Zprávy okolo Maců: test nových MacBooků Pro, údajná inovace iMaců a Macu mini a Parallels Server ve veřejné beta verzi. (10.3.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy okolo Maců: test nových MacBooků Pro, údajná inovace iMaců a Macu mini a Parallels Server ve veřejné beta verzi. (10.3.08)

10. března 2008, 03.00 | Macworld zevrubněji otestoval nové Macy Pro, včetně výdrže baterie. MacScoop tvrdí, že se iMacy a Macy mini brzy dočkají 45nm procesorů Penryn. A byla vydána veřejná verze Parallels Serveru, avšak pouze s omezenou podporou Mac OS X.

Od čtvrtka sice většinu pozornosti poutá iPhone a vývojářská sada pro něj, někteří naši čtenáři však dostávají kopřivku, jen co tohle slovo zaslechnou. I pro ně se na dnešek najdou nějaké ty zprávy. Kvůli přehlednosti novinky dnes vydaly na tři články. V tomto článku jsem shromáždil zprávy související s Macy. Druhý dnešní článek se týká další hardwarové novinky Applu, informuje o reportáži z rozebrání Time Capsule. A třetí článek shrnuje ohlasy na oznámení vývojářské sady pro iPhone (výše zmínění alergičtí jedinci se tak mohou tomuto anafylaktickému tématu snadno vyhnout).

A teď zpátky k Macům, nejprve se podíváme na jeden test:

Macworld zevrubněji otestoval nové MacBooky Pro

Koncem února Apple uvedl na trh modernizované MacBooky a MacBooky Pro. Tyto stroje samozřejmě byly podrobeny mnohým testům, značně aktivně si v tom vede Macworld. Výkon nových MacBooků tenhle časopis již otestoval počátkem března (o několik dní později obdobné testy provedl též s MacBooky).

Na konci minulého týdne pak Macworld zkouma nové profesionální notebooky Applu podrobněji, výsledky jeho zjištění najdete tady. Jen pro připomenutí, nejnižší 15“ model na 2,4 GHz má procesor se 3 MB cache paměti L2, tedy o 1 MB méně než jeho předchůdce, přesto v aplikačních testech podává vyšší výkony. Výše taktované modely už obsahují 6 MB cache paměti L2, což jejich výkon dále posiluje.

Výsledky výkonnostních testů již znáte, takže se zde stručně dotknu pouze několika dalších zjištění.

Změny hardwaru

Jak víte, nové MacBooky Pro dostaly nové 45nm mobilní procesory Core 2 Duo s architekturou Penryn, jinak se změnilo celkem málo. Zvětšily se pevné disky a grafická karta dostala dvakrát větší RAM.

Nejdůležitější změnu vedle procesorů představuje nasazení nových trackpadů s podporou složitějších gest, podobně jako na MacBooku Air. Narozdíl od ultratenkého notebooku však zůstala velikost trackpadu nezměněna, podle recenzenta se tak někdy při vykonávání gest do cesty postaví tlačítko trackpadu. Práce s gesty však přesto funguje hladce, vedle Finderu je umí využívat také následující aplikace: iCal, Safari, Preview, QuickTime Player, DVD Player, iPhoto, Mail, adresář (Address Book) a Aperture 2.0.

Nezměnila se nabídka portů a konektorů, samozřejmě zůstaly speciality typu automatického podsvícení klávesnice. Změnila se však horní řada funkčních kláves na klávesnici. Klávesy pro média, hlasitost a osvětlení klávesnice se nacházejí jinde a zmizela klávesa Num Lock a spolu s ní celý vložený numerický blok, což se asi některým uživatelům líbit nebude. (Apple to údajně udělal kvůli tomu, aby se přiblížil rozložení nových klávesnic pro iMacy).

Test výdrže na baterii

Macworld též otestoval výdrž nových strojů na baterii. Nové 45nm procesory mají nižší příkon, tudíž se předpokládalo její prodloužení. V případě 15“ 2,5GHz modelu se výdrž prodloužila na 2 hodiny 55 minut, proti 2 hodinám 25 minutám předchozího 2,2GHz modelu, tedy o celých 30 minut. Avšak nový 17“ MacBook Pro zlepšil svou výdrž proti 17“ předchůdci na 2,4 GHz jen o asi 5 procent, vydržel 2 hodiny 53 minut namísto 2 hodin 45 minut. Zde je třeba poznamenat, že 15“ MacBooky Pro, jak současné, tak ty předchozí generace, používají displej s LED podsvícením, šetřícím energii. Naopak 17“ stroje standardně nesou displej s klasickým podsvícením. Za příplatek 100 USD si lze objednat 17“ displej s LED podsvícením, ten by měl výdrž na baterii prodloužit, avšak takovýto model Macworld netestoval.

Macworld to ve svém článku přímo neuvádí, ale udávané výdrže zřejmě platí pro provozování benchmarkových aplikací. To vysvětluje rozdíl oproti hodnotám výdrže uváděným v oficiálních materiálech Applu. Ty se nyní udávají pro běžnou práci při zapnutém bezdrátovém připojení (podrobnosti k uvádění výdrže najdete v tomto článku), zatímco výše popsané testy zkoumají výdrž při plné zátěži, tedy v podstatě ten nejhorší možný scénář z hlediska výdrže.

Celkově hodnotí Macworld nové MacBooky Pro velice kladně, zejména oba vyšší modely. Nejnižší 15“ 2,4GHz MacBook Pro sice za svou cenu nabízí celkem dost, ale vyšší modely s větší cache pamětí L2 a grafickou RAM poskytují výkon dostatečný prakticky pro jakékoli použití.

Pověsti o nových iMacích a Macu mini

A opět tu máme pověsti o nových Macích. O inovaci iMaců se spekulovalo již pro minulé úterý, avšak z toho nakonec nic nebylo.

Tentokrát s podobným tvrzením přichází MacScoop:

Všeobecný přechod na Penryny

Tento server tvrdí, že se vylepšených verzí iMaců a Macu mini můžeme dočkat během několika týdnů. Modernizace by měla spočívat především v nasazení 45nm čipů Penryn. To by zase tolik nepřekvapovalo, Intel dal jasně najevo, že s 65nm procesory hodlá skončit co nejdříve a snaží se je nahradit jejich 45nm nástupci s architekturou Penryn. Navíc jak iMacy, tak Mac mini používají mobilní procesory, tudíž by šlo o stejnou změnu jako v případě nových MacBooků a MacBooků Pro.

Otázka modernizace Macu mini

MacScoop navíc prohlašuje, že by se Mac mini měl dočkat modernizace své integrované grafiky, už skutečně hodně zastaralou čipovou sadu Intel GMA 9590 má nahradit současná integrovaná grafika Intel X3100 (součást platformy Santa Rosa) užívaná v MacBoocích (včetně těch nových s Penryny) a v MacBooku Air. MacScoop nemá žádné bližší informace o grafice pro iMacy, lze však předpokládat, že tam nejspíš zůstanou stávající karty ATI Radeon HD 2400 a 2600.

Přesné datum uvedení těchto strojů není jasné, údajně by se tak mělo stát během příštích čtyř týdnů, zřejmě to bude záviset na tom, jak rychle se vyprodají skladové zásoby současných strojů.

K přechodu iMaců na 45nm procesory nepochybně dojde, jen není jasné kdy, ovšem větší nejistota panuje okolo Macu mini. Server AppleInsider totiž již dlouho prorokuje ukončení jeho prodeje, čehož si je MacScoop samozřejmě vědom. Pravdivé může být jen jedno z těchto tvrzení, AppleInsider ovšem Mac mini pohřbívá už skoro rok.

Mac mini již dlouho nebyl modernizován, což se zdálo nasvědčovat, že Apple skutečně s tímto strojem příliš nepočítá, výše zmíněná modernizace by byla teprve druhou aktualizací.

Je možné, že Apple ukončení Macu mini pouze o něco odložil, nelze vyloučit ani to, že o takovém kroku skutečně uvažoval, ale hlubší analýzou dospěl k závěru, že na to ještě nenastal vhodný čas. Levný Mac mini zřejmě stále zůstává zajímavý pro ty, kdo chtějí přejít z jiných platforem bez větších výdajů. A čtvrteční představení vývojářské sady pro iPhone přidává další argument ve prospěch nejmenšího stolního Macu. Vzhledem k tomu, že vývojářské nástroje pro iPhone (a iPod touch) běží pouze pod Mac OS X, mohl by Mac mini představovat vhodný nástroj pro vývojáře snažící se minimalizovat náklady vývoje pro kapesní přístroje Applu.

Změny designu nejspíš až později

MacScoop ze zákulisí též obdržel informace, že Apple pracuje na tom, aby pouzdra iMaců ještě ztenčil proti těm současným, avšak sám si není jistý, zda by k této změně designu mělo dojít už teď. Pokud jde o design Macu mini, tam zákulisní zdroje mlčí.

Osobně se domnívám, že tentokrát zůstane design stejný, výraznějších změn se zřejmě dočkáme až s novou čipovou sadou Montevina (neboli Centrino 2), ta však přijde nejdříve v polovině letošního roku. iMacy s Centrinem 2 by mohly nasadit modernější grafické karty s nižší spotřebou, pak by se zřejmě o tenčích pouzdrech dalo uvažovat.

Co se týče Macu mini, nejnovější tahy Applu ukazují, že se tloušťka dá opravdu hodně zmenšit (MacBook Air představuje asi nejviditelnější příklad), je ovšem poněkud předčasné spekulovat o změnách designu stroje, u něhož nemáme ani jistotu, jak dlouho se bude vyrábět.

Vydána veřejná beta verze Parallels Serveru

Firma Parallels, uživatelům Maců známá spíše svým osobním virtualizačním softwarem Desktop, umožňujícím provozovat souběžně s Mac OS X další operační systém (zejména Windows), minulý čtvrtek vydala veřejnou beta verzi svého Parallels Serveru.

První beta verzi tohoto softwaru Parallels sice uvolnila již počátkem ledna, ale to byla verze neveřejná, přístupná pouze registrovaným vývojářům a firma samotná určovala, kdo z přihlášených zájemců software obdrží.

Podle Parallels testování neveřejné beta verze dopadlo natolik úspěšně, že nyní beta verzi zpřístupňuje všem. Na svém webu vyhradila Parallels Serveru tuto stránku a odtud lze stahovat varianty pro podporované platformy. Parallels Server totiž funguje na více platformách, nabízí se pro Mac OS X, Windows a Linux, a též pro „holý hardware“.

Jak napovídá samotný název, Parallels Server dovoluje provozovat na strojích serverové třídy více operačních systémů (v současnosti přes 50) pomocí virtualizace. Lze tak mnohem lépe využít výkon hardwaru, také se to hodí pro snazší testování a správu serverových systémů a aplikací. Virtualizace na serverech začíná být skutečně důležitá.

Z výše uvedeného plyne, že Parallels Server může fungovat na mnoha různých strojích s x86 procesory, Macy nevyjímaje. Funguje pod Tigerem nebo Leopardem (včetně klientských verzí), případně přímo na hardwaru (takzvaná hypervizorová verze), což dovoluje maximální výkon virtualizace. Uvolněná beta verze navíc obsahuje experimentální podporu pro technologie Intel VT-d a AMD V, jež využívají hardwarovou podporu virtualizace obsaženou přímo v novějších procesorech obou firem. Z Maců jsou pro tento software pochopitelně nejvhodnější Macy Pro a zejména servery Xserve.

Poněkud paradoxně až donedávna však nebylo možné ve virtuálních strojích provozovat samotný Mac OS X, licence to nedovolovala. Pro klientské verze to platí i nadále, ale loni na podzim Apple změnil licenci Leopard Serveru tak, že už ve virtuálních strojích pracovat smí.

Avšak v nyní uveřejněné beta verzi je podpora Mac OS X prozatím vypojená, podle Bena Rudolpha, zastupujícího Parallels na veřejnosti. Kompatibilita s Mac OS X by však měla být velmi brzy zpátky, Parallels spolupracuje s Applem na tom, aby Mac OS X podával ve virtuálním stroji v zásadě stejný výkon jako na skutečném hardwaru. (To naznačuje, že zatím s tím byly nějaké potíže a Apple měl obavy z poškození pověsti svého serverového operačního systému.)

Parallels tvrdí, že se tato beta verze nachází již ve velmi pokročilé fázi vývoje, ostrá verze by měla přijít poměrně brzy. Tento software pochopitelně není určen pro běžné uživatele, jeho prostředím je „velké železo“, jehož využití dokáže zefektivnit. V případě Maců se uplatní hlavně pro servery Xserve, především v lednu uvedené nové modely s 45nm Xeony tak budou moci naplno zužitkovat svůj výkon.

Navíc lze čekat, že hlavní konkurent Parallels ve virtualizaci, firma VMware, brzy přijde s vlastním serverovým virtualizačním řešením pro Macy, provozování Leopard Serveru ve virtualizaci již předvedla. VMware má v této oblasti dlouholeté zkušenosti z jiných platforem, pravděpodobně se tedy časem dočkáme konkurenčního soupeření i v serverové virtualizaci pro Macy. Až budou tato řešení dostatečně vyzrálá, mohla by pomoci prosadit serverové systémy Applu v podnicích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: