App Tamer: šetřete výkon a baterii svého MacBooku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

App Tamer: šetřete výkon a baterii svého MacBooku

13. srpna 2013, 10.00 | S novou generací MacBooků Air, přinášející až 12hodinovou výdrž baterie, zdá se odzvonilo nutnosti starat se o co nejúspornější činnost při provozu. Pro majitele starších notebooků s nakousnutým jablkem ve znaku ale problém přetrvává a není horší pocit, než když v baterii zbývá posledních pár procent napětí a v okolí není k dispozici žádná zásuvka. Co tedy můžeme udělat proto, abychom výdrž baterie maximálně prodloužili?

 

 

App Tamer PrefPrvním řešením nasnadě je aktuálně nepoužívané aplikace jednoduše vypínat. Tím sice docílíme úspory výkonu, jejich opětovné zapínání ale jednak samo o sobě zdroje zabere a navíc i nějaký ten čas trvá. V době SSD disků je sice čekání omezeno na minimum, v případě náročnějších aplikací se ale i tak jedná o několik zbytečně strávených vteřin. U internetových prohlížečů je problém ještě rozšířen o nutnost aktualizace otevřených webových stránek, což při pomalejším internetovém připojení může být velmi frustrující.

 

Zajímavou alternativu v podobě nenásilné úspory výkonu a tím i výdrže baterie představuje drobná aplikace App Tamer. Její síla spočívá ve schopnosti automaticky vypínat na pozadí běžící procesy a aplikace, které momentálně nepoužíváte. Tím šetří pár procent výkonu procesoru, který by aplikace jinak zbytečně využívala. Po přepnutí se zpět je činnost aplikace během cca půl vteřiny obnovena.

 

App Tamer se hodí při prakticky jakémkoliv používání počítače, kdy máte spuštěno více aktivních aplikací. Typická je situace, kdy používáte emailový klient, textový a tabulkový editor, internetový prohlížeč a například nástroj na správu úkolů. V momentě, kdy pracujete v textovém editoru, je zbytečné, aby výkon odčerpával často velmi náročný internetový prohlížeč. Stejně tak při procházení internetu vás asi nezajímá, že Excel zpracovává složitější vzorce a makra.

 

Stopped Apps - kliknutím otevřete větší v novém okně

 

První seznámení

 

App Tamer je aplikací skutečně velmi drobnou, která vám na disku zabere necelých 6 MB. Ihned po instalaci a prvním spuštění nástroj automaticky rozpozná běžící služby a procesy a začne pozastavovat ty momentálně nepoužívané. Nutno podotknou, že výchozí nastavení je poměrně dobré a samo o sobě je schopné ušetřit pár procent využití procesoru. Uživatel má pak kdykoliv možnost u každé aplikace a procesu zvolit, jestli si jej vypínat přeje nebo ne. S tím je spojen jeden z hlavních problémů aplikace, o kterém se zmíníme za chvilku.

 

Stopped Apps II - kliknutím otevřete větší v novém okně

 

Mimo to jsou možnosti nastavení nástroje poměrně strohé, ale plně dostačující. Z těch praktičtějších změn nastavení stojí za zmínku volba délky neaktivity (standardně 5 sekund), po které bude aplikace či proces pozastavena nebo způsob, jakým se bude neaktivní aplikace jevit uživateli.

 

Apps ManagerPředevším pro hráče zajímavou funkcí je pak takzvaný Gaming Mode. Ten, jak už název napovídá, v případě potřeby maximálního výkonu pozastaví všechny postradatelné aplikace a služby mimo té, kterou aktuálně používáte.

 

Máte-li rádi přehled, bude se vám líbit další funkce App Tameru, která spočívá v přidání drobné ikonky hodin do horní systémové lišty. Podle jejího zabarvení od šedé, přes žlutou a oranžovou až po červenou poznáte aktuální vytížení procesoru, které kvantifikuje vedle zobrazený procentuální ukazatel. Po kliknutí na ikonky se pak zobrazí aktuálně spuštěné aplikace a procesy spolu s procentem výkonu procesoru, který využívají, stejně jako ty momentálně pozastavené.

 

 

Uvážlivě vyberte aplikace, které chcete povolit vypínat

 

Je samozřejmé, že čím více aplikací App Tamer povolíte vypínat, tím více výkonu a tedy i kapacity baterie svého počítače ušetříte. Na druhou stranu bezhlavé povypínání většiny na pozadí běžících aplikací vám spíš přidělá vrásky na čele, než aby pomohlo.

 

Typicky při povolení vypínání činnosti emailového klienta nebudete upozorňováni na nové emaily, které ostatně ani nebudou stahovány. Stejná situace pak nastává při vypnutí všech služeb, které se automaticky synchronizují s cloudem, jako je Dropbox, Evernote, Photostream a další. App Tamer vás na riziko vypnutí většiny potřebných procesů sice sám upozorní, u aplikací už ale tak nápomocný není.

 

 

Celkové zhodnocení

 

App Tamer představuje zajímavý a jednoduchý způsob, jak bez zbytečných starostí prodloužit výdrž baterie alespoň o několik málo minut. Velmi dobré je výchozí nastavení App Tameru, které poměrně dobře rozdělí aplikace a procesy, které je možné vypínat a na které je lepší nesahat.

 

Samotný výsledek, tedy objem uspořených zdrojů, je poplatný aplikacím, jaké běžně používáte a bude se lišit uživatel od uživatele. Neočekávejte ale, že díky App Tameru vzroste výdrž vaší baterie o několik hodin, řádově se jedná spíš o jednotky, maximálně desítky minut.

 

První vadou na kráse je fakt, že App Tamer je zpoplatněnou aplikací. S cenovkou necelých 15 dolarů, tedy zhruba 300 Kč, se sice nejedná o velký výdaj, pro spoustu uživatelů už ale jen toto může představovat mentální blok. Na vyzkoušení je pak k dispozici 15 ti denní zkušební verze, během které si můžete ověřit, jestli pro vás App Tamer hodnotu tří stovek má a nebo ne.

 

Druhý problém spočívá v naprosté svobodě, kterou App Tamer dává uživateli při rozhodování o aplikacích a procesech, které mohou být pozastavovány. Neopatrné nastavení vám pak spíš přitíží, než aby pomohlo.

 

Třetí problém je spíše subjektivní, než objektivní, každopádně za hendikep považuji skutečnost, že App Tamer není k dispozici v rámci App Store, ale je nutné jej zakoupit přímo přes webové stránky výrobce.

 

Čtvrtý a poslední problém je pravděpodobně ten nejzásadnější. Stejnou funkci pozastavování nepoužívaných aplikací a procesů bude pod názvem App Nap obsahovat připravovaný OS X Mavericks, kterého se dočkáme už v průběhu podzimu 2013.

 

 

Shrnutí

 

App Tamer považuji za skvělý nástroj, který ale pro mne osobně přišel příliš pozdě. Cena tří set korun je sice jednoduše akceptovatelná, s vidinou okamžitého přechodu na OS X Mavericks v horizontu několika měsíců bych nad pořízením App Tamer asi váhal. Ovšem pokud si OS X Mavericks pořizovat nechcete nebo jste majitelem staršího počítače Apple, představuje App Tamer zajímavý způsob k prodloužení životnosti baterie.

 

Petr Švec 

 

Používáte App Tamer nebo jiný baterii šetřící nástroj? Podělte se s námi o své zkušenosti v diskuzi.

 

 

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: