Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Multimedia
Dění okolo televizního obsahu v iTunes Store
29. srpna 2011, 00.00 | Apple zrušil možnost půjčování televizních pořadů z iTunes Store a na Apple TV. Následné pověsti o nové technologii dodávky televizního obsahu byly zpochybněny a nedůvěru budí i nově oživené pověsti o údajném televizoru Applu.
iTunes Store v naší zemi nepůsobí a v nejbližší budoucnosti se to nejspíš nezmění, takže se nás dění okolo něj přímo netýká. Ovšem pro Apple začíná být poskytování mediálního obsahu docela důležité, a tak zprávy, jež s tím souvisejí, si zasluhují zmínku:
Apple zrušil půjčování televizních pořadů
Minulý týden Apple odstranil možnost vypůjčování televizních pořadů jak v iTunes Store, tak na nové Apple TV. Na první pohled se to zdá dost zvláštní, protože když loni počátkem září představil novou Apple TV druhé generace, jednou z jejích hlavních novinek bylo výlučné zaměření na půjčování obsahu (a jeho streaming), možnost nakupování a lokálního ukládání byla zcela zrušena.
A právě půjčování televizních pořadů za 0,99 USD (v USA) se inzerovalo jako významná přednost. (Stejně jako filmy se vypůjčený pořad musel začít přehrávat do 30 dnů, jeho shlédnutí se poté muselo dokončit do 48 hodin.)
Avšak teď tahle možnost úplně zmizela, půjčování televizních pořadů se nenabízí ani na Apple TV, ani v iTunes Store. Apple také odstranil ze svého webu všechny související zmínky, smazal jak podpůrný dokument, který tuhle funkci popisoval (v archivu Googlu se ale ještě dá najít), tak též zmínky na oficiální stránce Apple TV, ta již o půjčování televizních pořadů nemluví, narozdíl od své předchozí verze (půjčování filmů zůstalo zachováno beze změn).
Změna souvisí se zprovozňováním služby iCloud
Tahle změna zjevně souvisí hlavně se zaváděním služby iCloud. Počátkem srpna totiž Apple vydal pro Apple TV nový firmware verze 4.3, který (vedle podpory videoslužby Vimeo) doplnil možnost streamingu všech televizních pořadů z iTunes Store, co si uživatel již zakoupil. Umožňuje to funkce „iTunes in the Cloud“, jedna ze součástí služby iCloud, jež je dostupná už teď. Televizní pořady navíc lze nově kupovat přímo z Apple TV, protože se uloží do „cloudu“ (ten vlastně nahrazuje lokální úložiště).
Mluvčí Applu k tomu pro web AllThingsDigital uvedl, že zákazníci iTunes Store v převážné většině dávali přednost kupování televizních pořadů a dodal, že funkce „iTunes in the Cloud“ jim dovoluje si televizní pořady zakoupené na přístrojích s iOS, Apple TV, Macích či PC přehrávat všude, kde se pro to rozhodnou.
Dalším, nejspíš ještě významnějším důvodem k tomuto opatření bylo určitě i to, že televizní společnosti svůj obsah pro půjčování poskytovaly jenom nerady, půjčovné ve výši 99 centů (a hlavně podíl, co jim z něj připadl) se jim totiž zdálo příliš nízké. V USA tak své pořady nabízely k vypůjčení jen dvě velké společnosti - ABC a Fox.
Apple TV zůstává okrajovou záležitostí
Ostatně Apple TV jako taková není pro Apple nějak významným zdrojem příjmů. Ten sice konkrétní čísla o prodeji tohoto zařízení nezveřejňuje, ale koncem června přinesl AppleInsider odhady jednoho analytika, podle nichž se za čtvrtletí prodá asi půl milionu kusů.
To je sice proti podobným zařízením jiných firem podstatně víc, ale ve srovnání s ostatními přístroji s iOS (jejichž čtvrtletní odbyt nyní dosahuje milionů, vlastně už skoro desítek milionů kusů) Apple TV stále zůstává okrajovou záležitostí, neboli, jak několikrát prohlásili nejvyšší představitelé Applu, pouhým „koníčkem“.
Pověsti o nových možnostech předplatného televizního obsahu byly zpochybněny
Zrušení výpůjček televizního obsahu sice má celkem logická zdůvodnění, přesto se však objevily pověsti, že Apple připravuje novou technologii, jak dodávat televizní obsah za předplatné. Deník Wall Street Journal stručně zmínil (přístup k plné verzi článku vyžaduje předplatné), že Apple vyvíjí novou technologii pro poskytování videa televizorům, avšak nijak blíže neupřesnil, o jakou technologii by se mělo jednat.
Podobné pověsti ovšem přicházely už dřív a nikdy se nepotvrdily. Teď to asi dopadne stejně, minulý pátek je důrazně popřel CNET News. Již před třemi týdny se od svých zdrojů v televizních studiích dozvěděl, že předplacenou službu Applu poskytující video nelze čekat v blízké budoucnosti a možná ani později. Studia o nic takového nestojí (upřednostňují placení za jednotlivá shlédnutí) a Apple sice při jednání s televizními společnostmi probíral různé obchodní modely, ale nyní se jasně soustředil na své „cloud“ služby.
Ožívající pověsti o televizoru Applu budí spíše skepsi
A když už jsme u pověstí týkajících se Applu a televizního obsahu, opět ožily pověsti, že Apple pracuje na vlastním televizoru. V červnu tvrdil DailyTech, že ještě letos Apple vstoupí na trh televizorů, údajně se opíral o informace bývalého vedoucího pracovníka Applu.
A minulý týden s podobnou zprávou přišel VentureBeat, odvolával se hned na několik zdrojů, podle nichž se nový televizor začne prodávat počátkem roku 2012. Jenže většinu oněch zdrojů tvoří domněnky analytiků jako je Gene Munster, překypující přehnaným optimismem ve spojení se vším, co se týká Applu. Vedoucí představitelé Applu ovšem zatím vždy takovéto snahy popírali (včetně Tima Cooka, který nahradil Steva Jobse ve funkci generálního ředitele).
Podobné pověsti přicházejí již několik let a zatím z nich nikdy nic nebylo. Navíc televizory představují značně odlišný typ produktů než ty, co Apple nabízí teď. Ziskové marže jsou nízké, zákazníci si zvykli na rychlý pokles cen a cyklus obměny u zákazníků je mnohem delší než v případě mobilních telefonů a jiných podobných přístrojů.
Domněnky o televizoru pod značkou Applu (vyráběl by ho samozřejmě někdo jiný, Apple dnes sám už fyzicky nevyrábí vlastně vůbec nic) s integrovanou Apple TV se tak jeví jako značně nepravděpodobné, protože zatímco HD televizor může dobře sloužit řadu let, Apple TV rychle zastará (i když firmware, tedy nejspíš nějaká upravená forma iOS, se dá průběžně aktualizovat).
Dosavadní snahy o „inteligentní televizor“ byly neúspěšné
Mimoto všechny dosavadní snahy o spojení televizoru a mediálních či „počítačových“ zařízení skončily v podstatě neúspěchem (dobře si nevede ani projekt Google TV, ovšem vzhledem k příliš vysokým počátečním cenám a ne zcela dotaženému softwaru to zase tolik nepřekvapuje).
Nové televizory sice již často různé mediální a další podobné funkce nabízejí, ale zatím to není žádná sláva a většinu zákazníků to příliš neoslovuje. Apple by sice teoreticky mohl přinést změnu i do této oblasti, avšak oproti trhu mobilních telefonů to bude mnohem obtížnější. A tak všechny pověsti o televizoru Applu je nutné posuzovat nanejvýš skepticky, i když nelze úplně vyloučit nečekaná překvapení.
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům: