Zprávy o iPhonu a jeho příbuzenstvu: vyšel software pro Apple TV 2, Flash pro iPhone už brzy a iPhone v Rakousku. (13.2.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o iPhonu a jeho příbuzenstvu: vyšel software pro Apple TV 2, Flash pro iPhone už brzy a iPhone v Rakousku. (13.2.08)

13. února 2008, 08.00 | Apple vydal software měnící Apple TV v podstatně odlišnou verzi 2. Podpora pro Flash na iPhonu a iPodu touch se údajně objeví již zanedlouho. A v Rakousku bude iPhone prodávat T-Mobile.

V tomto článku shrnuji zprávy týkající se především iPhonu, první zpráva však souvisí s Apple TV:

Apple uvolnil softwarovou aktualizaci pro Apple TV 2

Trochu jsem váhal, kam vlastně tuto zprávu zařadit. Hardwarově je Apple TV v podstatě zjednodušený Mac, ale způsobem používání připomíná spíše iPod, tak jsem se nakonec rozhodl umístit ji sem.

Na letošním Macworld Expu Steve Jobs mimo jiné představil novou verzi Apple TV, oficiálně označenou jako Apple TV Take 2 (tedy vlastně „Apple TV na druhý pokus“), zde však pro stručnost budu používat označení Apple TV 2.

Apple TV 2 přináší přepracované uživatelské rozhraní a především možnost provádět většinu úkonů přímo z přístroje, oproti první verzi už není nutná oklika přes počítač s iTunes. Všechny tyto nové možnosti se přitom realizují čistě softwarově, takže ze stávající Apple TV uděláte novou verzi instalací příslušného softwaru. Ten však zatím nebyl k dispozici, koncem ledna Apple oznámil, že se software o něco opozdí.

Ale včera čekání skončilo, protože Apple příslušnou aktualizaci potichu uvolnil pro veřejnost.

Aktualizaci na stávající Apple TV provedete tak, že v menu „Settings“ vyberete položku „Update Software“. Na širokopásmovém připojení poté trvá stažení softwaru asi 6 minut a vlastní instalace dalších 5 až 10 minut. Přitom proběhnou zřejmě tři aktualizační kroky, protože se třikrát objeví logo Applu a lišta ukazatele postupu.

Článek AppleInsideru tento postup dokumentuje sledem snímků. Až bude aktualizace hotová, objeví se nové menu verze 2, tvořené dvousloupcovým seznamem položek umístěným doprostřed obrazovky.

Nové funkce Apple TV 2 popisuje reportáž z Macworld Expa, zde stačí říci, že nyní lze prakticky všechny funkce vykonávat přímo z Apple TV, dá se takto stahovat a nakupovat mediální obsah z iTunes Store a jde využívat další služby na Webu, třeba YouTube nebo podcasty.

Pro americké uživatele největší novinku představuje spojení Apple TV s internetovou filmovou půjčovnou iTunes Movie Rentals (ta mimo USA zatím nefunguje). Lze si takto vypůjčovat z více než 1 000 filmových titulů v DVD kvalitě a dalších 100 filmů se nabízí dokonce v HD kvalitě (ve formátu 720p, Apple TV ani vyšší rozlišení neumí) a s 5,1kanálovým zvukem Dolby Digital (první verze Apple TV vícekanálový zvuk nezvládala, přestože to hardware dovoloval). Filmy v DVD kvalitě si můžete půjčit za 2,99 USD, jde-li o archivní tituly, novinky přijdou na 3,99 USD, HD verze stojí o dolar víc, tedy 3,99 USD za archivní titul a 4,99 US za novinku.

Všem stávajícím majitelům Apple TV se aktualizační software nabídne ke stažení, pochopitelně zdarma. Nově vyrobené přístroje by zanedlouho měly mít software verze 2 již nainstalovaný.

Apple TV se nyní v USA prodává za 229 USD se 40GB diskem a za 329 USD se 160GB diskem (Apple snížil cenu na Macworld Expu). První verze velký úspěch na trhu neměla, Steve Jobs vloni sám uznal, že jde spíše „o koníčka“.

To by se však mohlo s novým softwarem změnit, Apple TV 2 v podstatě nabízí přesně to, co uživatelé požadovali od začátku – možnost používat přístroj samostatně k práci s mediálním obsahem. Bezpochyby se brzy objeví recenze nové Apple TV, ty by měly napovědět, nakolik se Applu „druhý pokus” povedl.

Flash pro iPhone má přijít brzy

Objevila se zpráva, že Flash pro iPhone a iPod touch je „už za rohem“, alespoň to tvrdí web GearLive. Podle jeho „spolehlivého zdroje“ se podpora pro Flash na iPhonu (a tudíž i na iPodu touch) již chystá a měla by přijít velice brzy. Web samotný spekuluje, že by tato podpora mohla přijít spolu s oficiální vývojářskou sadou.

Apple tuto technologii zatím příliš nekomentoval, kolovaly dohady, že vysoké nároky Flashe na procesor a grafiku spotřebovávají hodně energie a tudíž zkracují výdrž na baterii. GearLive to však označuje za výmysly, jedinou překážku uvedení Flashe pro iPhone prý tvoří obchodní vyjednávání. Ta se zřejmě blíží k závěru, a tak by se měl Flash na iPhonu objevit už brzy.

U mnohých ovšem Flash nemá příliš dobrou pověst, protože se používá pro všemožné otravné reklamy, samotná tato technologie však má i jiná, příjemnější využití, a to nikoli jenom pro jednoduché video a animace, lze s ní vytvářet celé aplikace a hry.

GearLive mívá dost spolehlivé informace, koncem minulého roku přinesl první zprávy o firmwaru 1.1.3, jež se na Macworld Expu plně potvrdily, takže jeho tvrzení o podpoře Flashe nelze jen tak opomíjet.

iPhone začne prodávat v Rakousku T-Mobile

Britský Macworld informuje, že oficiálním distributorem iPhonu v Rakousku bude operátor T-Mobile.

Včera to potvrdil generální ředitel T-Mobile International Hamid Akhavan, přislíbil, že telefon Applu začne T-Mobile nabízet v Rakousku ještě během prvního pololetí letošního roku.

Tento operátor zároveň oznámil, že v posledním čtvrtletí letošního roku hodlá začít prodávat také mobilní telefony postavené na softwarové platformě Android Googlu. Ta je ovšem zatím ve vývoji, nelze ještě říci, nakolik bude konkurencí pro iPhone.

T-Mobile již prodává iPhone v Německu, expanze do sousedního Rakouska se jeví jako celkem logický krok, nepochybně tomu však předcházela jednání s Applem. V poslední době se vynořuje řada spekulací, ve kterých dalších evropských zemích začne prodej iPhonu, ale v tomto případě jde o potvrzenou zprávu.

A možná to nebude bez důsledků ani pro nás, nakonec rozlohou a počtem obyvatel se Rakousko a naše země dost podobají. Náznaky, že T-Mobile má zájem prodávat iPhone též u nás, se objevují už nějakou dobu. Podle posledních informací u nás přicházejí v úvahu dva operátoři, vedle T-Mobile ještě Telefónica O2 (v Británii prodává iPhone tamní odnož O2 UK), Vodafone se již před časem vyjádřil, že prodej iPhonu u nás rozhodně neplánuje. Poslední vývoj v Rakousku zřejmě misku vah vychyluje spíše ve prospěch T-Mobile, dosud však ještě není nic rozhodnuto.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: