Hrátky s dálkovým ovladačem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Hrátky s dálkovým ovladačem

5. září 2006, 00.00 | Majitelé nových Maců dostanou v krabici nejenom počítač a pár drobností jako jsou instalační DVD, napájecí kabel a manuál, ale i drobný, snadno přehlédnutelný dálkový ovladač. Ten ale umí více, než je ovládat Front Row a v dnešním článku vám ukážeme, jak dálkový ovladač s pár tlačítky povýšit na našlapané dálkové ovládání vašeho Maca.

Než se dostaneme k popisu programů, které umožňují rozšířit dálkový ovladač o další funkce, podívejme se na to, k čemu všem můžete ovladač použít.

Především máte možnost počítač kdykoliv uvést do spánku, a to dlouhým podržením tlačítka Play/Pause. Počítač probudíte jakýmkoliv tlačítkem. Neméně zajímavá možnost je při startu počítače zvolit, z jakého disku chcete nastartovat - stačí po zapnutí držet tlačítko Menu a po chvíli se objeví okno s volbou startovacího disku (včetně například Windows, pokud používáte Boot Camp). V tomto okně můžete i vysunout CD z mechaniky - podržte "+" po zvolení CD na obrazovce. Toto startovací okno se vám zobrazí i po podržení klávesy Alt po startu. Jestliže se vám stane, že ovladač přestane reagovat, nebo chce použít u svého počítače jiný ovladač od Apple, je nutné jej nejdříve spárovat. To uděláte tak, že dáte ovladač kousek od počítače a po dobu pěti vteřin podržíte tlačítka Menu a Next/Fast-forward. V předvolbách systému v záložce Security je možné párování zakázat (pro zabezpečení).

Mira
16 USD

První v našem výčtu zmíníme program Mira. Ten vám dovolí po stisknutí klávesy Menu zobrazit poloprůhledné menu, ze kterého si můžete zvolit, jaký program chcete spustit. V předvolbách je možné nastavit, co bude jaká klávesa v konkrétním programu dělat. Například u iTunes se dálkové ovládání bude chovat jinak, než třeba u FireFoxu, kde pomocí dálkového ovládání můžete procházet historií, zatímco stejná tlačítka u iTunes slouží ke změně skladby. To vše si můžete v předvolbách nastavit. Po instalaci je dostupné nastavení pro cca dvacet programů a není problém si přidat další. Mira umí rozpoznat, jaká aplikace je právě aktivní a tomu přizpůsobit i ovládání. Navíc je možné mezi aktivními aplikacemi přepínat, spouštět Apple Scripty a mít různá nastavení pro dlouhé a krátké stisknutí tlačítek.


iRed Light
beta

Pokud preferujete programy, jež vám nabízí více, respektive mají detailnější předvolby a vy si je můžete více přizpůsobit, zvolte iRed Light. Udělá podobnou službu jako Mira, ale vaše vášeň po plné kontrole bude uspokojena. Zatím se jedná o betu, která vám oproti předchozímu programu nabídne i přizpůsobení vzhledu menu. A znalost Apple Scriptu není na škodu. iRed Light můžete ovládat nejenom z dálkového ovladače, ale i z klávesnice.


Remote Buddy
10 EUR

Osobně můj největší favorit - Remote Buddy. Nabízí většinu funkcí jako Mira, ale má v záloze pár es, která jej řadí na první místo. Především umožňuje ovládat kurzor pomocí ovladače a stejně tak simulovat šipky klávesnice. Dá se tedy říci, že omezeně umí nahradit myš a klávesnici. Dále umožňuje procházet obsah disku a spouštět soubory - ideální, pokud chcete pustit video nebo třeba prezentaci. Příjemné je i vypínání spuštěných programů z menu, stejně jako podpora řady programů již v základu (Mplayer, EyeTV a další). V menu lze navíc zvolit položky jako je restart počítače, uspání počítače či vysunutí CD z mechaniky. Remote Buddy si rozhodně zaslouží vaši pozornost.


Sofa Control
10 USD

Základnu uživatelů si získal i program Sofa Control. Hlavní devízu tvoří skripty, které jé možné si buďto napsat sám/a (Apple Script), nebo je stáhnout z webu výrobce. V základu je řada předdefinovaných akcí pro běžně používané aplikace. Jedná se o podobný program jako ostatní z naší nabídky, jehož hlavní výhodou je slušná podpora programů, bohužel nedosahuje schopností jako má Remote Buddy.

Jak je vidět, dálkový ovladač toho umí více, než by se na první pohled mohlo zdát a určitě není od věci mu dát šanci a některé ze zmiňovaných programů alespoň otestovat. Možná začnete Maca používat novým způsobem. A pokud vám tento výčet nestačí, nezapomeňte na využití ovladače pro zabezpečení počítače, jak jsme uvedli v minulém článku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

help

Autor: punkt Muž

Založeno: 05.09.2006, 01:03
Odpovědí: 0

Nevíte prosím někdo, jak spárovat Apple Remote? (iMac G5) Počítač už mám rok a stále nemůžu aktivovat dálkové ovládání. .-) V System Preferences / Security je tlačítko "Unpair" neaktivní a ovladač sám o sobě funguje - ve video okně iChatu nebo Photo Booth.app je vidět, jak bliká. Postup podle návodu nefunguje (namířit ovladač na Apple logo na předním panelu a na 5 sekund zároveň podržet tlačítka "Menu" a "Next/Forward"). Děkuji za radu!

Odpovědět na příspěvek

RE: help

Autor: purporte[X] Muž

Založeno: 05.09.2006, 08:49

Stisknete soucasne "Menu" a "Play" na 4-5 vterin.

Odpovědět na příspěvek

A co bez dodatecnych programu?

Autor: nemo Muž

Založeno: 05.09.2006, 09:17
Odpovědí: 0

Zajimalo by me, ktere aplikace krome FrontRow umeji spolupracovat s ovladacem samy. Co treba Keynote? iTunes?

Odpovědět na příspěvek

RE: A co bez dodatecnych programu?

Autor: Mr. Cidermaster Muž

Založeno: 06.09.2006, 04:59

EyeTV: http://www.elgato.com/ to treba umi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A co bez dodatecnych programu?

Autor: jirkah Muž

Založeno: 07.09.2006, 13:04

Navic EyeTV se pak zobrazuje ve stylu aplikaci ve FrontRow. Je to parada...

Odpovědět na příspěvek

Telekinesis - no more :)

Autor: -j&kup- Muž

Založeno: 05.09.2006, 09:36
Odpovědí: 0

Dobrý článek..asi přesedlám z programu Telekinesis (placený), který jsem našel jako první. Telekinesis umí nadefinovat význam kláves, ale neumí to pro více aplikací.

Odpovědět na příspěvek

super

Autor: Vladky Muž

Založeno: 06.09.2006, 10:45
Odpovědí: 0

Fakt super clanok. Dost mi pomohol. Dakujem

Odpovědět na příspěvek

Funguje aj s Keynote?

Autor: dkoys Muž

Založeno: 06.09.2006, 12:48
Odpovědí: 0

Rad by som sa spytal majitelov novych Macov 5652ci ide pomocou ovladaca Apple Remote ovladat aj prezentaciu v Keynote.
Dik

Odpovědět na příspěvek

dalkac

Autor: dageet Muž

Založeno: 15.09.2007, 21:06
Odpovědí: 0

no nevim dalkac na http://www.shopservis.cz/

Odpovědět na příspěvek

dalkac

Autor: dageet Muž

Založeno: 15.09.2007, 21:06
Odpovědí: 0

no nevim dalkac na http://www.shopservis.cz/

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: