Představení nového iPhone se blíží. Díl 2: Silnější, rychlejší a téměř bezedný - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

Představení nového iPhone se blíží. Díl 2: Silnější, rychlejší a téměř bezedný

22. srpna 2013, 07.30 | Pomalu se blížící konec letních prázdnin přináší mnoho věcí. Vedle záplavy natěšených prvňáčků s novou aktovkou, značně nespokojených všech ostatních školou povinných a vytouženého návratu neprázdninových, tj. normálních jízdních řádů nás čeká i něco pozitivního - v následujících měsících se můžeme těšit na představení množství novinek společnosti Apple vedle nové generace iPadu (Mini), nových MacBooků Pro, OS X Mavericks a dalšího je to především uvedení nové generace vlajkové lodi značky Apple, tedy chytrého telefonu iPhone. V krátké sérii článků pro vás shrneme všechny zásadní dohady a očekávání, které se ohledně uvedení nového iPhone objevují.

prvním díle tohoto krátkého seriálu jsem se zabývali hlavně obecnějšími informacemi ohledně uvedení nové generace chytrého telefonu iPhone. Připomeňme si, že modelové označení nového iPhone bude pravděpodobně 5S, že by měl být představen už 10. září a že se do prodeje dostane nejspíš už o 10 dnů později.

 

Vedle iPhone 5S by mělo dojít také na představení levnější varianty označované jako iPhone 5C. Ta bude z hlediska hardware vybavena velmi podobně jako současný iPhone 5 a tělo nebude vyrobené z kovu, ale z barevných plastů.

 

Dnes se zaměříme na samotnou podobu a výbavu nové generace iPhone.

 

Vzhled beze změn

Dramatické změny v zaběhnutém designu nejsou doménou Applu a iPhone toho není výjimkou. Jistě, iPhone 5 vypadá dramaticky jinak, než iPhone první generace, budete-li ale zkoumat rozdíly mezi jednotlivými generacemi, zas tak moc jich nenapočítáte. Nejvýraznější skok přišel bezpochyby mezi generacemi iPhone 3GS a iPhone 4, kdy původně zakulacený telefon zhranatěl, nahradil plast kovem a nabídl skleněný povrch i na zadní části telefonu. iPhone 5 pak povyrost do výšky a na zadní straně tentokrát nahradil sklo kovem.

 

 

Evoluční a ne revoluční vývoj v designu je jen jedním důvodem, proč není pravděpodobné, že by iPhone 5S vypadal dramaticky jinak, než jeho předchůdce. Tím druhým je dosavadní zkušenost s Apple, který iPhone dosud výrazněji měnil ob generaci. Po iPhone 3G přišel vzhledově téměř stejný iPhone 3GS, po iPhone 4 identický iPhone 4S a lze tak očekávat, že po iPhone 5 přijde opět téměř totožný iPhone 5S. Evoluce, ne revoluce.

 

Jinými slovy iPhone 5S bude pravděpodobně opět vybaven čtyřpalcovým displejem, přičemž se spekuluje o vyšším rozlišení 640 x 1 136 pixelů, tedy 336 pixelů na čtvereční palec. To je slušná hodnota, na trhu už jsou ovšem i lépe vybavené telefony. Na svém místě zůstanou i obě kamery a ani home button se proporčně nezmění. Je ovšem možné, že iPhone 5S mírně zeštíhlí a to i navzdory údajnému použití baterie s větší kapacitou.

 

Co se iPhone 5C týká, očekává se opět čtyřpalcový displej stejné nebo podobné kvality, jaké dosahuje displej iPhone 5. Jak už bylo také několikrát zmíněno, iPhone 5C by měl být dostupný v několika barevných variantách, přičemž tělo přístroje má být vyrobeno z plastu. Můžeme-li ale soudit z neoficiálních fotografií údajného iPhone 5C, zdá se, že se bude jednat o lesklý plast, vcelku podobný generacím iPhone 3G a iPhone 4GS.

 

Černá, bílá a ... zlatá verze

Jednu podstatnou designovou změnu si ovšem Apple údajně přichystal i tak. K dosud dostupné černé a bílé verzi telefonu by měla přibýt také zlatavá, připomínající barvu šampaňského.

 

Za uvedením zlaté verze iPhone 5S stojí údajně vysoký zájem z Číny, kde má být tato barva momentálně velmi populární. Lze předpokládat, že zlatá verze se stane populární také v Rusku a zemích bývalého SNS.

 

Výkonnější hardware, vyšší kapacita, delší výdrž baterie a absence NFC

Jako v případě každé nové generace by i iPhone 5S měl nabídnout výrazně vyšší výpočetní výkon, než jeho předchůdce. Ten by v tomto případě měl mít na svědomí nový čipset Apple A7, který má při o 20 % vyšším výkonu dosahovat nižší spotřeby, než současná generace. Operační paměť by měla narůst na 1 GB a nabídne větší propustnost, než současný model.

 

Podle dalších spekulací by iPhone 5S měl nabídnout paměť s kapacitou až 128 GB, podobně jako nový iPad s Retina displejem. Pokud se tak stane, je otázkou jestli Apple udrží v nabídce iPhone 5S s nejnižší kapacitou 16 GB nebo jestli ji uvolní jen pro levnější modely iPhone 4S a iPhone 5C.

 

iPhone 5S by měl také nabídnout o něco delší výdrž na baterii, tedy alespoň teoreticky. Jeho baterie by měla mít kapacitu 1 560 mAh na rozdíl od nynějších 1 440 mAh. Je tak otázkou, jestli baterie s větší kapacitou povede ke zvýšení pohotovostní doby telefonu nebo jestli je naopak nezbytná pro udržení té současné. Otázkou je, jak se ve své finální podobě bude chovat iOS 7, na kterém bude iPhone 5S samozřejmě postaven. Vzhledem k množství grafických doplňků lze předpokládat, že nároky na výkon a tedy i na baterii spíše vzrostou.

 

 

Spekulace o přítomnosti technologie NFC se s blížícím se uvedením nové generace iPhone objevují už po několikáté. Přestože se objevilo několik neoficiálních fotografií obsahujících NFC čip, jeho přítomnost v chystaném iPhone 5S je spíš nepravděpodobná.

 

Čtečka otisků prstů

Jestliže iPhone 4S disponoval „killer feature“ v podobě hlasové asistentky Siri, v případě iPhone 5S by jím mohla být čtečka otisků prstů. Její přítomnost je jednou z mála věcí, kterou v novém iPhone očekávají snad všichni. Spekulacím na toto téma nahrává fakt, že Apple v loňském roce ovládl firmu AuthenTec, která se vývojem a výrobou biometrických čipů zabývá.

 

Čtení otisků prstů by v iPhone 5S mělo být realizováno prostřednictvím moderní RF technologie, která ke snímání otisků prstů používá výrazně spolehlivější technologii, než většina optických snímačů. Vzhledem k jejímu použití by skenování otisku prstu mělo být rychlejší a nemělo by docházet k problémům, kdy čtečka po nějaké době považuje správný otisk prstu za nesprávný.

 

Je otázkou, kde bude čtečka otisků prstů umístěna, jako nejpravděpodobnější se ovšem jeví tlačítko home button. To by podle spekulací mělo být vypouklé, vyrobené ze safírového skla a tedy také velmi odolné.

 

Pokud na implementaci čtečky otisků prstů do iPhone 5S skutečně dojde, znamenalo by to nepřeberné množství nových možností. Od jednoduchého odemykání telefonu prostřednictvím pouhého přejetí prstu přes home button, přes spouštění vybraných aplikací pouze vybranými uživateli, až po rychlé nákupy aplikací a dalšího obsahu bez neustálého zadávání Apple ID hesla.

 

V dalším díle, který vyjde už v úterý 27. srpna, se blíže podíváme na nový systém iOS 7.

 

 

Přečtěte si také:

Představení nového iPhone se blíží. Díl 1: Očekávat se dá mnoho

Představení nového iPhone se blíží. Díl 3: Radikálně přepracovaný iOS

Představení nového iPhone se blíží. Díl 4: Nové funkce iOS

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: