Zprávy o iPhonu: Movistar bude prodávat iPhone ve Španělsku, pověsti o vlastnostech nového iPhonu a nový telefon má v Británii stát jen 100 GBP. (3.6.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o iPhonu: Movistar bude prodávat iPhone ve Španělsku, pověsti o vlastnostech nového iPhonu a nový telefon má v Británii stát jen 100 GBP. (3.6.08)

3. června 2008, 08.00 | Movistar potvrdil, že bude prodejcem iPhonu ve Španělsku. Objevily se další informace o vlastnostech nového iPhonu, mimo jiné má obsahovat GPS přijímač. A analytici očekávají dotování nového iPhonu, jeho pořizovací cena prý klesne až k 99 EUR nebo ke 100 GBP v Británii.

Shromáždily se také některé zprávy o iPhonu:

Ve Španělsku bude iPhone prodávat Movistar

Už v polovině května se objevily zprávy, že ve Španělsku bude iPhone prodávat operátor Movistar. A ten to včera potvrdil, opět nesdělil žádné bližší podrobnosti, pouze nabízí zájemcům možnost registrace na svém webu, pošle jim oznámení, až budou dostupné podrobnější informace.

Po Webu kolují pověsti, že prodej iPhonu ve Španělsku bude zahájen 18. června, ale oficiálně potvrzené to zatím není.

Movistar by měl mít nějakou dobu na prodej telefonu Applu ve Španělsku exkluzivitu, o tom se však včerejší oficiální prohlášení nezmiňuje.

Movistar patří pod Telefónicu, jíž patří řada operátorů v jiných zemích. Značku Mobistar užívá v Latinské Americe, v Evropě používá spíš značku O2. Spadá pod ní například O2, který již iPhone prodává ve Velké Británii a též vlastní náš bývalý Telecom a působí na Slovensku.

Telefónica O2 v půlce května řekla, že chystá společné oznámení spolu s Applem, avšak zatím tak neučinila, předpokládá se, že se bude týkat zahájení prodeje iPhonu ve více zemích, kde působí Telefónica O2.

Bližší podrobnosti ke Španělsku a možná i ono společné oznámení by se mohly objevit při zahájení vývojářské konference WWDC 2008 příští pondělí, kde se očekává oficiální představení nového iPhonu.

Pověsti o vlastnostech nového iPhonu

Když už je řeč o novém iPhonu, vynořily se další pověsti o jeho vlastnostech. Přichází s nimi redaktor serveru Wired Leander Kahney, který dostal tip od programátora z jedné velké softwarové firmy, ten tvrdí, že již viděl specifikace nového iPhonu.

K nim patří podpora 3G sítí, integrovaný GPS přijímač a dvojnásobná kapacita paměti proti stávajícím modelům (tedy 16 a 32 GB), pouzdro bude o 22 procent tenčí a přístroj by měl déle vydržet na baterii.

Tipař navíc uvádí, že Apple dovolí operátorům dotování nového iPhonu, aby lépe konkuroval obdobným telefonům, zejména terminálům Blackberry.

Jde pochopitelně o neověřené informace, ale vypadají celkem pravděpodobně, ostatně o nich mluví i další zdroje, což probírají následující zprávy:

Nový iPhone má obsahovat GPS čip Broadcomu

Už v pátek se objevily zprávy o tom, že nový iPhone bude obsahovat GPS přijímač, příslušný čip by měl pocházet od Broadcomu. Podle anonymních zdrojů serveru GigaOM uzavřel Broadcom smlouvu s Applem o dodávce GPS řešení, porazil tak jiné zájemce, například firmu SiRF, jejíž přijímač SiRFstar III se nachází v mnoha navigačních zařízeních. Broadcom sám se zaměřuje na čipy pro mobilní komunikaci, GPS řešení získal převzetím Global Locate loni v červenci. Smyslem této akvizice bylo právě zajištění GPS řešení pro mobilní telefony.

V beta verzích firmwaru 2.0 již byla objevena řada náznaků podpory GPS, ovšem nelze je považovat za důkaz integrace GPS hardwaru, nyní se však zdá, že nový iPhone skutečně bude tuto možnost obsahovat. Řada konkurenčních telefonů stejné kategorie GPS nabízí, takže se tento krok jeví jako docela logický.

GPS bude nepochybně spojeno s mapami Googlu, což bude v USA vyhovovat, avšak v Evropě to už bude horší, kvalita mapových dat například pro naši zemi velice kolísá (mimo Prahu toho dost chybí). Ovšem firmware 2.0 dovolí instalaci aplikací třetích stran, výrobci navigačního softwaru a map by tedy mohli své aplikace přenést (mapy celé Evropy zabírají 1 až 2 GB, neměl by tedy být velký problém vměstnat je do vnitřní paměti iPhonu).

Nový iPhone bude silně dotovaný

Leander Kahney mluvil o dotování nového iPhonu, obdobné informace přišly i z dalších zdrojů.

Deník The Times cituje názory analytiků UBS, podle nichž Apple dovolí dotování iPhonu ze strany operátorů. V některých evropských zemích by mohla pořizovací cena telefonu klesnout až na 99 EUR, v Británii, kde operátor O2 UK zřejmě ještě několik let bude mít exkluzivitu na prodej telefonu Applu, cena tak nízko nejspíš nepůjde, analytici odhadují, že by se mohla dostat ke 100 GBP. Podle jednoho zdroje do Británie nový iPhone přijde velmi brzy po uvedení v USA, mělo by se tak stát do července.

Snížení ceny, spolu s novými vlastnostmi, se pokusí povzbudit poptávku v Evropě, jež zatím není nijak skvělá. Na konci loňského roku, kdy se iPhone prodával v Británii, Německu a ve Francii, se odbylo asi 330 000 telefonů, Apple však údajně počítal s prodejem 500 000 až 600 000 kusů. Jinými slovy, dosavadní obchodní model se neosvědčil a Apple je ochotný ho změnit.

Výše citované nové vlastnosti by samy o sobě měly zvýšit přitažlivost nového iPhonu, tentokrát však Apple zřejmě nehodlá nechat nic náhodě a nasadí všechny páky k posílení poptávky. (Za 100 EUR by iPhone rozhodně představoval lákavou nabídku.)

Už v dubnu finanční ředitel Applu prohlásil, že operátoři mohou nastavit cenu iPhonu tak nízkou, jak chtějí a naznačil, že Apple nebude trvat na exkluzivitě, teď se zřejmě dočkáme praktické realizace těchto nových podmínek.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: