Novinky obchodu App Store - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Novinky obchodu App Store

22. února 2010, 00.00 | Apple zprovoznil App Store ve 13 dalších zemích. Webové náhledy iTunes Preview nově umožňují procházet aplikace obchodu také podle kategorií. A Apple zřejmě začal z App Store odstraňovat „zjevně sexuální“ obsah, což však vyvolává hlubší otázky po cenzurních pravidlech obchodu.

Protože obchod App Store brzy začne nabízet aplikace nejen pro iPhone a iPod touch, ale také pro iPad, vyčlenili jsme zprávy, jež se týkají tohoto obchodu, do samostatného článku:

App Store začal fungovat ve 13 dalších zemích

Obchod App Store je dostupný v mnohem větším počtu zemí než iTunes Store, což se týká i naší republiky, zatímco český App Store funguje již poměrně dlouho (od oficiálního uvedení iPhonu na náš trh), iTunes Store pro naši zemi dosud neexistuje.

A minulý týden se počet zemí, v nichž se nabízí App Store, dále rozšířil, přibylo jich celkem 13. Tři nové přírůstky se nacházejí v Evropě, totiž Arménie, Bulharsko a Makedonie, nejvíc nových zemí pochází z Afriky, konkrétně šlo o Botswanu, Keňu, Madagaskar, Mali, Mauritius, Niger, Senegal, Tunisko a Ugandu. A na Středním Východě se přidalo Jordánsko.

Vývojáři tedy nyní mohou začít nabízet své aplikace též v těchto zemích, budou-li to chtít udělat, musí nastavit příslušné volby ve webovém formuláři služby iTunes Connect. App Store se stal dostupným už ve velké části světa a ačkoli se stále najdou i některé poměrně velké země, kde dosud není, přesto to jasně ukazuje na globální rozšíření iPhonu a iPodu touch.

V případě iPadu se ovšem teprve uvidí, ve kterých zemích a za jakých podmínek se počne koncem března prodávat (při jeho představení koncem ledna Steve Jobs upřesnil pouze podmínky prodeje v USA).

Webové náhledy iTunes Preview nově dovolují také procházení aplikacemi App Store podle kategorií

Již loni na podzim Apple zprovoznil webové náhledy iTunes Preview, umožňující přistupovat k některým informacím z jeho obchodů i bez softwaru iTunes, z libovolného webového prohlížeče.

Zpočátku tyto náhledy nabízely jen přístup k některým údajům o hudbě v iTunes Store, avšak počátkem února přibyla též možnost zobrazování stránek aplikací z App Store. A minulý týden Apple možnosti procházení App Store z Webu dále rozšířil. Toto už druhé rozšíření možností iTunes Preview v jediném měsíci dovoluje procházet kategorie aplikací, což představuje opravdu dost významnou novinku, z Webu se teď tedy dá snadno přistupovat ke všem stránkám jednotlivých aplikací.

Klepnutí na většinu kategorií zobrazí výběr oblíbených titulů daného typu, zároveň se však nabízí možnost procházet seznam všech aplikací příslušné kategorie v abecedním pořadí, pomocí odkazů na jednotlivá písmena (titulů pro každé písmeno je většinou tolik, že se výpis dělí ještě na podstránky, po nichž se opět dá pohybovat přes odkazy).

Kategorie her (Games) se navíc dělí ještě na podkategorie (hry tvoří zdaleka nejpočetnější druh aplikací na App Store), výběr sahá od akčních her (Action) a adventur (Adventure) po strategické (Strategy), triviální (Trivia) a textové (Word) tituly.

Nyní tak lze z Webu získávat poměrně podrobné informace o nabídce App Store, což určitě přijde vhod mnohým, nemluvě o tom, že to umožní nalákat i ty, kdo k obchodu zatím neměli přístup.

Stránka iTunes Preview pro zobrazování kategorií ovšem nefunguje jen pro aplikace App Store, podobný systém se teď nabízí též pro hudbu a pro podcasty. Samozřejmě ke stažení popisovaných položek nadále potřebujete software iTunes, ovšem k získání základních informací už nikoli, zatím však takovýto přístup neexistuje k videoobsahu iTunes Store, což se ovšem může časem změnit (pro filmy iTunes Store zatím Apple poskytuje pouze webový přehled upoutávek).

Nová opatření jistě opět roznítí spekulace o tom, zda Apple směřuje k čistě webové podobě svých obchodů, na to však dá jasnou odpověď až budoucnost.

Apple zřejmě začal z App Store odstraňovat „zjevně sexuální“ obsah

V podstatě od spuštění App Store se terčem kritiky stalo schvalování přijímaných aplikací a to, že Apple některé aplikace nejen do svého obchodu vůbec nevpustí, ale někdy po určité době odstraní i ty, které se tam už nacházely.

A teď se zdá, že takovéto stahování postihne aplikace s obsahem považovaným za příliš „sexuální“, Apple se zřejmě pustil do „očistné akce“.

Jak informuje TechCrunch, autor poněkud pubertální aplikace Wobble iBoobs (na tomto videu se můžete přesvědčit, že jde o hříčku, jež dovolovala, aby se obrázkům úsporněji oblečených žen, dodaných samotným uživatelem, zatřesením iPhonu či iPodu touch rozechvělo poprsí, přičemž obrázky ani nemusely být nějak zvlášť obnažené).

Avšak nedávno tvůrce této aplikace Jon Atherton dostal od Applu zprávu, která mu sdělovala, že jeho aplikace byla stažena z prodeje, protože se firma rozhodla odstranit veškerý „zjevně sexuální“ obsah z Apple Store. Údajně od zákazníků na něj dostávali četné stížnosti, a proto se rozhodli podle toho uzpůsobit pravidla obchodu.

Jistě, to je pouze jeden příklad, ale TechCrunch zjistil, že podobně zmizely i další takové aplikace jako třeba „Exotic Positions“ a „Sexy Women“, avšak některé jiné podobné tituly dosud v nabídce App Store zůstaly, je ovšem možné, že časem přijde řada i na ně.

Aplikace Wobble iBoobs přitom byla na App Store zaslána již loni v lednu, vůbec se nezměnila od loňského léta a stáhlo si ji 970 000 uživatelů, takže to rozhodně nebyla žádná neznámá novinka.

Později obdržel TechCrunch vyjádření od Applu, v němž se uvádí, že pokud dostanou stížnosti od uživatelů na nevhodný obsah, znovu přezkoumají dotyčné aplikace a najdou-li v nich nevhodný materiál, stáhnou je a požádají vývojáře, aby provedli změny, jež dovolí jejich opětovné zařazení do App Store.

Je však dost zvláštní, že stížnosti na akcelerometrem rozechvívaná poprsí zaúčinkovaly až poté, co si aplikaci stáhl skoro milion zájemců. Opět se projevily tradice amerického puritánství (jejichž původ sahá až někam do 17. století k Otcům poutníkům, zakladatelům prvních novoanglických osad), což samo o sobě vyvolalo řadu nesouhlasných reakcí, problém však zdaleka nespočívá jen v tomto typu obsahu (je ovšem jasné, že takovéto téma zákonitě přivábí větší mediální pozornost), ale hlavně v tom, že si Apple osobuje další cenzorské pravomoci. Daný případ ukazuje, že může změnit svá pravidla i následně a vyřadit z App Store aplikace, které tam byly přijaty už před delší dobou.

Navíc právě pro takovýto typ obsahu přece spolu s iPhone OS 3.0 Apple zavedl rodičovskou kontrolu a všechny zmíněné stažené aplikace byly jasně označeny jako nevhodné pro uživatele mladší 17 let. Přesto to zjevně nestačilo a po blíže neurčených stížnostech je Apple stáhl. Zvlášť pro tvůrce placených aplikací to vyvolává poměrně značnou nejistotu, že jejich zdroj příjmů může kdykoli neočekávaně vyschnout kvůli administrativnímu rozhodnutí.

Především však Apple předvedl, jak si stanovuje cenzurní pravidla, což vyvolává řadu otázek. A vzhledem ke globální působnosti App Store bude asi hodně složité definovat, co vlastně vůbec je nevhodný obsah. Bude se posuzovat jen podle USA nebo i podle jiných zemí (bude se tedy brát také ohled na čínskou vládu nebo na muslimské země)? Samozřejmě se teprve ukáže, co z toho nakonec vzejde, ale odstranění drobné hříčky možná ukazuje na podstatně závažnější problém.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: