Ochraňte svůj Mac před zloději! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Ochraňte svůj Mac před zloději!

22. srpna 2006, 00.00 | Dnešní článek bude zaměřen na programy a postupy, jak svůj Mac ochránit před krádeží a jak počítač v případě loupeže získat zpět (nebo alespoň zvětšit šance na návrat). Zpozornit by měli především majitelé přenosných počítačů, kteří jsou riziku nechtěného potkání se zlodějem přeci jenom vystaveni nejvíce.

TheftSensor - ochrana pro MacBook
Beta - zdarma
Universal Binary

Na trhu se začínají objevovat zajímavá řešení ochrany počítačů založena na dálkovém ovládání, jež je dodáváno k MacBookům, a pohybovému sensoru, jímž disponují i starší přenosné počítače PowerBook.

TheftSensor funguje tak, že stačí podržet na dálkovém ovládání tlačítko "Play" a dojde k aktivaci programu. Po zapnutí začne přijímat data z pohybového senzoru a pokud dostane informaci, že je počítač v pohybu, respektive někdo jej například zvedl ze stolu, spustí alarm v podobě nepříjemného zvuku (video). TheftSensor funguje i v případě ztlumení hlasitosti a stejně tak při zavření displeje MacBooku. Pro vypnutí alarmu je nutné použít dálkové ovládání, které je s počítačem spárované. Jedná se o vcelku zajímavé řešení, které by mohlo odradit zloděje snažící se volně stojící notebook ukrást. Je ovšem nutné si uvědomit, že TheftSensor funguje pouze pokud je počítač zapnut a nespí. Zrovna tak když dojde baterie nebo když je násilně vypnut (vytažením baterie), alarm je vyřazen z provozu.

Undercover - nechte to na profících
30 USD
Universal Binary
minimální požadavky Mac OS X 10.4

Jako příjemný doplněk k TheftSensoru se jeví služba Undercover, která je od stejné firmy jako výše uvedený program (firma Orbicule). Ten funguje jiným způsobem a po instalaci programu dojde ke spojení počítače přes internet s mateřskou firmou, která počítači přidělí ID číslo. Následně každých 6 minut dochází k připojení počítače k serveru firmy Orbicule a kontrole, zda není v databázi nahlášen jako ukradený. Tento přenos si uzme cca 500 bytů, čili půl kilobytu, takže není potřeba se obávat o omezení rychlosti internetu. Stejně tak si program na pozadí bere minimum prostředků a nezpomaluje počítač. Pokud dojde ke krádeži počítače, je potřeba, aby se majitel spojit s autory programu a nahlásil krádež. Při dalším připojení k internetu dostane Mac informaci o tom, že byl ukraden a začne podnikat první kroky k tomu, aby byl nalezen zákonodárci.

Plán A

V první fázi počítač začne na pozadí posílat emailem informace o IP adrese, screenshoty obrazovky a pokud se jedná o stroj vybavení iSightem, budou odeslány i obrázky zloděje. Společnost Orbicule se následně snaží kontaktovat policii a informovat je o lokalitě, kde se počítač aktuálně nachází. Pokud plán A selže, přichází na řadu záložní plán.

Plán B

Pokud není policie schopna počítač získat, začne UnderCover simulovat pády systému a nekorektní chování, což by mělo zloděje donutit k akci - prodeji počítače nebo návštěvě servisu. Vzhledem k tomu, že je počítač stále monitorován, je možné v případě prodeje (nebo pokud se počítač objeví v servisu) nechat na displeji zobrazit hlášku o ukradení počítače a s kontaktními údaji na původního majitele včetně nálezného. Pokud nedojde k žádné reakci, je možné spustit hlasitý alarm a dále obtěžovat zloděje. Je vždy na uživateli, kdy se rozhodne přikročit k plánu B.

Vzhledem k tomu, že se jedná o proces, který běží na pozadí a je spuštěn jako root, nejde jej bez znalosti administrátorského hesla vypnout ani odinstalovat. Navíc UnderCover posílá informace i v případě, že uživatel nezná uživatelské heslo a je pouze v okně pro přihlášení.

Aby nemohlo dojít k přeinstalování systému (což by celý systém vyřadilo z činnosti), je více než doporučeno použít Firmware Password, který zabrání instalaci systému ze zálohy. Bohužel ani tento systém není zcela neprolomitelný a dá se obejít například vyndáním paměťového modulu z počítače (pak je samozřejmě nutné použít další možnosti ochrany přímo v systému, o kterých se více rozepisuje Ondřej Čada ve svém seriálu o bezpečnosti). Obdobným řešením je omezit použití počítače zaheslováním přímo na úrovni Open Firmware, jak je uvedeno v postupu na stránkách MacDevCenter.com - ovšem i tento postup lze pomocí vyndání paměťového modulu vyřadit z akce.

Jestliže se nepodaří počítač po krádeží získat zpět, získá majitel zpátky alespoň peníze za nákup programu UnderCover.

iAlerU - auto místo MacBooka?
donationware/Beta
Universal Binary

Určitou kombinací uvedených programů je aplikace iAlertU. Ta nabízí stejnou funkčnost jako TheftSensor, ovšem okořeněnou o zvuk shodný s tím, který vydává po zamknutí automobil. Stejně tak spuštěný alarm se od toho, co občas slýcháme na ulicích, příliš neliší. Navíc umí při zapnutí alarmu použít iSight, vyfotit narušitele a fotku uložit do domovské složky. Do budoucna se dočkáme i možnosti odeslat obrázky na zvolený email. Dobrým vylepšením je zapnutí alarmu i v případě odpojení síťového napájení a možnost volby citlivosti pohybového senzoru.

Programy uvedené v dnešním článku vám mohou pomoci v případě pokusu o krádež vašeho počítače či přímo po jeho ukradení. Pokud narazíte na nezkušeného zloděje, je šance na návrat počítače větší, než v případě absence nějakého z výše uvedených nástrojů. Jestliže se ovšem zloděj specializuje na počítače Apple a zná způsoby, jak je přelstít, dokáže si s nástrahami poradit a ochranu prolomit (vyndání baterie, výměna paměťového modulu, výměna pevného disku). Pak už je nejdůležitější mít svá data ochráněná a zazálohovaná.


A nezapomeňte ani na mechanickou ochranu, kterou nabízí například Kensington Lock, jež umožní počítač "přivázat" třeba ke stolu či topení. A pokud vám počítač již ukradli, mějte u sebe výrobní číslo a specifikaci, kterou nám do redakce pošlete - v aktualitách pravidelně uveřejňujeme bližší informace o odcizených strojích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: