Představení nového iPhone se blíží. Díl 4: Nové funkce iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

Představení nového iPhone se blíží. Díl 4: Nové funkce iOS

29. srpna 2013, 07.30 | Pomalu se blížící konec letních prázdnin přináší mnoho věcí. Vedle záplavy natěšených prvňáčků s novou aktovkou, značně nespokojených všech ostatních školou povinných a vytouženého návratu neprázdninových, tj. normálních jízdních řádů nás čeká i něco pozitivního - v následujících měsících se můžeme těšit na představení množství novinek společnosti Apple vedle nové generace iPadu (Mini), nových MacBooků Pro, OS X Mavericks a dalšího je to především uvedení nové generace vlajkové lodi značky Apple, tedy chytrého telefonu iPhone. V krátké sérii článků pro vás shrneme všechny zásadní dohady a očekávání, které se ohledně uvedení nového iPhone objevují.

V minulých dílech tohoto krátkého seriálu jsme se podívali nejdříve na obecné spekulace a nepotvrzené informace, týkající se nové generace chytrého telefonu iPhone, následně na jeho pravděpodobnou hardwarovou specifikaci a nakonec také na hlavní změny v iOS 7. Na to navážeme dnešním posledním dílem, ve kterém se zaměříme na nové funkce v iOS 7.

 

Příchod AirDrop

Majitelům počítačů Mac s Mac OS X 10.7 nebo 10.8 není třeba funkci AirDrop příliš představova. Ve stručnosti, funkce AirDrop představuje jednoduchý a vcelku rychlý přenos souborů mezi počítači Mac. Po jejím spuštění prostřednictvím Finderu AirDrop najde počítače Mac v dosahu, tj. připojené do stejné sítě. Přetažením souboru na do AirDrop a následně na ikonku daného počítače je možné zahájit jeho bezdrátový přenos přímo do cílového zařízení. Pro lokální jednorázové sdílení menších souborů tak není potřeba žádných síťových disků, cloudových služeb nebo zasílání souborů emailem.

 

Podstata fungování AirDrop je ale zároveň jeho největším omezením – služba funguje skvěle v případě jednorázových přenosů menších souborů. A to je v době, kdy chceme buď sdílet velké soubory dat (databáze, fotoalba, filmy, aplikace, aj.) nebo naopak zajistit aktuálnost dokumentu při jeho využívání celým týmem, tak trochu málo.

 

Nyní ale AirDrop přichází na iPhone a iPad a to situaci trochu mění. AirDrop pro iOS umožní sdílení multimediálních souborů (především fotky a videa) a kontaktů přímo mezi zařízeními s iOS 7. Podle dostupných informací bude přenos probíhat prostřednictvím WiFi nebo Bluetooth, čímž je otázkou, jak jednoduchý a rychlý skutečně bude. Pokud například zařízení nebudou připojena k jedné WIFi síti, může tak pro realizaci přenosu být například nutné, aby jeden telefon nejdříve vytvořil přístupový bod, načež se k němu druhý připojí. Tím pádem se může jednat o docela zdlouhavý proces. Přitom právě rychlost a jednoduchost bude jediným důvodem, proč by použití AirDrop mělo oproti e-mailu, cloudovým aplikacím nebo MMS smysl.

 

Nové Safari

S novou verzí iOS 7 přichází také nová verze mobilní verze internetového prohlížeče Safari. Změny, které přináší, jsou ovšem víceméně kosmetické, přičemž velký důraz je kladen na maximální uvolnění displeje pro obsah procházených stránek. V důsledku toho jsou prvky jako tlačítka, či vyhledávací pole, skryta a došlo také na rozšíření gest, kterými lze Safari ovládat.

 

 

Obzvlášť zajímavou funkcí v rámci Safari se ovšem zdá být iCloud Keychain. Pro neznalce – služba Keychain na počítačích Mac zajišťuje ukládání hesel a přístupových údajů pro webové stránky, online aplikace, součásti systému a další.

 

Jak už název napovídá, iCloud Keychain představuje rozšíření původně desktopového Keychain, kdy přístupové údaje vytvořené na jednom zařízení se stejným Apple ID účtem budou automaticky synchronizovány do všech dalších zařízení. Samotný přenos bude zabezpečen pomocí 256 bitovému AES šifrování.

 

Součástí iCloud Keychain bude nově také automatický generátor hesel.

 

App Store

Zatím jen velmi obecně specifikovaných změn se v iOS 7 dočká obchod s aplikacemi App Store. Velkou novinkou je především nabídka aplikací relevantních místu, kde se nacházíte – tedy budete-li v Paříži, App Store vám nabídne aplikace související právě s touto metropolí, místními památkami a pravděpodobně také Francií obecně.

 

Drobným rozšířením je pak přidání nové kategorie pojmenované „Děti“, ve které bude část v App Store dostupných relevantních aplikací roztříděna podle věkových skupin.

 

Užitečné Find My iPhone

Ztráta telefonu je nepříjemná. Při jeho krádeži vás ale kromě pocitu zmaru a nutnosti všechna data obnovit ze záloh nebo z iCloud trápí také fakt, že váš telefon si teď bude neoprávněně užívat někdo jiný. iOS 7 to změní.

 

 

Funkce Find My iPhone dosud poskytovala pouze informace o tom, kde zhruba s přesností na pár desítek metrů se váš iPhone nachází. Pokud byl ale iPhone resetován, nedalo se nic dělat a iPhone byl zcela nedohledatelný. V iOS 7 dostala funkce Find My iPhone zuby a kromě orientačního zobrazení polohy umí iPhone na dálku vymazat a uzamknout tak, že ani opětovné resetování nepomůže a do zadání Apple ID a hesla původního majitele se telefon jednoduše neodemkne.

 

Je samozřejmě jen otázkou času, než se objeví řešení, pomocí kterých bude možné tuto funkci obejít. Pro drobné zloděje ovšem může představovat dostatečně velkou komplikaci. Významným faktorem bude také čas, respektive tedy rychlost s jakou budete schopni své iOS zařízení uzamknout. Pokud to zvládnete dříve, než bude ukradené zařízení resetováno, existuje naděje na jeho nalezení nebo minimálně znehodnocení. Pokud ne, šance na nalezení dramaticky klesá.

 

Svižnější a úspornější

Jak už tak u nových verzí operačních systémů bývá zvykem, lze předpokládat, že i v případě iOS 7 se dočkáme relativně nízké náročnosti na zdroje a tím pádem teoreticky vyšší výdrže na baterii.

 

 

Napovídá tomu především fakt, že iOS 7 by měl být dostupný pro iPhone 5, 4S a 4, iPad mini a iPad 2. generace a novější. Taková škála zařízení představuje obrovský rozsah disponibilního výkonu a má-li iOS 7 fungovat plynule i na nejslabších zařízení, bude se jeho spotřeba muset pohybovat v rozumných mezích.

 

Na druhou stranu iOS 7 disponuje tolika novými funkcemi, „hýbátky“ a dalším zbytečným „balastem,“ že by programátoři Apple museli udělat nemožné, aby náročnost systému udržely na uzdě. Každopádně teď je ještě předčasné soudit, uvidíme, co iOS 7 nabídne po své zářijové premiéře.

 

 

 

Jak na vás působí iOS 7? Nainstalujete si jej hned jakmile bude k dispozici nebo naopak vyčkáte? Podělte se s námi o svůj názor v diskuzi.

 

 

 

Přečtěte si také:

Představení nového iPhone se blíží. Díl 1: Očekávat se dá mnoho

Představení nového iPhone se blíží. Díl 2: Silnější, rychlejší a téměř bezedný

Představení nového iPhone se blíží. Díl 3: Radikálně přepracovaný iOS

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: