Nový software pro Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nový software pro Mac OS X

28. června 2010, 00.00 | Objevily se pověsti o přejmenování Mac OS X. Editor rovnic MathMagic Pro 7.0 přináší podporu Creative Suite 5 a další vylepšení. A webový prohlížeč Google Chrome už integruje Flash Player.

Většina pozornosti se nyní pochopitelně soustřeďuje na nový iPhone 4 a iOS 4, ale pár drobnějších novinek se přece jen vyskytlo i v oblasti softwaru pro Mac OS X, který by však možná mohl změnit název:

Apple údajně zvažuje přejmenování Mac OS X

Současná situace, kdy se Macy zdají být stranou zájmu Applu, vyvolává různé dohady, je ovšem nanejvýš nepravděpodobné, že by Apple Macy opustil, jak naznačovaly některé divoké spekulace.

Nelze však vyloučit určité spíše marketingové tahy kolem Maců a jejich operačního systému, minulý pátek například přišel francouzský web Macbidouille (a samozřejmě i jeho anglická verze Hardmac) se zprávou, že podle jeho zdroje v Applu se uvažuje o změně názvu příští verze Mac OS X, tak jako k tomu nyní došlo u iPhonu.

A přemýšlí se o tom, že by se označení iOS mohlo stát výchozím názvem všech operačních systémů Applu, jež by se pak dělily na iOS Desktop, iOS Server a iOS Mobile. Konečné rozhodnutí však ještě nepadlo, i když návrh prý podporuje nejvyšší vedení (tedy nejspíš hlavně Steve Jobs).

Pro marketing a inzerci by to asi skutečně bylo jednoduší, zvlášť při dnešní popularitě „izařízení“, ale zároveň by to vyvolalo spoustu zmatků. Hlavně by to však mohlo naznačovat, že ještě zesílí úloha marketingu, což se techničtěji zaměřeným zákazníkům, k nimž patří i většina našich čtenářů, asi příliš zamlouvat nebude. (Jistě, už dnes hraje u Applu marketing silnou roli, ale pod reklamní slupkou se stále ukrývá ledacos skutečně užitečného, teď jde o to, jak se tenhle poměr bude vyvíjet dál).

Je ovšem třeba mít na paměti, že se jedná jen o pověsti odrážející současné nálady, vše se může rychle změnit, jestli Apple přijde s dalšími novinkami okolo Maců, vyjasnit by se to mohlo již letos na podzim. Ale teď už se raději podívejme na konkrétní software pro (zatím stále ještě) Mac OS X:

MathMagic Pro 7.0 nabízí podporou Creative Suite 5 a další menší vylepšení

Kanadská firma InfoLogic již od roku 1998 dodává pro Macy svůj editor rovnic MathMagic, který samozřejmě průběžně rozvíjí a vylepšuje. A minulý týden vydala jeho novou verzi 7.0 pro Mac OS X. (Předchozí verze 6.0 přišla hned na počátku loňského roku.)

MathMagic slouží jako doplněk pro textové a DTP programy, jež sice dnes většinou mají nějaké vlastní prostředky pro přípravu rovnic, ale tento nástroj jde mnohem dál, poskytuje vyspělý WYSIWYG editor složitých matematických (ale též fyzikálních a chemických) výrazů a rovnic s dobře ovladatelným, přehledným a intuitivním uživatelským rozhraním doplněný řadou pomůcek (třeba šablonami pro různé běžné vědeckotechnické úlohy).

Základní vydání Personal Edition tohoto editoru tvoří samostatná aplikace, která umí jak číst, tak zapisovat řadu standardních formátů rovnic, například MathML, AMS LaTeX, LaTeX, Plain TeX, MathType a formáty rovnic Google Docs, Wiki, Zoho či Microsoft Wordu. Své výstupy může ukládat též jako standardní obrazové soubory ve formátech PDF, EPS, PICT, JPEG, GIF, BMP a WMF.

A nabízí také funkci dávkových převodů dovolující načítat větší počty souborů a složek obsahujících rovnice a převádět je do jiných formátů. Do textových procesorů a DTP programy lze pak vytvořené rovnice dostat buď přes schránku, nebo importem.

Kromě toho však existují i profesionální vydání, jež navíc zahrnují zásuvné moduly pro DTP programy Adobe InDesign a QuarkXPress, umožňující psát a editovat rovnice přímo v jejich dokumentech, bez importní okliky.

Nová verze 7.0 především doplňuje podporu nejnovější verze InDesignu, vydání Pro Edition 7.0 nově nabízí zásuvný modul pro InDesign CS5 (podporují se samozřejmě i všechny předchozí verze). Došlo však též k dalším vylepšením (a to ve všech vydáních), program nyní podporuje dvě vrstvy pro barvu pozadí, což dovoluje vytvářet lépe vyhlížející rovnice. Byly vylepšeny spojovníky a pomlčky, v chemických výrazech se zlepšily výrazy pro ionty.

Řada dalších menších úprav se týká hlavně vzhledu symbolů a rovnic a byly opraveny různé drobné chyby. (Přehled všech novinek verze 7.0 Pro najdete tady.)

MathMagic 7.0 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší (včetně Snow Leoparda) a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC, na disku zabere 20 MB. To se týká vydání Personal Edition, profesionální vydání mají stejné nároky, navíc však podporují QuarkXPress 6.1 až 8.0 a Adobe InDesign CS až CS5 (InDesign CS5 ovšem vyžaduje procesor Intel a Mac OS X 10.5 nebo vyšší). Mimoto se MathMagic nabízí také pro Windows (tam se ale číslování verzí liší).

MathMagic Personal 7.0 se prodává za cenu od 69 USD, ta se liší hlavně podle toho, na jak dlouhou dobu si zákazník předplatí aktualizace, vydání Pro Edition pro QuarkXPress nebo InDesign (prodávají se samostatně) vyjdou mnohem dráž, nejméně na 499 USD. Pro akademické prostředí však InfoLogic poskytuje řadu slev, navíc si lze program pronajmout na omezenou dobu za podstatně menší částku. Licenční a cenová politika pro MathMagic je skutečně dost složitá, podrobnější informace se dají získat zde.

Instalace jednotlivých vydání programu MathMagic je možné stáhnout z této stránky, lze je použít jako zkušební verze, jež nyní dovolují vytvořit až 50 rovnic, zadáním sériového čísla získaného zakoupením licence se změní v plnou verzi.

Webový prohlížeč Google Chrome nyní integruje Flash Player

Koncem května Google vydal stabilní verze svého webového prohlížeče Chrome též pro Mac OS X a Linux, čímž došlo ke „zrovnoprávnění“ všech podporovaných platforem, předtím byla stabilní verze dostupná jen pro Windows.

Nové stabilní verze přinesly řadu novinek (třeba v oblasti podpory HTML5), ale jednu věc z předchozích beta verzí nepřevzaly, i když zrovna na Macu jde o záležitost poněkud „ideologicky nežádoucí“, integrovaly totiž přímo do prohlížeče zásuvný modul Flash Playeru.

Avšak minulý čtvrtek Google uvolnil další aktualizaci svého prohlížeče, která už má Flash implicitně zapnutý (viz toto oznámení na příslušném blogu). Vedle aktivace Flash Playeru nová verze 5.0.375.86 (opět vydaná pro všechny podporované platformy) přináší již pouze několik menších bezpečnostních oprav. Ti, kdo mají Chrome už nainstalovaný, by měli novou verzi získat v rámci automatických aktualizací, jinak se prohlížeč dá stáhnout odtud.

To mimo jiné znamená, že se příslušný zásuvný modul nyní bude sám aktualizovat spolu s celým prohlížečem, Chrome tak bude stále používat aktuální verzi Flash Playeru (docela důležité z bezpečnostního hlediska). Problém by ale neměl být ani se stabilitou, protože Chrome tento modul provozuje jako samostatný izolovaný proces, takže jeho pád s sebou nestrhne celý prohlížeč a dokonce ani daný panel. A navíc se pro modul ještě využívá takzvaný Sandbox, dále zvyšující bezpečnost (u Flashe docela vhodné).

Vztahy mezi Applem a Googlem se v poslední době dost zhoršily, což se projevuje i v tom, že teď s Adobe spolupracuje na prosazení Flashe na mnoha platformách, zatímco Apple Flash důrazně odmítá (na iOS ho vůbec nevpustil, na Macích ho sice trpí, ale tvrdě ho kritizuje).

Minulý týden například Adobe uvolnila Flash Player 10.1 Mobile pro Android 2.2, zatím sice funguje pouze na telefonu Nexus One Googlu, ale brzy se má objevit na dalších přístrojích s tímto systémem a následovat budou další mobilní platformy (pochopitelně s výjimkou iOS). Integrace Flash Playeru do prohlížeče Chrome tak tvoří součást právě probíhajícího „boje o Flash“.

Nyní sice Chrome Flash podporuje, ale stále se dá vypnout, stačí do adresového řádku napsat „about:plugins“ a v zobrazeném seznamu zásuvných modulů stisknout tlačítko „Deaktivovat“ u příslušného modulu, takže Chrome budou moci nadále používat i ti, kdo Flash odmítají. Navíc v dialogu „Možnosti Chrome“ lze v oddílu „Pod pokličkou“ určit, které weby budou používat jaké zásuvné moduly.

Firefox zatím pod Mac OS X oddělený běh zásuvných modulů neumožňuje

A když už je řeč o „alternativních“ webových prohlížečích (na Macu tedy všech ostatních kromě Safari, jehož pátou verzi Apple uvedl počátkem června), tak Firefox také učinil první kroky k oddělenému provozování zásuvných modulů, jenže zrovna Mac OS X se to bohužel netýká.

Minulé úterý totiž Mozzila vydala Firefox 3.6.4 (kódově označovaný jako „Lorentz“), který umí jako samostatný proces provozovat zásuvné moduly pro Flash, QuickTime a Silverlight, jež způsobovaly nejčastější pády.

Avšak z této novinky se zatím mohou těšit jen uživatelé Windows a Linuxu, Firefox 3.6.4 pro Mac OS X tuhle možnost (nazvanou OOPP, neboli „Out-of-Process Plug-in“) nezahrnuje, Mozzila uvádí, že použitá technologie vyžaduje provést ve Firefoxu pro Mac OS X rozsáhlé změny, na něž nebyl čas, pro Mac proto bude oddělené provozování zásuvných modulů dostupné až v chystaném Firefoxu 4.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: