Novinky ze světa Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

Novinky ze světa Apple

20. září 2013, 07.00 | Apple je bez debat jednou z nejvýznamnějších technologických společností na světě. I proto neuplyne jediný týden bez toho, aby se ve světě Apple a jeho produktů nestalo něco nového a zajímavého. Stručný přehled novinek a vybraných událostí pro vás ve speciálním článku přinášíme každý pátek brzy ráno, ať si máte k ranní kávě co přečíst.

Apple uvolnil ke stažení iOS 7

S úderem středeční sedmé hodiny večerní Středoevropského času umožnil Apple aktualizaci mobilních zařízení na nový iOS 7. Ten kromě radikálně přepracovaného designu přináší především nové funkce a služby a v menší míře i změnu ovládání některých částí systému, například internetového prohlížeče Safari.

 

Pro Apple představuje iOS 7 velký krok kupředu především ve dvou ohledech – přepracovaný iOS má jednak z hlediska vzhledu a funkčnosti dotáhnout konkurenční platformu Android, jednak pak znamená posun firmy od designu připomínajícím skutečné věci, za kterým stál Scott Forstall.

 

 

Ani tentokrát se ale uvedení nového iOS neobešlo bez komplikací. Nápor zájemců byl obzvlášť v prvních hodinách po uvedení iOS 7 tak silný, že aktivační server prakticky zkolaboval. Nebylo tak možné instalovat jak iOS 7, tak i ITunes verze 11.1, které jsou potřeba při instalaci iOS 7 prostřednictvím počítače. Naštěstí se ale jednalo jen o přechodný problém a po několika hodinách začaly aktualizace probíhat relativně bezproblémově.

 

App Store nově nabízí ke stažení starší verze aplikací

S blížícím se příchodem iOS 7 se dále rozšíří množina mobilních zařízení, pro která nebude nová verze tohoto mobilního operačního systému vůbec dostupná. První generace tabletu iPad, iPhone, iPhone 3G a iPhone 3GS spolu se staršími verzemi iPod Touch se tak zařadí po bok zařízení, která Apple už tak trochu odepsal. Nemožnost dosáhnout na nové verze operačního systému ale převyšuje problém v nemožnosti instalací nových aplikací, respektive jejich aktuálních verzí.

 

V úterý představená úprava to ovšem mění a App Store bude nově nabízet také nejaktuálnější verze aplikací, které jsou stále kompatibilní s vaším mobilním zařízením Apple. To tak alespoň částečně řeší problém omezeného výběru doplňkového software, byť zcela nové aplikace si bez jailbreaku i nadále nestáhnete.

 

 

Ze strany Apple se jedná o poměrně překvapivý krok, který zvyšuje životnost, respektive použitelnost, jeho mobilních zařízení. Přitom dosavadní politika firmy se soustředila především na to, aby si majitelé po dvou až třech letech koupili zařízení nové a nepokoušeli se resuscitovat a udržovat při životě ta stávající.

 

iOS zařízení umí přes 3G stáhnout aplikaci až do 100 MB

S uvedením iOS 7 došlo na zvýšení datového limitu, do kterého je možné aplikaci na iOS zařízení nainstalovat prostřednictvím mobilní datové sítě. Limit byl původně stanoven na 50 MB, přičemž od aktualizace je to 100 MB. Apple tak bezesporu reaguje na stále náročnější a rozsáhlejší aplikace, které vývojáři připravují. Není se čemu divit, obzvlášť výpočetní výkon nového iPhone 5S s procesorem A7 je skutečně úctyhodný a umožňuje vytvářet rozsáhle světy a pracovat se stále detailnější grafickou hloubkou.

 

Samozřejmě pak platí, že čím rozsáhlejší herní svět a více prvků, tím více si aplikace také zabere v paměti zařízení. Například instalátor před pár dny vydaného nové dílu populárního RPG Infinity Blade 3 zabírá úctyhodných 1.47 GB.

 

 

Nové iPhony dnes vstupují do prodeje

Počínaje dnešním dnem si zájemci ve vybraných zemích budou moci pořídit novou generaci chytrého telefonu iPhone, tedy modely iPhone 5C a iPhone 5S. V průběhu dnešního dne telefony postupně nabídne Apple a jeho partneři v Austrálii, Číně, Francii, Hong Kongu, Japonsku, Kanadě, Německu, Puerto Ricu, USA a Velké Británii. V České republice by telefon měl být dostupný od pátku 27. září.

 

 

Především model 5S ale při uvedení do prodeje provází problémy. Apple telefon ve většině zemí vůbec neuvolnil k před objednání a zájemci o něj tak budou muset do kamenných prodejen. Telefon je navíc přes internet nedostupný i po zahájení prodejů respektive tedy dodací lhůta může dosáhnout až 10 pracovních dnů.

 

To tak nahrává spekulacím, že Apple při výrobě iPhone 5S narazil na problémy související pravděpodobně se čtečkou otisků prstů Touch ID. Podle neoficiálních informací by se dodávky modelu 5S měly stabilizovat v první polovině října.

 

 

Analytici obecně očekávají, že Apple i tentokrát překoná vlastní rekord v počtu iPhonů prodaných během úvodního víkendu. Odhady se pohybují od střízlivých zhruba 6 milionů kusů po ambiciózních 8 milionů. Vzhledem k omezeným zásobám iPhone 5S by více, než polovina prodaných kusů měla připadat na model 5C.

 

Nové iPady se údajně ukáží už 15. října

Podle tradičně neoficiálních informací čeká společnost Apple za necelý měsíc další významná událost – představení nové generace tabletu iPad a jeho menšího „brášky“, iPadu mini. Dostupné informace jsou zatím poměrně skoupé, leč nové iPady by oproti předchozí generaci měly být o něco tenčí a plnohodnotný desetipalcový iPad také o něco zeštíhlí na šířku. Z hlediska hardware můžeme pravděpodobně očekávat podobnou výbavu, jako v případě iPhonu 5S, tedy především nový 64 bitový procesor A7 a pohybový senzor M7. IPad mini by také měl dostat Retina displej.

 

 

Spolu s novými iPady by Apple měl do iOS 7 také vrátit funkci iCloud Keychain, kterou bez vysvětlení odebral z finální distribuce.

 

Obecně se pak předpokládá, že spolu s novými iPady bude představen také desktopový operační systém OS X Maverics a současně i nejvýkonnější desktop s nakousnutým jablkem ve znaku Mac Pro.

 

 

Zapomněli jsme na něco? Chtěli byste o dění kolem společnosti Apple vědět víc? Napište nám do diskuze.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: