Zprávy týkající se obsahu pro iPad - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy týkající se obsahu pro iPad

29. března 2010, 00.00 | Knihy v iBookstore asi přece jen budou o něco dražší, přibude k nim však také 30 000 bezplatných titulů z projektu Gutenberg. A Apple začal schvalovat aplikace pro iPad, v jejich názvech se budou vyskytovat označení jako HD či XL a již se objevily též první zprávy o obchodu iPad App Store.

Samozřejmě stále přicházejí také zprávy související s obsahem pro iPad, nakonec právě ten rozhodne o jeho úspěchu, zde najdete některé novinky týkající se tohoto tématu:

Ceny knih v iBookstore nakonec zřejmě budou skutečně o něco vyšší

Velké dohady panují okolo toho, kolik vlastně budou stát elektronické knihy v obchodu iBookstore Applu, nakladatelé doufali, že právě jeho vstup na trh jim pomůže ke zvýšení cen proti tomu, za kolik elektronické tituly zatím nabízí Amazon. Před pár dny se však objevily náznaky, že by Apple mohl knihy prodávat za skoro stejné ceny, podle zprávy o předběžné verzi iBookstore, v níž se většina knih ze seznamu bestsellerů prodávala za cenu 9,99 USD, tedy jako u Amazonu.

Avšak v pátek přišla nová zpráva, podle níž se zmíněné ceny opět zvýšily. AppAdvice hlásí, že poté, co vypustil první informaci o nízkých cenách, téměř všechny ceny bestsellerů seznamu New York Times v předběžné verzi iBookstore zdražily z 9,99 na 12,99 USD, se kterými se počítalo původně, nižší ceny si udrželo jen pár knih tohoto seznamu.

Není jasné, zda jde o reakci Applu na předchozí informační únik, anebo o prostou závěrečnou úpravu cen předtím, než se spustí ostrá verze obchodu (pravděpodobně spolu se zahájením prodeje iPadu 3. dubna).

Jak vidět, informace o cenách knih v iBookstore se stále mění, takže bude nejlepší si počkat, dokud tento obchod nebude spuštěn oficiálně, teprve poté bude jasno, ovšem vzhledem k tomu, že Apple se rozhodl pro model zprostředkovatelského prodeje (kdy si vezme 30 procent z koncové ceny, kterou si stanoví samotný nakladatel), je dost pravděpodobné, že se ceny v knihkupectví Applu budou měnit častěji a ve větším rozsahu než u prodejců užívajících velkoobchodní model (jako třeba Amazon).

iBookstore bude nabízet 30 000 bezplatných titulů z projektu Gutenberg

iBookstore však poskytne dostatek čtiva i těm uživatelům iPadu, co nehodlají platit vůbec nic, obchod totiž bude předkládat také spoustu titulů z otevřeného projektu Gutenberg soustřeďujícího volně dostupné elektronické knihy. Tato obrovská digitální knihovna dobrovolníky shromažďované volně dostupné literatury bude dostupná přímo v katalogu iBookstore, zjistil AppAdvice. To znamená, že v nabídce knihkupectví Applu přibude přes 30 00 titulů za nulovou cenu (což dokládá snímek obrazovky předběžné verze obchodu).

Projekt Gutenberg je volně dostupný na Webu, takže by jeho knihy šlo číst na iPadu ze Safari, ovšem nové opatření Apple to zařizuje ještě pohodlněji, k jeho knihám bude možné přistupovat přímo z iBookstore stejným způsobem jako k placeným titulům.

K tomu bude stačit aplikace iBooks, která sice nebude na iPadu předinstalovaná, ale půjde si ji zdarma stáhnout z App Store (nejspíš to bude jedna z nejstahovanějších aplikací pro iPad, ale vedle ní budou dostupné také další softwarové čtečky elektronických knih).

Tímto tahem Apple pochopitelně dále posílil svou knižní nabídku a zároveň nejspíš zabránil tomu, aby se pro iPad začalo nabízet množství různě kvalitních aplikací pro přístup k volně dostupným knihám. Lze přepokládat, že po integraci katalogu projektu Gutenberg do iBookstore o takové aplikace nebude velký zájem, i když nějaké by se objevit mohly, budou se ovšem muset hodně snažit, aby dokázaly konkurovat aplikaci Applu.

Pro iPhone (a iPod touch) samozřejmě již existují na App Store aplikace zajišťující přístup k projektu Gutenberg, ty budou pochopitelně fungovat také na iPadu a lze očekávat i jejich vylepšené verze využívající jeho nových možností, stejně tak se však dá čekat, že časem Apple přenese aplikaci iBooks i na další přístroje s iPhone OS.

Apple začal schvalovat aplikace pro iPad, vývojáři většinou volí názvy s přívlastky jako „HD“ a „XL“

Aplikace určené pro iPad začal Apple přijímat ke schválení pro App Store již předminulý pátek a některé z nich se už schválení zřejmě dokonce dočkaly, jejich názvy se totiž zobrazovaly ve webovém náhledu iTunes Preview, který od konce února umožňuje procházet též popisy aplikací App Store, jako první si toho všiml web PadGadget.

Odkazy z těchto názvů však nefungovaly, klepnutí na ně vyvolalo pouze chybové hlášení, že aplikace není v App Store dostupná a zanedlouho Apple tyto položky odstranil také z iTunes Preview. Byla to sice nejspíš jen technická chyba, ukázala však, že Apple na příjmu aplikací pro iPad intenzivně pracuje, některé zřejmě schválil již během týdne.

Z toho informačního úniku se zdá, že vývojáři pro verze aplikací uzpůsobené pro iPad budou volit přívlastky jako „HD“ či „XL“, aby je odlišili od jejich protějšků pro iPhone a iPod touch, nalezené tituly byly ovšem výlučně hry, jako třeba Plants vs. Zombies HD, Flight Control HD, Labyrinth 2 HD a Worms HD.

To je celkem pochopitelné, hry pro iPhone sice na iPadu fungují docela hladce, ovšem právě hry snadno využijí vyššího výkonu procesoru a 3D grafiky a větší obrazovky s lepším rozlišením (a jestliže se jedná o rozšířené verze stávajících her pro iPhone, nepřekvapuje, že byly schváleny tak rychle).

Na iPadu by samozřejmě měly hladce fungovat v podstatě všechny ze 150 000 stávajících aplikací App Store, postupně však jistě bude přibývat titulů určených pro iPad, schopných jeho možností využít naplno, Apple se nepochybně snaží, aby již od počátku byl dostatečný výběr takových aplikací.

AppAdvice viděl předběžnou verzi obchodu iPad App Store

Už když Apple začal přijímat aplikace pro iPad ke schvalování, mluvil o obchodu iPad App Store, tedy o variantě svého aplikačního obchodu určené pro iPad (samozřejmě vycházející ze stejné infrastruktury jako App Store pro iPhone a iPod touch). A již víme, jak bude vypadat, protože AppAdvice se dokázal dostat k jeho předběžné verzi a přinesl její stručný popis. Obchod bude spuštěn až 3. dubna, kdy se začne prodávat iPad, ale jeho základní vlastnosti se určitě už příliš nezmění.

Obchod používá stejné rozvržení se spodní lištou záložek jako App Store pro iPhone a dále nabízí stránku „What’s Hot“ (žhavé novinky) předkládající zobrazení odpovídajících aplikací ve formátu Cover Flow. Zatím však stránka obsahuje aplikace pro iPhone, ale jistě se v ní objeví aplikace specifické pro iPad, až bude obchod oficiálně spuštěn. Stránka „Featured“ (vybrané aplikace) se podobá stránce „What’s Hot“, opět užívá zobrazení Cover Flow a obsazují ji aplikace iPhonu.

Samozřejmě vyvstává otázka, jak se budou rozlišovat aplikace pro iPhone od těch určených přímo pro iPad (zatímco aplikace pro iPhone – a samozřejmě též pro iPod touch, to ale pro zjednodušení pomiňme - na iPadu fungovat budou, aplikace iPadu se na iPhonu použít nedají).

Řešení použité Applem je dobře vidět na seznamech nejstahovanějších aplikací „Top Software“. V nich se obě kategorie aplikací nemíchají, obchod nabízí seznamy „Top Paid iPad Software“ a „Top Free iPad Software“, tedy nejoblíbenější placené a bezplatné aplikace pro iPad zobrazované ve skupinách po deseti a pod nimi se nachází ještě seznam „Top Revenue iPad Software“, nejvýnosnější aplikace iPadu.

Aplikace iPadu tedy jsou zřetelně oddělené od aplikací iPhonu (obchod je ovšem popisuje prostě jako aplikace bez dalších přívlastků, protože fungují na všech přístrojích s iPhone OS). Podle AppAdvice se na spodku každé stránky těchto seznamů nachází tlačítko, jímž lze snadno přepínat mezi seznamy aplikací pro iPad a pro iPhone, totéž platí pro stránky kategorií aplikací.

Tohle rozlišování mezi aplikacemi pro iPad a pro iPhone funguje také při vyhledávání aplikací, oba druhy jsou opět jasně oddělené. Samotné hledání sice vypíše oba druhy, ale ve výsledcích budou jasně oddělené, aplikace pro iPad se zobrazují nahoře a ty pro iPhone dole. Pokud se žádné aplikace pro iPad nenajdou, v jejich oblasti výsledků hledání se zobrazí hlášení, že výsledky nezahrnují aplikace iPadu.

Stránka podrobného popisu aplikací iPad App Store vypadá téměř stejně jako ta na iPhonu, poskytuje všechny potřebné informace o dané aplikaci, včetně její kompatibility. Snímky obrazovek ale zatím nejde prohlížet v celoobrazovkovém režimu, snad se to ještě změní (bylo by trestuhodným opomenutím to na velké obrazovce iPadu nedovolit).

Apple sice může do soboty ještě provést nějakou menší změnu, ale základní uspořádání obchodu určitě zůstane stejné, už teď je však jasné, že potíže s mícháním aplikací pro iPad a pro iPhone vznikat nebudou (dá se předpokládat, že na iPhonu a iPodu touch se aplikace určené pouze pro iPad nebudou vůbec zobrazovat).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: