Dění po uvedení iPhonu 3G na trh: Fotografie z vybalování, změněná aktivace, potíže s iTunes servery, ostrá verze firmwaru 2.0 a otázka nažloutlého displeje. (14.07.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Dění po uvedení iPhonu 3G na trh: Fotografie z vybalování, změněná aktivace, potíže s iTunes servery, ostrá verze firmwaru 2.0 a otázka nažloutlého displeje. (14.07.08)

14. července 2008, 12.00 | Uvedení iPhonu 3G na trh doprovázel obvyklý mediální rozruch, mimo jiné se objevily fotografie z vybalování. Změnil se způsob aktivace telefonu, kvůli výpadkům iTunes serverů však došlo ke značným nepříjemnostem. Apple vydal ostrou verzi firmwaru 2.0 pro původní iPhone a pro iPod touch, firmware 2.0 mimo jiné opravuje mnohé bezpečnostní chyby. Objevila se též aktualizace pro službu MobileMe na Macu. A žlutý nádech displeje iPhonu 3G zvolil Apple úmyslně.

V tomto článku najdete popis událostí spojených s uvedením iPhonu 3G na trh v první vlně zemí. Jediné, co zde nenajdete, jsou recenze nového iPhonu, výtahy z nich plánuji do samostatného článku, který jsem však na dnešek již nestačil připravit, za což se omlouvám (na svou obhajobu připomínám, že jsem minulý týden byl pryč a za víkend jsem to prostě vše nestihl). Samozřejmě se budu snažit článek o recenzích vydat co nejdříve.

Nyní se tedy podívejme na dění spojené s uvedením nového iPhonu na trh:

Mediální rozruch okolo uvedení nového iPhonu

Stejně jako loni při uvedení prvního iPhonu rovněž zahájení prodeje iPhonu 3G doprovázel značný mediální rozruch. Vzhledem k povaze MůjMacu tady tyto záležitosti nehodlám příliš rozvádět, zajímá-li vás to blíže, stačí použít webový vyhledávač. Zde uvedu jen pár odkazů pro ilustraci.

Ukázky front po celém světě přináší Mobil.cz, prodej začal vzhledem k uspořádání datových pásem na Novém Zélandu (tam právě mají zimu, takže zájemci o iPhone museli prokázat značnou odolnost), údajným prvním majitelem iPhonu 3G má být novozélandský student (někteří to zpochybňují, ale média prostě nějakého prvního zákazníka potřebují).

Vlna zahájení prodejů pak prošla dalšími časovými pásmy, podrobnější reportáž z Londýna opět přináší Mobil.cz.

V USA podle všeho byly fronty na iPhone 3G zvlášť velké, náš čtenář pan Petr Kopecký to přirovnal k frontám na banány za socialismu (ty ovšem Američané nezažili, takže jim stání ve frontě nejspíš přináší nebývalé vzrušení).

Protože prodej začal již v pátek ráno, dostalo se uvedení iPhonu 3G do večerních televizních zpráv, poměrně objektivní reportáž (na „generické médium“ s celkem malým počtem faktických chyb) přinesla ČT1 v Událostech, záznam si můžete přehrát z jejího archívu.

Sice už jsem o tom psal mnohokrát, ale přece jen připomenu, že 11. července začal prodej nového iPhonu v 21 zemích světa (tady máte jejich seznam), ve čtvrtek 17. července následuje Francie. Ještě letos by se iPhone 3G měl začít prodávat v 70 zemích, včetně té naší, pro zbývající země však zatím nebylo stanoveno žádné konkrétní datum. Všichni, včetně českých mobilních operátorů, opakují průpovídku Applu, že prodej bude zahájen do konce roku, „hlasy ze zákulisí“ však mluví o tom, že u nás by prodej mohl začít již na přelomu září a října.

Fotografie z vybalování

Jako obvykle při uvedení novinky Applu se objevily fotografie z vybalování přístroje. Sadu kvalitních fotografií z vybalování přináší AppleInsider, zobrazují vybalení černého 16GB iPhonu 3G, na snímcích najdete četné detaily telefonu.

Obdobnou sadu fotografií předkládá MacNN, tam najdete také snímky bílé verze nového iPhonu.

Balení iPhonu 3G se hodně podobá tomu předchozímu, ovšem nápisy „3G“ na bocích a fotografie obchodu App Store na hořejšku ho umožňují snadno rozlišit. Po rozbalení se objeví první rozdíl, plastovou výplň nahradil recyklovatelný kartón.

V krabičce se nachází vedle telefonu hadřík na otírání a dokumentace, dále s telefonem dostanete sluchátka, dobíjecí USB kabel a napájecí USB adaptér hodně zmenšený proti svému předchůdci. Dok pro iPhone 3G se však prodává samostatně (za 29,99 USD) a není kompatibilní s předchozím modelem. Zásoby nového doku (alespoň v amerických obchodech) se zdají být dostatečné, narozdíl od prvního iPhonu, kdy se na příslušenství čekalo poměrně dlouho.

Aktivace přímo v obchodech

Dost výrazně se změnil způsob aktivace telefonu, zatímco s předchozím modelem ji bylo možné provést doma přes Internet pomocí iTunes, iPhone 3G vyžaduje aktivaci přímo v obchodu, o zkušenostech s ní informuje AppleInsider.

Lidé z AppleInsideru se postavili do fronty před jedním newyorským obchodem Applu již v 6:00, prodávat se začalo od 8:00. V USA se opět prodává jen po jednom kusu každému zákazníkovi a telefon nelze platit hotově, avšak kdo si zapomněl platební kartu, dostal možnost zakoupit si za hotovost dárkové karty, jimiž se už platit dalo.

Obchod se zdál být dobře zásoben novým iPhonem, a to jak černými 8GB a 16GB modely, tak i bílou 16GB verzí.

AppleInsider popisuje koupi telefonu velice podrobně, v jeho případě navíc byl postup složitější kvůli přechodu ze stávajícího tarifu pro původní iPhone, zde stačí říci, že po výběru tarifu proběhla vlastní aktivace telefonu jeho připojením k Macu s iTunes. Aktivace trvala poměrně dlouho, v případě AppleInsideru to zabralo asi 35 až 40 minut, tedy o dost více než Applem slibovaných 10 až 15 minut.

Tento způsob aktivace též znamená, že se iPhone 3G zatím nedá koupit přes Web.

Uvedení iPhonu 3G poznamenaly potíže se servery a s nedostatečnými zásobami

AppleInsider v pátek ríno koupil svůj iPhone 3G ještě celkem bez průtahů, ale tuto zkušenost zdaleka neudělali všichni.

Problém se servery iTunes vrhl na tuto událost nepříjemný stín.

iTunes servery v pátek, zřejmě v důsledku přetížení, aktivaci mnohdy nedokončily a nakonec zcela odpadly, což způsobilo, že kupcům zůstal nefunkční iPhone 3G. Fronty zájemců v amerických obchodech se tak tvořily mnohem více, než by si kdokoli přál.

Problém se servery zasáhl také majitele původních iPhonů, kteří se snažili aktualizovat své přístroje na firmware 2.0, uvedený též v pátek (blíže viz níže). Jak jsem zmiňoval již v předchozím článku, aktualizace na firmware 2.0 vymaže z telefonu původní data a před aktualizací ho deaktivuje.

Po nainstalování nového firmwaru se telefon musí připojit k iTunes serverům pro reaktivaci, jenže tyto servery přestaly být funkční kvůli náporu aktivací nového iPhonu. A tak také majitelům stávajícího iPhonu často zůstaly nefunkční přístroje proměněné v mrtvou „cihlu“.

Apple zřejmě podcenil počty současných aktivací, umocněné tím, že se začalo prodávat v 21 zemích najednou, k tomu se navíc musel připočíst vliv aktualizací firmwaru pro stávající telefony, jež využívají stejné servery.

To ovšem Applu nedává příliš dobré vysvědčení, vzhledem k probíhající marketingové masáži mohl počítat s vyšší zátěží, ale zdá se, že kapacitu serverů přecenil stejně jako vloni v případě prvního iPhonu, nutnost aktivace přímo v obchodech situaci výrazně zhoršila.

A jakoby to nestačilo, začaly být potíže i s dostupností samotných telefonů, především mimo USA. Ve většině amerických obchodů sice byly zásoby dostatečné, ale na některých místech se přece jen vyprodal, mnohem větší potíže se však objevily v jiných zemích, například ve Švýcarsku se iPhone 3G vyprodal již v pátek odpoledne.

V Británii se zcela vyprodaly 16GB modely a samozřejmě i tam se objevily potíže s aktivací.

Oficiální firmware 2.0 pro iPhone a iPod touch

Jak už bylo řečeno, v pátek Apple vydal firmware 2.0 pro původní iPhone, možnost jeho instalace se objevila po připojení telefonu k iTunes.

Aktualizace však probíhá odlišně od předchozích verzí firmwaru, což se popisuje výše a výpadky iTunes serverů aktualizaci mnohým značně ztížily. Nyní by však tyto problémy již měly být vyřešeny.

Apple též začal nabízet firmware 2.0 pro iPod touch, v jeho případě se však musí zakoupit na App Store za 9,95 USD (Apple tvrdí, že placení aktualizace firmwaru žádají americké účetní předpisy). Odkaz na příslušnou položku v App Store najdete tady.

Také iPod touch postihly v pátek stejné potíže s iTunes servery, ale teď se situace už zklidnila a nákup firmwaru 2.0 a jeho instalace by měly proběhnout hladce.

Firmware 2.0 opravuje řadu bezpečnostních chyb

Firmware 2.0 přináší hodně důležitých vylepšení, ale též opravuje vážné bezpečnostní chyby, což znamená další pádný důvod pro aktualizaci.

Nová verze firmwaru opravuje sedm chyb v Safari a tři chyby v softwarovém rámci WebKit používaném Safari. Mimochodem, jedna z opravených chyb ve WebKitu umožnila tolik medializovaný průnik do MacBooku Air v rámci kanadské hackerské soutěže.

Firmware 2.0 opravuje i některé síťové chyby v jádru OS X a v CFNetworks softwaru, popis jednotlivých oprav shrnuje příslušný dokument Applu.

Mac OS X Update for MobileMe 1.1

V sobotu Apple uvolnil novou aktualizaci pro službu MobileMe na Macu.

Aktualizace Mac OS X Update for MobileMe 1.1 se zatím nabízí přes Software Update, podle doprovodné poznámky je určena uživatelům provozujícím Mac OS X Leopard 10.5.4 a přináší všeobecné opravy, jež vylepšují spolupráci Macu s MobileMe, nic bližšího Apple jako obvykle neuvádí.

Také služba MobileMe se již počíná pomalu rozbíhat, ale i ona byla při svém oficiálním spuštění do značné míry nefunkční, což vyvolalo pochopitelné rozhořčení uživatelů. Výpadky různých webových služeb sice nejsou nijak vzácné, jenže to se většinou jedná o zdarma poskytované služby, u služby za 99 USD ročně zákazníci samozřejmě mají vyšší nároky. Stejně jako v případě aktivace iPhonu 3G i zde si Apple značně poškodil svůj mediální obraz, ačkoli se nyní situace zřejmě již stabilizuje.

Otázka nažloutlého displeje iPhonu 3G

Rozruch mezi uživateli iPhonu 3G vyvolalo zjištění, že displej nového telefonu má proti tomu původnímu mnohem teplejší barvy, s výraznějším nádechem do žluta, zatímco předchozí rnodel vykazuje nádech spíše do modra, což ilustruje tato fotografie.

Apple zareagoval už v sobotu, vedoucí produktového marketingu Applu Bob Borchers sdělil serveru Engadget, že žlutý nádech displeje je záměrný, protože ve většině případů dává přesnější barvy a temnější černou a činí výsledný obraz ostřejším. Původní displej byl podle Borcherse příliš studený a mírně zakalený. Nový displej by měl také zajistit lepší viditelnost v exteriérech, kde záleží na kontrastu a celkovém jasu. Zatím není úplně jasné, zda změna nádechu má hardwarovou příčinu anebo spočívá jenom v novém firmwaru, brzy se jistě objeví bližší podrobnosti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: