Zprávy o iPhonu a iPodech: iPhone jedničkou v USA, údajné datum uvedení firmwaru 2.2, optimalizace hledání Googlu, odmítnutý CastCatcher a aktualizace pro iPody. (14.11.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o iPhonu a iPodech: iPhone jedničkou v USA, údajné datum uvedení firmwaru 2.2, optimalizace hledání Googlu, odmítnutý CastCatcher a aktualizace pro iPody. (14.11.08)

14. listopadu 2008, 04.00 | iPhone se stal nejprodávanějším mobilním telefonem v USA. Firmware 2.2 se podle pověsti má objevit 21. listopadu. Google optimalizoval výsledky vyhledávání pro iPhone. Apple odmítl umístit na App Store aktualizaci aplikace CastCatcher. A Apple vydal aktualizovaný firmware pro iPod nano a iPod classic.

Zprávy o iPhonu a iPodech se nahromadily za celý týden, takže jich bude trochu víc:

iPhone se stal nejprodávanějším mobilním telefonem v USA za 3. čtvrtletí

Analytická firma NPD zkoumající trh oznámila, že ve třetím čtvrtletí se iPhone 3G stal v USA nejprodávanějším mobilním telefonem (alespoň mezi dospělými zákazníky). iPhone odsunul na druhé místo Motorolu RAZR V3, po ní následoval Blackberry Curve a dále pak telefony LG Rumor a enV2.

Americký trh mobilních telefonů má svá specifika, ale zdá se, že i Američané začínají přicházet na chuť mobilním datovým službám, protože čtyři z pěti nejprodávanějších telefonů byly optimalizovány pro internetové funkce.

Applu se sice s jeho telefonem dařilo (už dříve oznámil, že počtem prodaných kusů překonal výrobce přístrojů Blackberry, firmu RIM), avšak celkově americký trh mobilních telefonů za 3. čtvrtletí meziročně poklesl o 15 procent na 32 milionů prodaných kusů, klesly i celkové tržby a průměrná cena telefonu.

Další vývoj zůstává vzhledem k nejistému ekonomickém výhledu nejasný, obvykle by vánoční sezóna měla znamenat další posílení prodeje, jenže to kvůli probíhající finanční a dnes zřejmě již i hospodářské krizi není vůbec jisté, ještě nejasněji vypadá výhled na příští rok. Je sice pravděpodobné, že přinejmenším v USA si iPhone svou oblibu nejspíš udrží, ale zpomalení odbytu rozhodně nelze vyloučit.

Firmware 2.2 má dorazit 21. listopadu

Jak už víte, firmware 2.2 by měl přinést řadu nových funkcí (Street View v mapách Googlu, podporu zvukového vstupu, stahování podcastů a mnoho dalšího). Nyní se navíc objevila pověst o tom, kdy tento nový firmware přijde na trh. Pravda, na její zdroj se lze dívat s podezřením, zveřejnil ji totiž řecký web zaměřený na iPhone (viz Googlem přeložená verze, v níž ovšem stále zůstalo hodně řečtiny), který tvrdí, že firmware 2.2 přijde do oběhu 21. listopadu. (Podle některých spekulací však jde pouze o datum uvedení další beta verze, takže budeme muset počkat do zmíněného data, jak tomu bude doopravdy.)

Pro naši zemi bude ovšem důležité především to, zda Apple konečně přinese českou lokalizaci, jeho dosavadní přístup k iPhonu na českém trhu zatím připomíná spíše jednání úřadů za Marie Terezie, kdy se s češtinou také příliš nepárali. Jenže od té doby uplynula více než dvě staletí a česká lokalizace by při vstupu na náš trh měla být samozřejmostí. Pro iPhone to bohužel zatím neplatí, avšak s takovýmto přístupem nemůže na českém trhu čekat závratné úspěchy.

Google optimalizoval výsledky vyhledávání pro iPhone

Google upravil vzhled své vyhledávací stránky, pokud ji uživatel navštíví z iPhonu nebo iPodu touch. Výsledky se nyní zformátují podobně jako pro jiné služby Googlu, s modrou navigační lištou a se svisle zarovnaným textem nebo obrázky, jež nevyžadují posouvání ve vodorovném směru. Kde je to vhodné, výsledky automaticky zobrazí mapy a také větší a zřetelnější tlačítka pro udání směru nebo vytočení hovoru.

Stále se lze ovšem vrátit na běžnou verzi vyhledávací stránky odkazem Classic. Tohoto nového zobrazení si však zatím užijí pouze návštěvníci z USA používající anglickou verzi, navíc musí mít firmware verze 2.x. Do budoucnosti Google počítá s tím, že toto optimalizované rozhraní rozšíří i na další země, jazyky a telefony, to ale ještě nějakou dobu potrvá.

Apple odmítl přijmout na App Store aktualizaci programu CastCatcher

O menší „mediální kauzu“ se Apple postaral, když odmítl na App Store přijmout aktualizaci již dříve zařazeného programu CastCatcher pro internetová rádia, podle blogu jednoho z vývojářů aplikace to Apple zdůvodnil tím, že program přenáší přes mobilní síť příliš velké objemy dat, což zakazuje jeden z odstavců licenčního ujednání vývojářské sady (SDK) iPhonu.

To se samozřejmě tvůrcům CastCatcheru vůbec nelíbí a poukazují na to, že tři předchozí verze programu Apple bez výhrad přijal, navíc se na App Store nacházejí jiné aplikace pro internetová rádia, které též využívají mobilní síť.

Vývojáři se obrátili na Apple a doufají, že se celá věc nějak vyřeší. Uvidíme, jak to dopadne, ovšem tohle chování Applu zase tolik nepřekvapuje, zvlášť ne v případě iPhonu. Ostatně už dříve odmítl přijmout na App Store jiné aplikace, jeden program pro podcasty odvrhl s tím, že duplikuje oddíl Podcast v iTunes a aplikaci MailWrangler zamítl kvůli tomu, že by se dala zaměnit se standardně dodávanou aplikací Mail.

Aktualizovaný firmware pro iPod nano a iPod classic

Ve středu Apple také vydal aktualizace firmwaru pro nové iPody, které představil 9. září:

Firmware 1.0.3 pro iPod nano

Pro nové iPody nano 4. generace se objevil firmware 1.0.3. Ten především přináší podporu pro nová nitroušní sluchátka Applu, jež nabízejí dálkové ovládání a mikrofon a měla by umožňovat i záznam zvuku. Nově lze vypnout zobrazení Cover Flow při otočení přehrávače a toto zobrazení se teď dá zapnout ručně v menu Music (hudba).

Nový firmware odstraňuje nestabilitu přehrávače při používání sady Nike+ (blíže viz tady) a problémy s přehrávacími seznamy nové funkce Genius. Dále byly vyřešeny dvě potíže s výstupem videa: s deformacemi zobrazení alb v Cover Flow při prezentaci na televizoru a s deformací fotografií po probuzení iPodu nano ze spánku. Firmware 1.0.3 se nabízí přes iTunes (když se daný iPod připojí k počítači) a má velikost 57,8 MB.

Firmware 2.0.1 pro iPod classic

Nový firmware rovněž vyšel pro iPod classic se 120GB diskem (poslední prodávaný model s klasickým pevným diskem). Podobně jako výše popsaná aktualizace pro iPod nano firmware 2.0.1 především zavádí podporu nových nitroušních sluchátek Applu. Dále byla opravena chyba při ukládání přehrávacích seznamů Genia a další menší problémy, které Apple tradičně nepopisuje blíže. Také tato aktualizace se zatím nabízí pouze přes iTunes a dá se použít jen pro 120GB iPod classic, s 80GB a 160GB modely není kompatibilní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: