Zprávy spojené s iTunes - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy spojené s iTunes

21. srpna 2009, 00.00 | Čtvrtina veškeré hudby prodané v USA pochází z iTunes Store (a na té stahované se obchod Applu podílí dvěma třetinami). Opět kolují pověsti o uvedení skladeb Beatles na iTunes Store (ty se však dosud nikdy nepotvrdily). A objevily se nové tipy a snímky obrazovek k iTunes 9, jejich věrohodnost je však přinejlepším sporná.

Očekává se, že 9. září Apple uspořádá svou pravidelnou akci představující nové iPody a další novinky související s hudbou. Obvykle na ní také uvádí novou verzi iTunes a případné další na ně navázané služby, není tedy divu, že v poslední době přibývá zpráv nějak spojených s iTunes.

Ale nejprve tu máme jednu novou statistiku:

Z iTunes Store pochází čtvrtina veškeré hudby prodané v USA

U nás není obchod iTunes Store dostupný a mimo Macy se software iTunes netěší příliš velké oblibě, avšak v USA zaujímají jak iTunes Store, tak iTunes zcela mimořádné postavení, o čemž svědčí nové údaje o tamním prodeji hudby.

Nová zpráva analytické firmy NPD Group zabývající se průzkumem trhu totiž uvádí, že stále roste podíl hudby stahované z internetových obchodů. V roce 2007 se na celkovém prodeji podílela 20 procenty, letos to už činí 35 procent, přičemž nejvíce se o to zasloužily internetové obchody Applu, Amazonu a Walmartu. Zdaleka největší podíl měl ovšem právě iTunes Store.

Ten se již počátkem loňského roku stal největším maloobchodním prodejcem hudby v USA a od té doby jeho podíl nadále rychle narůstá. Jeho letošní podíl na prodeji veškeré hudby (tedy jak stahované, tak dodávané na fyzických nosičích) dosáhl plných 25 procent, zatímco loni to bylo 21 procent a v roce 2007 14 procent.

Co se týče placeného stahování hudby, tam podíl Applu letos tvoří celých 69 procent, zatímco druhý Amazon MP3 získal osm procent tohoto trhu. Většina hudby prodané v USA bez vazby na fyzické médium tedy pochází od Applu. Na druhou stranu ale tahle čísla znamenají, že CD pořád mají většinu, v letošním roce se na celkovém prodeji hudby podílela 65 procenty.

Převaha CD však nemusí vydržet dlouho, podle zprávy NPD, pokud se udrží dosavadní trendy, kdy prodej stahované hudby roste o 15 až 20 procent za rok a podíl CD úměrně tomu klesá, by se podíl stahované hudby a CD mohl vyrovnat do konce roku 2010. Samozřejmě, takovéto extrapolace jsou vždy ošidné, avšak trend je jasný, zřejmě už v dohledné době stahovaná hudba předčí fyzické nosiče. A lví podíl na tom podle všeho bude mít Apple.

Ten sice tvrdí, že mu prodej hudby na iTunes Store přináší jen minimální zisk, přesná čísla však tají a při tak ohromném podílu na trhu již zřejmě nepůjde o úplně zanedbatelné částky, i když příjmy z prodeje iPodů (a vlastně též iPhonů), jemuž napomáhá právě iTunes Store, budou nepochybně větší.

A tak se nelze divit, že se iTunes a obchodu iTunes Store věnuje taková pozornost, když v USA ve stále větší míře v podstatě určují podobu celého trhu s hudbou.

Opět ožily pověsti o uvedení Beatles na iTunes Store

Blížící se zářijová akce Applu znovu podnítila spekulace, že by se v nabídce iTunes Store konečně mohly objevit také skladby skupiny Beatles.

Ty se sice vynořujíí už několik let, ale tentokrát za nimi stojí hlavně to, že na 9. září, kdy by se měla konat akce Applu, jsou naplánovaný též jiné události spojené s hudbou této legendární skupiny.

Již v březnu EMI Group oznámila, že se 9. září objeví hudební videohra pro konzoly Xbox 360, Playstation 3 a Wii vycházející z hudby Beatles. O měsíc později zveřejnila zprávu, že ve stejný den vyjde na CD celý remasterovaný hudební katalog Beatles.

To je však stále jen distribuce na fyzických médiích, co se týče prodeje stahovatelných skladeb a alb, EMI Group tehdy pouze stručně uvedla, že jednání mezi ní a firmou Apple Corps (ta vlastní autorská práva k hudbě Beatles a s počítačovým Applem nemá společného nic kromě jména, což ovšem samozřejmě vedlo k právním sporům, ty se však vyřešily dohodou už předloni) nadále pokračují, ale žádné nové informace od té doby od žádné ze zúčastněných stran nepřišly.

A neobjevily se ani žádné náznaky, že by snad probíhala nějaká jednání o hudbě Beatles na iTunes Store, shoda oznámených však termínů pochopitelně podporuje nejrůznější spekulace.

Je ale třeba říci, že pověsti o Beatles v hudebním obchodu Applu přicházejí již několik let, odkazy v článku serveru MacRumors připomínají, že se poprvé objevily už na jaře roku 2006 a od té doby se pravidelně vracejí každý rok, aniž by se kdy naplnily, je tedy nanejvýš pravděpodobné, že z toho nic nebude ani letos. Na druhou stranu, jak ukazuje předchozí zpráva, rostoucí význam iTunes Store by mohl Apple Corps přimět ke změně názoru, avšak to zjistíme až 9 září.

Nové pověsti a snímky obrazovek iTunes 9

Je téměř jisté, že Apple 9. září představí novou verzi softwaru iTunes. Ale to, co iTunes 9 přinesou, zůstává předmětem dohadů, většina dosavadních pověstí pocház z blogu The Boy Genius Report, jemuž jeho zdroj opakovaně zasílá tipy a nyní též údajné snímky obrazovek iTunes 9.

Podle dosavadních náznaků by měly iTunes 9 poskytovat podporu médií Blu-ray, nástroje pro správu aplikací z App Store a nějakou formu integrace se sociálními sítěmi (tu možná pomocí samostatné aplikace).

A ve středu The Boy Genius Report obdržel nové tipy a snímky obrazovek údajné časné beta verze iTunes 9 (takže i v případě, že by se jednalo o autentický software, bude ostrá verze iTunes 9 nejspíš vypadat jinak).

Podle nich by nové iTunes měly nabízet integraci s Facebookem, půjde vytvořit nový přehrávací seznam (playlist) a sdílet ho na Facebooku, kde se uživateli objeví odpovídající položka, jež bude zahrnovat odkaz na iTunes.

Ještě překvapivěji působí další obrazovka, předvádějící synchronizaci zařízení třetí strany, v daném případě MP3 přehrávače Samsung YH-J70xx. To přirozeně nebudí příliš velkou důvěru, vzhledem k tomu, že nedávná aktualizace iTunes měla zabránit synchronizaci Palmu Pre s iTunes a obecně se Apple o zařízení třetích stran příliš nestaral, ovšem v případě Palmu vadil Applu především způsob, jímž synchronizaci zařizuje (v podstatě emuluje iPod) a nelze tudíž úplně vyloučit, že by Apple mohl nabídnout přístup k iTunes i třetím stranám, udělají-li to způsobem, jaký si bude přát (třeba jen proto, aby se vyhnul obviněním z monopolních praktik).

Následující obrazovka navíc ukazuje, že iTunes9 umí též přehrávat DVD a AppleInsider si všiml, že se vpravo dole v okně aplikace nacházejí tlačítka pro přehrávání a dokonce pro import (extrakci ) DVD, což by znamenalo, že iTunes 9 budou schopná s DVD dělat to, co iTunes od počátku uměly s CD. AppleInsider to však nepovažuje za věrohodné, protože současné iTunes už mají tlačítko pro přehrávání a samostatné tlačítko pro přehrávání DVD se mu zdá nadbytečné.

A především je divné, že by filmová studia Applu extrakci DVD vůbec dovolila, uvážíme-li, jak nepříznivě se v poslední době vyvinul soudní spor pro RealNetworks ohledně její obdobné služby RealDVD a studia zuřivě brojí i proti hardwarovému řešení firmy Kaleidescape, jež nabízí „jukeboxy“ pro ukládání DVD a připravují kroky, které by v podstatě znemožnily cokoli kromě samotného přehrávání DVD. Extrakce DVD v iTunes by tudíž vyžadovala naprosto výjimečnou licenci od DVD Fora, jaká zatím nebyla nikomu udělena, což vyvolává pochybnosti o věrohodnosti daných informací.

Přehrávání a extrakci DVD v iTunes 9 by tak sice uživatelé určitě uvítali (a samozřejmě vzniká otázka, jak by tomu bylo s údajně podporovanými Blu-ray disky), ale je značně nepravděpodobné, že by se takovéto funkce opravdu dostaly do ostré verze. Nezbývá než počkat do 9. září, kdy by se tohle vše mělo vyjasnit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: