Zprávy o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPhonu

13. ledna 2010, 00.00 | Operátor Orange France tvrdí, že v prosinci prodal přes 200 000 iPhonů. A schvalování aplikací pro App Store se od počátku letošního roku citelně zrychlilo.

V současnosti se sice většina zpráv týká pověstí a dohadů okolo tabletu, ale našly se též dvě zprávy spojené s iPhonem:

Výborné výsledky prodeje iPhonu ve Francii

Všeobecně se předpokládá, že se za poslední čtvrtletí roku 2009 prodalo zvlášť velké množství iPhonů (mluví se překročení hranice 10 milionů kusů), přičemž vedle USA si výborně vedou také četné další trhy včetně několika evropských zemí.

O tom svědčí i nové údaje zveřejněné dřívějším výlučným francouzským prodejcem telefonu Applu, operátorem Orange France. Přesněji řečeno jeho vlastníkem France Telecom, jehož zástupce generálního ředitele Stéphane Richard v pondělí v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1 uvedl, že v prosinci prodali „něco málo“ přes 200 000 iPhonů.

To je víc než dobrý výsledek, jak vidět, tak zákaz exkluzivity prodeje iPhonu, který francouzské úřady vydaly již koncem roku 2008, měl blahodárný vliv nejen na francouzský trh jako celek, ale nakonec nijak neuškodil ani dřívějšímu exkluzivnímu distributorovi. Prodej sice nepochybně posílily předvánoční slevy, ale vzhledem k tomu, že je francouzští operátoři vyhlásili až těsně před Vánoci, dá se předpokládat, že iPhony šly dobře na odbyt již předtím (značný vliv na tak vysoký prodej ovšem měly i samotné Vánoce).

A když se vezme v úvahu, že vedle Orange ve Francii prodává telefon Applu ještě několik dalších operátorů (například SFR a Bouygues Telecom, který vlastně v roce 2008 svou stížností vyvolal jednání vedoucí k zákazu exkluzivity), muselo se ve Francii loni prodat iPhonů opravdu hodně.

V Evropě nyní patří Francie k největším trhům iPhonu, jehož výsledky již mají význam i v globálním měřítku. Orange France by se navíc mohl stát významným partnerem Applu také v případě tabletu, o němž se teď tolik mluví, jak uvádíme v samostatném dnešním článku, odpovědi výše zmiňovaného Stéphana Richarda na otázky k tabletu (později ovšem dementované) naznačily, že tento operátor již nějaké předběžné informace o tabletu zřejmě má.

Ať již to však s tabletem dopadne jakkoli, pro iPhone můžeme za minulý rok očekávat víc než dobrá čísla, přesněji je budeme znát v pondělí 25. ledna, kdy Apple oznámí své finanční výsledky za předchozí čtvrtletí (tedy za poslední čtvrtletí kalendářního roku 2009).

Od Nového roku vývojáři zaznamenali podstatně rychlejší schvalování svých aplikací pro App Store

Jednou z hlavních stížností vývojářů na schvalováni aplikací pro obchod App Store bylo, že často trvalo příliš dlouho, avšak to se zřejmě od začátku tohoto roku změnilo, řada vývojářů nyní zpravodajským serverům hlásí, že se čekací lhůty neuvěřitelně zkrátily.

Například Jared Judd, tvůrce aplikace „Cootie Lert“, řekl serveru AppleInsider, že jeho aplikace byla schválena za pouhých 48 hodin a to ji přitom zaslal Applu o víkendu. Odeslal ji v sobotu 9. ledna a už v pondělí 11. ledna byla schválena, což znamená, že jedním z oněch dvou dnů byla neděle.

A podobnou zkušenost učinili i další vývojáři, které Judd zná, mnozí se výsledného ortelu pro své dílo dočkali rovněž již po 48 hodinách.

Zdá se, že Apple provedl ve schvalovacím procesu nějakou zásadní změnu, jež způsobila toto ohromné urychlení (vypadá to, jako by mnohem větší část schvalování obstarávaly automatizované nástroje, první zmínky o jejich užití se přitom objevily až v listopadu, podrobnosti ovšem zná pouze Apple). Právě to bylo zřejmě důvodem, proč v době od 23. do 28. prosince 2009 Apple vypojil službu iTunes Connect umožňující zasílání aplikací pro App Store.

Obdobné zprávy získal také blog TUAW, též jemu četní vývojáři oznamují prudké zrychlení schvalovacího procesu. Podle jeho informací došlo k urychlení dokonce již loni hned po opětovném spuštění portálu iTunes Connect. Kupříkladu Aaron Douglas zaslal svou bezplatnou aplikaci Migraine Diary 28. prosince a oznámení o jejím schválení obdržel 31. prosince, tedy za necelé tři dny.

Přímo raketového schválení se ovšem dočkal vývojář Yuri z firmy Atomic Cactus. Ta má již delší dobu v App Store 3 hry, jejichž schválení trvalo obvyklé 2 až 3 týdny. Jaké proto bylo jeho překvapení, když odeslal ke schválení nejnovější aplikaci, poměrně složitou logickou hru (puzzle) využívající databázi OpenFeint a ta se do App Store dostala již za devět a půl hodiny. A podobných zpráv se schází stále víc, něco se s App Store opravdu stalo.

Je to ohromná změna proti loňskému létu, kdy se naopak hromadily zprávy o dlouhých (často několikatýdenních) průtazích a téměř neexistujících reakcích Applu na dotazy vývojářů, nálada vůči Applu byla taková, že se k situaci osobně vyjádřil viceprezident pro marketing Phil Schiller, který tehdy poskytl i nějaké podrobnější informace o tom, jak schvalování probíhá a především slíbil, že Apple bude pracovat na zlepšení.

Během podzimu skutečně Apple učinil některé dílčí kroky v tomto směru, v září zprovoznil stránky App Store Resource Center poskytující podrobnější souhrn informací o schvalovacím postupu a v listopadu přidal pružnější způsob informování o stavu schvalování aplikace.

V prosinci však zjevně došlo k opravdu velké změně, na niž vývojáři čekali tak dlouho. Apple zatím neprozradil žádné podrobnosti o tom, co vlastně udělal (a možná si to trvale nechá pro sebe), ale je to změna rozhodně vítaná, jež by měla přivábit další tvůrce aplikací, které tak budou nejspíš přibývat ještě rychleji a App Store bude moci překonávat další rekordy.

Můžeme se jen dohadovat, co vlastně Apple k tomuto kroku přimělo (že by se projevil tlak pomalu nastupující konkurence, zejména Androidu?), v každém případě však nepochybně přinese užitek jak vývojářům, tak uživatelům aplikací App Store.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: