Ředitel Vodafonu D2 Friedrich Joussen tvrdí, že chce, aby byl iPhone dostupný bez závazných tarifů a dodává, že kdyby chtěl prostě zastavit prodej iPhonu, už by toho dosáhl. V případě Vodafonu ovšem asi tak trochu jde i o „kyselé hrozny“, protože Vodafone s Applem o distribuci iPhonu také jednal (dokonce se zpočátku uvažovalo o tom, že by nadnárodní Vodafone mohl být distributorem pro celou Evropu), jenže nakonec se nedohodli, zřejmě hlavně kvůli odvodům z paušálních plateb zákazníků ve prospěch Applu. A teď Vodafone využil příležitosti, aby to Applu vrátil. Bez ohledu na motivaci žalobce se však vázaný prodej iPhonu skutečně pohybuje na hraně platných zákonů.

Některé americké zpravodajské servery o celé věci informovaly poněkud zmatečně a tvrdily, že soud úplně zakázal prodej iPhonu. To očividně není pravda, ale v konečném důsledku k tomu opravdu může dojít. Smlouva mezi T-Mobile a Applem totiž uvádí, že se telefon smí prodávat pouze s vázaným tarifem. Avšak to soudní výrok zakazuje, na což by T-Mobile mohl reagovat zastavením prodeje v Německu, přinejmenším dočasně.

Teď bude hodně záležet na tom, k čemu dospěje odvolací soud. Pokud by však potvrdil současný výrok, mohlo by to výrazně změnit situaci na trhu. Jak jsem už předeslal, T-Mobile by mohl pozastavit prodej telefonu, aby si nerozhněval Apple a pravděpodobně by s ním začal jednat o dalším postupu. Vzhledem k velikosti německého trhu Apple možná přistoupí na prodej neblokovaného telefonu, nakonec ve Francii to podle všeho bude muset udělat (podrobnosti se ovšem dozvíme až 29. listopadu při zahájení tamního prodeje). Otázkou je, o kolik bude neblokovaný telefon dražší. Prodej neblokovaného iPhonu v sousední zemi by asi přilákal i nejednoho českého zájemce, samozřejmě jen tehdy, kdyby cena zůstala snesitelná. Všichni, kdo se zajímají o iPhone, by rozhodně měli vývoj v Německu pozorně sledovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: