Zprávy týkající se iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy týkající se iPhonu

18. ledna 2010, 00.00 | Apple zařadil do obchodu App Store svou teprve pátou aplikaci, MobileMe Gallery umožňující prohlížení fotografií a filmů uložených u jeho internetové služby. A Vodafone, další britský distributor iPhonu, prodal za první den 50 000 telefonů Applu.

V současné době sice pozornost stále přitahuje především vše, co alespoň zdánlivě souvisí s tabletem, přesto se našly dvě zajímavé zprávy spojené s iPhonem:

Pátou aplikací Applu na App Store se stala MobileMe Gallery

Počet aplikací pro iPhone a iPod touch v obchodu App Store sice překročil hranici 100 000 již loni v listopadu, avšak v téhle ohromné nabídce (nechme nyní stranou otázku, kolik procent z ní je opravdu kvalitních) se tituly pocházející přímo od Applu dají spočítat doslova na prstech jedné ruky. (Apple je samozřejmě také autorem všech aplikací dodávaných přímo s iPhone OS, tedy s firmwarem iPhonu, zde však mluvíme o dodatečných aplikacích, jež lze stáhnout z App Store.)

Donedávna to totiž byly pouhé čtyři aplikace, konkrétně šlo o program Remote měnící iPhone (a iPod touch) v dálkové ovládání iTunes a Apple TV, dále o aplikaci Keynote Remote umožňující z přístrojů s iPhone OS dálkově ovládat prezentační program Keynote, součást kancelářského balíku iWork pro Macy, o karetní hru Texas Hold'em (zatím jedinou hru, jakou Apple vydal pro své kapesní přístroje) a konečně o utilitu MobileMe iDisk dovolující z iPhonu přístup k internetovému úložišti iDisk služby MobileMe, ta se objevila až loni v červenci. (MobileMe a Remote poskytuje Apple zdarma, za Keynote Remote a Texas Hold'em se platí.)

A minulý čtvrtek Apple přidal svou pátou aplikaci, která se rovněž týká služby MobileMe. Aplikace MobileMe Gallery umožňuje z iPhonu (a iPodu touch) přistupovat k obrazové galerii služby MobileMe.

Lze si s ní snadno prohlížet všechny fotografie a filmy v galerii (včetně těch chráněných heslem), klepnutím si uživatel vybere album a může procházet jednotlivé fotografie a zvětšovat je, s pomocí známých gest prstů. Při otočení telefonu se přepne orientace aplikace a fotografie půjde zobrazovat na šířku.

Již zobrazené fotografie navíc aplikace ukládá do lokální vyrovnávací paměti, takže se dají následně zobrazit, i když zrovna nebude dostupné síťové připojení.

Z aplikace půjde též prohlížet fotografie přátel, stačí přidat do seznamu přátel další zákazníky služby MobileMe a bude možné si prohlížet i jejich galerie (pokud je zpřístupnili). A naopak jestliže uživatel chce sdílet nějakou svou fotografii či album, může elektronickou poštou rozeslat příslušný odkaz. Podrobněji Apple aplikaci popisuje tady.

Samozřejmě je třeba mít účet u služby MobileMe, pro zobrazení uložených filmů a fotografií se musí zadat příslušné uživatelské jméno a heslo. Samotná aplikace se nabízí na App Store zdarma (zabírá jen 0,7 MB), vyžaduje iPhone OS 3.1 nebo vyšší.

Vodafone v Británii prodal již první den 50 000 iPhonů

Také v některých zemích, kde iPhone původně prodával jediný operátor, ho nyní může nabízet více distributorů a zjevně to významně posiluje prodej. V Evropě představují hlavní příklady blahodárného vlivu zrušení exkluzivity na odbyt iPhonu Británie a Francie.

Na britských ostrovech původně byl výhradním distributorem O2 UK, vloni se k němu však přidali ještě operátoři Orange a Tesco Mobile a letos přibyl dokonce čtvrtý distributor, operátor Vodafone.

Ten začal s prodejem iPhonu minulý čtvrtek a již první den zaznamenal úspěch, prodal totiž 50 000 telefonů. Většinu z nich ovšem tvořily přístroje, které si zákazníci objednali již předem před oficiálním zahájením prodeje, přesto to svědčí o vysokém zájmu, zvlášť když se uváží, jaká nyní v Británii panuje konkurence.

Cenové podmínky všech operátorů jsou přitom dost podobné (tarify britského Vodafonu pro iPhone najdete tady), zájem o iPhone je na ostrovech prostě ohromný, v některých městech dokonce Vodafone nestíhal telefony dodávat zákazníkům včas (na čemž se ovšem podílely i potíže s počasím).

Již konec loňského roku byl ve znamení vysokého odbytu iPhonu, Tesco Mobile oznámil, že na Boží hod vánoční jeho zákazníci aktivovali iPhony s kratším 12měsíčním úvazkem každé 2 sekundy, francouzský Orange v prosinci údajně prodal 200 000 iPhonů a podobné to bylo i v mnoha dalších zemích světa. A v Británii zjevně poptávka neutuchá ani po Vánocích, soudě podle výsledků Vodafonu.

Všeobecně se předpokládá, že za minulé čtvrtletí Apple vykáže rekordní prodej iPhonů (mluví se o překonání hranice 10 milionů kusů) a zatím to vypadá, že o zákazníky nebude nouze ani v tomto roce (k dalšímu posílení odbytu by měl přispět nový model, který by se podle nových pověstí dokonce mohl letos na trh dostat dříve), přesnější představu o vývoji trhu však získáme až v pondělí 25. ledna, kdy Apple oznámí své finanční výsledky za minulé čtvrtletí a též výhled na následující čtvrtletí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: