Zprávy o iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iOS

13. prosince 2010, 00.00 | Pro push oznámení se začnou používat 2048bitové certifikáty. iOS 4.2 odstranil API rozhraní zjišťující prolomení ochran. iPhone Dev Team úspěšně pokračuje ve vývoji utility prolamující iOS 4.2.1 bez nutnosti připojení. Pro nový obchod Googlu s elektronickými knihami se nabízí též klientská aplikace pro iOS. Hra Infinity Blade přináší vynikající 3D grafiku. A Manomio připravuje emulátor Amigy pro iOS.

Minulý týden se objevila řada zpráv o iOS a jeho aplikacích, zde se pokusíme nabídnout jejich souhrn:

„Push“ oznámení budou používat 2048bitové certifikáty

iOS 4 sice přinesl multitasking, ale v řadě případů bude stále vhodné využívat oznamovací službu Apple Push Notification (APN) Service (zavedenou až s iOS 3.0, přestože ji Apple původně sliboval již pro verzi 2.1).

Oznámení zasílaná touto službou jsou šifrovaná a nyní Apple jejich zabezpečení posílí ještě více, minulou středu totiž vývojářům aplikací iOS poslal elektronickou poštou oznámení, že od 22. prosince služba APN přejde na 2048bitové TLS/SSL certifikáty (tedy na bezpečnější šifrovací klíče).

Aplikace iOS se samozřejmě nebudou muset nijak měnit, ale bude nutná aktualizace vlastních oznamovacích serverů vývojářů na tuto zvýšenou úroveň zabezpečení. Apple ve zprávě podotýká, že pokud úspěšně ověřili certifikační řetězec v prostředí APN sandboxu, již mají potřebný kořenový certifikát, který poté stačí nainstalovat do provozních serverů pro aplikace.

Touto změnou šifrovacích klíčů se ještě lépe zabezpečí spojení mezi oznamovacím serverem vývojáře a oznamovací službou APN Applu.

Apple z iOS 4.2 odstranil API rozhraní zjišťující prolomení ochran

iOS 4.2 vydaný koncem listopadu vedle mnoha viditelných novinek zahrnuje též řadu vnitřních změn, z nichž některé Apple příliš nekomentuje. Celkem pochopitelně se nezmiňuje například o tom, že z něj odstranil API rozhraní umožňující zjistit, zda u daného přístroje došlo k prolomení ochran firmwaru (takzvanému jailbreaku). Tuto zprávu minulý týden přinesl Network World.

Dotyčné API rozhraní tvořilo součást sady funkcí správy osobních zařízení zavedené s iOS 4 (který se pro iPhony a iPody touch nabízí od června). Umožňovalo aplikacím prozkoumat operační systém, aby se zjistilo, zda nedošlo k jeho napadení, právě touto metodou se obvykle provádí otevření firmwaru (jailbreak). Ovšem ani tahle metoda není stoprocentní, protože podle některých názorů lze narušit samotnou kontrolu operačního systému tak, aby otevření firmwaru stejně nezjistila.

Tohle rozhraní ovšem nejspíš nebylo vymyšleno proti jednotlivým uživatelům snažícím se prolomit ochrany Applu, ale zaměřovalo se na podniková prostředí, kde používání přístrojů s hackersky otevřeným iOS by skutečně mohlo působit potíže, už kvůli tomu, že příslušné utility využívají zranitelnosti, jež lze použít i k nebezpečným útokům.

A samozřejmě v podnikovém prostředí znamená riziko samotná možnost instalace a spouštění neoficiálních aplikací, které nemusely projít bezpečnostní kontrolou, problém ovšem vzniká již z hlediska samotné správy takovýchto přístrojů.

Přesto se však Apple rozhodl dané API rozhraní vypojit, dodavatelé systémů správy mobilních zařízení ale tvrdí, že to pro ně není až tak důležité, protože mají své vlastní metody pro odhalení takovýchto zásahů (i když možnost kontroly přímo na úrovni operačního systém by se jim hodila). Letos v létě ovšem americké úřady otevírání firmwaru legalizovaly a odstranění zmíněného API rozhraní by tak mohlo být důsledkem tohoto rozhodnutí.

Apple přirozeně nadále upozorňuje, že jde o bezpečnostní riziko, avšak pravděpodobně se rozhodl nechat na samotných podnicích, aby se s ním vypořádaly. (Dá se předpokládat, že podniky s přísnými bezpečnostními zásadami si zajistí, aby jejich zaměstnanci něco takového nedělali.)

iPhone Dev Team připravuje firmware otevírající nástroj, který nevyžaduje připojení

Když už jsme zmínili otvírání firmwaru, podívejme se, jak pokračují práce na příslušných hackerských nástrojích. Téměř současně s vydáním iOS 4.2 se objevily také programy umožňující jeho otevření (jailbreak), především utilita redsn0w.

Tyto nástroje však mají jeden vážný nedostatek, vyžadují, aby přístroj s iOS 4.2.1 byl během otevírání připojený k osobnímu počítači s příslušnou utilitou přes rozhraní USB a takovéto připojení bude nutné i při každém novém spuštění nebo restartu přístroje. To pochopitelně není zrovna pohodlné.

Minulý týden však člen iPhone Dev Teamu „MuscleNerd“ zveřejnil na YouTube video ukazující otevírání iPodu touch čtvrté generace s iOS 4.2.1 bez zmíněného připojení. (Totéž uměla například utilita Limera1n, ovšem s nižšími verzemi iOS, s iOS 4.2.1 se to dosud nedařilo).

Nový nástroj by měl fungovat nejenom s iPhony, iPody a iPady, ale též s Apple TV druhé generace, avšak zatím není jasné, kdy začne být veřejně dostupná konečná verze tohoto softwaru. Ovšem protože základní programový kód zjevně funguje, bude zřejmě třeba ho už jenom dostatečně otestovat, takže nové pohodlnější utility pro otevírání iOS 4.2.1 by mohly dorazit docela brzy.

Ke knižnímu obchodu Googlu lze přistupovat aplikací iOS

Minulé pondělí Google spustil svůj vlastní obchod Google eBooks s elektronickými knihami (podrobnosti najdete v odkazovaném článku Lupy), kterým bude konkurovat Amazonu a Applu, knihy však lze zatím nakupovat jen v USA, v ostatních zemích jsou dostupné pouze zdarma nabízené tituly.

Mimochodem, minulý týden byl Google zvlášť činný, představil také předběžnou verzi Chrome OS a notebook určený pro tento operační systém, na němž ho budou vývojáři moci testovat. A též představil obchod s webovými aplikacemi pro tuhle platformu.

Zatím je ovšem příliš brzy na dohady, zda bude Chrome OS úspěšný, ale zdá se, že by Google takto mohl (i když v poněkud pozměněné podobě) oživit myšlenku „tenkého klienta“, což by nepochybně dost ovlivnilo svět osobních počítačů, to se však vyjasní teprve někdy koncem příštího roku.

Vraťme se ale k obchodu Google eBooks, pro nás je zde zajímavé hlavně to, že Google sice pro přístup k němu nabízí webové rozhraní použitelné na každém zařízení s webovým prohlížečem podporujícím JavaScript, ale zároveň vydal také aplikace pro mobilní zařízení, a to pro dvě platformy. Samozřejmě dodává aplikaci pro svůj Android, ale též aplikaci pro iOS, jež se dá zdarma stáhnout z App Store (aplikace je zatím dostupná jen v USA).

Aplikace Google eBooks je kompatibilní s iPhonem, iPodem touch a iPadem (jde o univerzální aplikaci), vyžaduje iOS 3.0 nebo vyšší, pro iPad se pochopitelně nabízí vylepšené uživatelské rozhraní.

Epic Games vydala hru Infinity Blade postavenou na jádru Unreal 3

Počátkem prosince jsme zmínili, že se firma Epic Games chystá pro vývojáře zdarma uvolnit herní jádro Unreal Engine 3 přenesené pod iOS.

Samozřejmě Epic Games toto jádro sama také využívá pro své vlastní hry a minulý týden se v App Store konečně objevila hra, jež ukazuje, čeho se s tímto základem dá dosáhnout.

Jde o hru Infinity Blade, která přináší na přístroje s iOS grafiku skutečně soupeřící s herními konzolami. Tato akční RPG hra se odehrává v detailně vykresleném 3D hradu, v němž se musí bojovat s různými nepřáteli (právě boje tvoří hlavní náplň hry, jiných RPG prvků nabízí jen málo), pro souboje vedené meči se využívají dotyky a tahy prstů. Hráč v průběhu hry získává další zkušenosti, zlepšuje své statistiky a vysluhuje si silnější zbraně.

Podrobnou recenzi hry najdete například na TouchArcade, podle ní ti, kdo čekají klasickou RPG hru, budou zklamáni, ale bude-li jim stačit bojová hra s ovládáním dobře přizpůsobeným přístrojům s iOS, bude se jim Infinity Blade zamlouvat. RPG prvků není mnoho (v podstatě jen sbírání zkušeností a vylepšování zbraní), ale boje jsou dobré a provedení grafiky podle recenzentů patří k tomu nejlepšímu, co kdy u hry z App Store viděli.

Názornou představu o vzhledu hry poskytují videa, tohle je oficiální upoutávka a tento záznam ukazuje, jak vypadá průběh hry na iPhonu 4 a na iPadu, na YouTube najdete takovýchto nahrávek ještě mnohem víc.

Hra si svou grafikou a celkovým provedením získala ohromnou oblibu u zákazníků a dostala se na horní příčky žebříčku nejstahovanějších placených aplikací, ukazuje, jak by mohly vypadat herní tituly pro iOS využívající jádro Unreal 3.

Infinity Blade je univerzální aplikace, funguje na iPhonu 3GS, iPhonu 4, iPodech touch třetí a čtvrté generace a na iPadu (starší iPhony a iPody touch neposkytují dostatečný výkon), vyžaduje iOS 3.2 nebo vyšší. Hra má na poměry App Store značnou velikost (318 MB) a prodává se za 4,99 EUR.

Připravuje se emulátor Amigy pro iOS

Infinity Blade ukazuje možnosti her pro nejnovější přístroje s iOS, mnozí ovšem nostalgicky vzpomínají na staré hry, které pochopitelně nemohly mít tak kvalitní grafiku, ale překypovaly nápady. To je jeden z důvodů, proč si takovou oblibu získaly emulátory různých starších systémů.

Apple původně emulátory pro iOS nepřipouštěl, avšak počátkem září značně uvolnil podmínky pro přijímání aplikací do App Store, což dovolilo mimo jiné vydání neokleštěných verzí emulátorů.

Šlo především o emulátor Commodoru C64, který byl v plné verzi (včetně interpreteru BASICu) přijat až letos koncem září (Apple nejprve tento emulátor odmítl v červnu 2009 a schválil ho po úpravách až v září 2009).

Tvůrcem emulátoru C64 byla firma Manomio. Ta si však nyní vzala podstatně větší sousto než emulaci osmibitového C64, pracuje totiž na emulátoru dalšího počítače Commodoru, Amigy. Předběžnou verzi si mohl vyzkoušet server TouchArcade a přirozeně popsal své zkušenosti.

Emulátor se bude jmenovat iAmiga a ve své první verzi bude emulovat Amigu 500. TouchArcade ho zkoušel na iPhonu 4 a na to, že jde o předběžnou verzi, dosáhl docela dobrých výsledků, grafika i zvuk byly bezchybné a animace plynulé. Emulátor sice již nabízí dotykové ekvivalenty pro klávesnici, myš a joystick, ale to jsou provizorní řešení, jež má v konečné verzi nahradit propracovanější ovládání, celkovým pojetím se program ovšem bude hodně podobat zmíněnému emulátoru C64.

iAmiga využívá otevřeného emulátoru UAE4All (což je zjednodušená verze emulátoru E-UAE) doplněná o emulátor procesoru Motorola 68000, který si Manomio vyvinulo samo. Byl optimalizován pro procesory ARM, avšak ke svému provozu potřebuje minimálně iPhone 3GS nebo iPod touch třetí generace.

Emulace Amigy představuje docela tvrdý oříšek, protože procesor MC68000, sám o sobě velice zajímavý, doprovázely značně vyspělé zákaznické čipy, v mnohém předbíhající svou dobu. Výkon hardwaru, i toho mobilního, ovšem mezitím vzrostl natolik, že je dnes možné tyto čipy emulovat softwarově.

TouchArcade nabízí video předvádějící hry Amigy běžící na emulátoru iAmiga, vyzkoušeny byly Defender of the Crown, Battle Squadron, International Karate +, R-Type, R-Type II, Speedball, Stunt Car Racer, Shadow of the Beast, Virus a Xenon 2: Megablast (ti, kdo Amigu znali, si jistě rádi zavzpomínají). I dnes jde o docela zajímavé hry (mimochodem, letos v červenci uplynulo už 25 let od prvního představení Amigy na veřejnosti).

Emulátor původně vůbec neměl být samostatnou aplikací, Manomio hodlalo nabízet hry z Amigy pro iOS „zabalené“ do emulátoru, ale po zmíněném uvolnění podmínek App Store bylo zřejmé, že bude možné vytvořit emulační aplikaci.

A samozřejmě stejně jako v případě C64 se i zde firma snaží na vše získat licence, jak na ROM Amigy, tak na řadu her (na všechny se to asi nepodaří, je dost pravděpodobné, že ne všechny z her předváděných ve výše zmíněné videoukázce bude možné oficiálně nabízet a Apple asi nedovolí dohrávání vlastních her a aplikací).

Bude ovšem ještě chvíli trvat, než bude emulátor iAmiga dokončen, lze ale očekávat, že si získá řadu příznivců, přinejmenším z řad těch, kdo si na Amigu pamatují. Manomio navíc hodlá svou aplikaci dále rozvíjet, později chce doplnit podporu čipové sady AGA (tedy emulaci Amigy 1200) s podstatně lepšími grafickými možnostmi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: