Zprávy o iPhonu: jednání v Austrálii a firmware 1.1.3 připraven na aplikace třetích stran. (24.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o iPhonu: jednání v Austrálii a firmware 1.1.3 připraven na aplikace třetích stran. (24.1.08)

24. ledna 2008, 06.00 | Do rozhovorů o iPhonu v Austrálii se zapojil operátor Optus. A nový firmware 1.1.3 přináší změny připravující telefon pro nasazení aplikací třetích stran.

V tomto článku najdete dvě zprávy, jež se týkají iPhonu:

Nová jednání o iPhonu v Austrálii

Zprávy o jednáních o prodeji iPhonu v různých zemích se letos zřejmě budou objevovat častěji, právě v tomto roce by se měla regionální působnost iPhonu dále rozšířit. Nové informace přicházejí z Austrálie.

Tam sice už loni v říjnu proběhla jednání s operátorem Telstra, zatím se však nevynořily žádné hmatatelné výsledky. A nyní deník The Age informuje, že do jednání v Austrálii nově vstupuje operátor Optus.

Před pár dny se objevila zpráva, že mobilní operátor AIS se snaží stát distributorem iPhonu v Thajsku. Zástupce AIS později uvedl, že ve spolupráci s operátory SingTel a Optus hodlají iPhone prosadit v celém regionu. SingTel je singapurský operátor, který drží v AIS podíl 21,4 procenta a australského operátora Optus plně vlastní. Je tedy dost pravděpodobné, že se v rámci své spolupráce tito operátoři snaží dostat iPhone do Singapuru, Thajska a též do Austrálie. Údajně již probíhají čilá jednání, včetně obchodních podmínek (jinými slovy dohody o tom, jak budou operátoři dělit své výnosy s Applem).

Singapur je sice malý, ovšem patří k nejbohatším státům světa, pro iPhone by to byl rozhodně zajímavý trh, lze předpokládat, že se tam najde dost koupěchtivých zákazníků.

Co se týče Austrálie, tam vyvstává problém se síťovou infrastrukturou. Zatím totiž celoplošné pokrytí EDGE nabízí pouze Telstra (míněno ve smyslu pokrytí většiny populace), ostatní operátoři (tedy ani Optus) nikoli. A provozovat iPhone přes GPRS připojení není to pravé ořechové (velké terno ostatně není ani EDGE), tím by asi velké davy příznivců nezískal.

Ale i v Austrálii se chystá budování 3G sítí a všeobecně se má za to, že iPhone začlení podporu 3G technologií někdy ve druhé polovině letošního roku, to by situaci výrazně změnilo. (Podle reakcí čtenářů se ve velkých městech nabízí HSDPA připojení už teď.)

Firmware 1.1.3 připravuje půdu pro aplikace třetích stran

Na Macworld Expu Steve Jobs mimo jiné představil nový firmware 1.1.3 pro iPhone. Ten přináší řadu nových, dlouho žádaných funkcí, ukazuje se však, že nový firmware provedl také hlubší změny, které usnadní provozování dodatečných aplikací na telefonu.

Příspěvek na serveru Creations.net informuje, že SpringBoard (seznam ikon aplikací v domovské obrazovce) už není třeba hackersky upravovat, aby zobrazil další aplikace uložené ve složce /Applications a aplikace samotné nyní již neběží pod uživatelem root, ale pod uživatelem „mobile“. Změnilo se též umístění předvoleb, nyní se nacházejí v adresáři var/mobile namísto adresáře /var/root. SpringBoard navíc zjevně podporuje widgety, o čemž svědčí přítomná třída SBWidgetApplication.

Všechny tyto změny naznačují, že se iPhone připravuje na instalaci a provozování aplikací třetích stran. Oficiální vývojářská sada pro tvorbu těchto aplikací by se měla objevit koncem února.

Zřejmě se změnily i programátorské vývojové rámce tak, aby se aplikace daly s pomocí oficiální vývojářské sady psát snadněji, zároveň to ovšem způsobilo, že některé současné aplikace, instalované a provozované pomocí hackerských utilit, pod novým firmwarem nefungují. S tím se však musí počítat, u neoficiálních aplikací prostě nemáte žádné záruky.

Hackerské metody instalace aplikací navíc vytvářejí potenciální bezpečnostní problémy, výše popsané změny ve firmwaru naznačují, že oficiální aplikace by tohle měly mít vyřešené (ostatně právě potřebou vyřešení bezpečnostních otázek Apple zdůvodňuje, proč vývojářská sada vyjde až teď).

Okolo konkrétní implementace oficiálních aplikací zůstává ještě řada nezodpovězených otázek, přesto už nyní lze předpokládat, že otevření této možnosti bude znamenat nový impuls pro používání iPhonu (a také iPodu touch).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: