Zprávy okolo Maců: neúspěch v hackerské soutěži, nové sestavení Mac OS X 10.5.3 a iGlasses 2.1. (2.4.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy okolo Maců: neúspěch v hackerské soutěži, nové sestavení Mac OS X 10.5.3 a iGlasses 2.1. (2.4.08)

2. dubna 2008, 06.00 | V kanadské soutěži hackerů jako první podlehl MacBook Air. Apple vydal nové testovací sestavení Mac OS X 10.5.3. A software iGlasses 2.1 rozšiřuje podporu webových kamer do dalších aplikací.

Zprávy ze včerejška se týkají především Maců, zejména jejich softwaru. Takovéto informace najdete v tomhle článku, druhý dnešní článek shrnuje zprávy spíše obchodního charakteru.

První zpráva asi vzbudí hodně rozporné reakce:

Neúspěch Macu v hackerské soutěži

Na tuto záležitost mě upozornil pan Jan Rajtr, který mně poslal příslušný odkaz (nějaké zmínky jsem na zpravodajských serverech zahlédl již předtím, ale dal jsem přednost jiným tématům, jež se mně zdála důležitější).

Jak uvádí tento český článek, na bezpečnostní konferenci CanSecWest ve Vancouveru se také konala soutěž, v níž se hackeři měli pokusit proniknout do tří notebooků s Windows Vista SP1, Linuxem Ubuntu 7.1 a s Mac OS X 10.5.2 (ten byl nainstalován na MacBooku Air). Jako první byl prolomen právě Mac, přes díru v Safari, poté podlehl stroj s Windows Vista, do notebooku s Linuxem se proniknout nepodařilo.

Tato skutečnost pochopitelně na Webu vyvolala dost obsáhlé diskuse, měla by se však posuzovat střízlivě. Za příklad ne právě nejvhodnější interpretace může posloužit tato glosa na Lupě, doprovází ji celkem rozsáhlá diskuse obsahující rozumnou kritiku oné glosy.

Soudný uživatel ví, že žádný zcela bezchybný a naprosto bezpečný operační systém neexistuje, chyby a zranitelnosti se najdou všude. Důležité ovšem je, jak často vás ohrozí při běžné práci (zmíněná soutěž byla přece jen poněkud výjimečným případem) a zde se zdá, že Mac OS X je zatím skutečně ohrožen méně (ano, menší rozšířenost Maců k tomu jistě přispívá, ale není to jediná příčina, ostatně v USA už Macy začínají mít skutečně nezanedbatelný podíl).

Je pravda, že Apple donedávna otázku bezpečnosti dost zanedbával, to se však změnilo, nakonec i zde často nacházíte informace o vydaných bezpečnostních aktualizacích. Také na Macu je nepochybně potřeba počítat s bezpečnostními riziky, avšak určitě není třeba třást se z nich hrůzou (v takovém případě by asi byl nejlepší návrat ke kuličkovému počitadlu).

Objevilo se další testovací sestavení Mac OS X 10.5.3

Minulý týden vývojáři poprvé obdrželi k testování Mac OS X 10.5.3. Apple na téhle nové aktualizaci operačního systému pracuje skutečně usilovně, protože po pěti dnech včera vypustil druhé testovací sestavení, pokud by si toto tempo udržel i nadále, mohla by ostrá verze přijít docela brzy.

Sestavení 9D10 z konce minulého týdne včera následovalo sestavení 9D11, jež přidává skoro 20 dalších oprav, při započtení těch z předchozí verze se tak seznam oprav již blíží stovce.

Podle zasvěcenců k největším vylepšením patří opravy problémů s připojením bezdrátových základnových stanic AirPort a řešení potíží s režimem spánku MacBooku Air.

Další nové opravy se zaměřují na Time Machine, na předvolby a vrstvení Spaces, na poruchy grafiky, na problémy zobrazování v poštovní aplikaci Mail, na komunikační potíže funkce Back to My Mac a na podivná chování Automatoru při spolupráci s klientem Mail.

Apple opět vývojáře vyzval, aby své testovací úsilí soustředili na dvě desítky základních komponent, k nimž mimo jiné patří AirPort, AppleScript, zvuk, Dashboard, adresářové služby, dok, DVD přehrávač, Finder, grafika, instalátor, tisk a VoiceOver.

Aktualizace na Mac OS X 10.5.3 je docela objemná, jako rozdílová aktualizace zabírá přes 410 MB a kombinovaný instalátor svou velikostí dokonce překračuje 510 MB.

Přesné datum vydání ostré verze zřejmě ještě nebylo stanoveno, předpokládá se, že k tomu dojde někdy v dubnu nebo počátkem května. Ovšem jestliže bude Apple vydávat testovací sestavení i nadále takovouto rychlostí, můžeme se Leoparda 10.5.3 dočkat velice brzy.

iGlasses 2.1 rozšiřuje počet podporovaných aplikací

Firma Ecamm Network má ve své nabídce program iGlasses, který umožňuje podstatně lepší nastavení a ovládání kamery iSight či jiné webové kamery, možnosti tohoto softwaru podrobněji popisuje tento článek (probírá však starší verzi 1.3.4).

iGlasses pomáhá nastavit kameru z řady různých aplikací, můžete takto manipulovat s barvami a jasem a dokonce lze kamerou panorámovat a najíždět. Vedle integrované kamery iSight dokáže software pracovat i s kamerami QuickCam Logitechu a s jinými webovými kamerami.

Nově vydaná verze 2.1 přidává podporu pro sedm dalších aplikací, čímž jejich celkový seznam rozšiřuje na více než 60, patří k nim iChat, Skype a Yahoo Messenger. Nově k podporovaným aplikacím přibyly Skitch, Pixelmator, Cha-Ching, WebEx Meeting Center, Arkaos VJ, Acorn a ooVoo.

Nabízené funkce doplnilo tlačítko pro digitální zoom, verze 2.1 kromě toho přináší též další opravy chyb a vylepšení. Program vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší a kompatibilní webovou kameru, funguje jak na PowerPC strojích, tak na Macích s Intely.

iGlasses stojí 9,95 USD, přechod na novou verzi mají registrovaní uživatelé zdarma, stáhnout si ji mohou z této stránky výrobce, ke stažení se tam nabízí také zkušební verze.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: