Zprávy o Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o Mac OS X

12. září 2011, 00.00 | Nová beta verze Mac OS X 10.7.2 už integruje podporu služby iCloud přímo do sebe. A vyšla nová bezpečnostní aktualizace Snow Leoparda a Lionu řešící problém s falešnými certifikáty nizozemské firmy DigiNotar.

Koncem minulého týdne přišly dvě zprávy související s Mac OS X, jež si zasluhují zmínku:

Mac OS X 10.7.2 již začlenil podporu služby iCloud přímo do sebe

Když v pátek 2. září vyšlo sestavení 11C48 Mac OS X 10.7.2, předpokládali jsme, že zhruba za týden dorazí další beta verze, jak se nyní stalo už v podstatě pravidlem. A opravdu, minulou neděli (11. září) se pro vývojáře objevilo nové sestavení 11C55, přišlo tedy po 9 dnech.

A tentokrát v něm došlo k poměrně významné změně, poprvé integruje podporu služby iCloud (zatím též dostupné vývojářům v beta verzi) přímo do sebe. Dosud totiž bylo nutné stáhnout samostatnou beta verzi podpůrného softwaru pro iCloud, jež se nainstalovala na odpovídající beta verzi Mac OS X 10.7.2. Od sestavení 11C55 však tato podpora již tvoří součást samotného Mac OS X 10.7.2, ten tak dospěl do stavu, jaký se očekává pro ostrou verzi.

Jinak se ale v doprovodném popisu nic nezměnilo, nadále neuvádí žádné známé problémy a Apple testující pořád žádá, aby se přednostně zaměřili na AirPort, AppKit, grafické ovladače, kalendář iCal, iChat, obchod Mac App Store, poštovního klienta Mail, vyhledávání Spotlight a na Time Machine.

To vše naznačuje, že se Mac OS X 10.7.2 už blíží dokončení. Protože však jeho hlavní novinkou proti Mac OS X 10.7.1 bude doplnění podpory služby iCloud, lze předpokládat, že termín vydání Mac OS X 10.7.2 pro běžné uživatele bude záviset spíše na datu spuštění ostré verze služby iCloud.

K tomu by ovšem mělo dojít současně s uvolněním ostré verze iOS 5, které se (spolu s uvedením nového iPhonu), očekává počátkem října. Je proto dost pravděpodobné, že si do té doby budeme muset počkat i na Mac OS X 10.7.2 a mezitím nejspíš přijde ještě několik dalších jeho beta verzí.

Vyšla i nová beta verze iTunes 10.5

Apple ovšem vydává také nové beta verze dalšího podpůrného softwaru souvisejícího se službou iCloud, minulý pátek takto například uvolnil osmou beta verzi iTunes 10.5, zajišťujících podporu zařízení s iOS 5 a služby iCloud. (Současně vyšly též nová beta verze kancelářského balíku iWork pro iOS využívající iCloud k uchovávání svých dokumentů a nová beta verze firmwaru Apple TV druhé generace, ale to podrobněji probereme v některém z pozdějších souhrnů zpráv o iOS.)

Pro spolupráci s funkcí Photo Stream služby iCloud bude na Macu potřeba iPhoto 9.2, jehož beta verze Apple rovněž vydává, avšak pro tenhle program naposledy přišla třetí beta verze 26. srpna a od té doby se již nic nezměnilo (další změny zřejmě nejsou potřebné). Tohle vše napovídá, že podpora služby iCloud na Macu je už víceméně hotová a teď bude záležet spíše na vývoji iOS 5 (ten je zatím dostupný v sedmé beta verzi vydané 31. srpna).

Nová bezpečnostní aktualizace Mac OS X řeší problém s falešnými certifikáty

Minulý pátek vyšla nová bezpečnostní aktualizace Mac OS X, jež řeší poměrně vážný bezpečnostní problém.

Jak popisuje tento podpůrný dokument, bezpečnostní aktualizace Security Update 2011-005 reaguje na to, že v důsledku napadení své infrastruktury nizozemská firma DigiNotar, působící jako certifikační autorita, vydala řadu falešných digitálních certifikátů (souhrn celé téhle záležitosti v češtině, s odkazy na četné další zdroje, najdete tady).

Jde o dost závažný problém, s falešnými certifikáy by se útočníci mohli dostat k citlivým údajům uživatelů a daly by se tak způsobit značné škody. DigiNotar přiznala narušení své infrastruktury 30. srpna, avšak falešné certifikáty byly v oběhu nejméně od 10. července a možná ještě dříve, celkem jich bylo vydáno několik stovek.

Webové prohlížeče Mozilly, Googlu a Microsoftu na to rychle reagovaly aktualizacemi, jež vyřadily DigiNotar ze seznamu důvěryhodných certifikačních autorit. Apple zpočátku mlčel, za což si vysloužil kritiku, odpověděl až minulý pátek aktualizací Security Update 2011-005, která samozřejmě stejně jako ostatní odstraňuje DigiNotar ze seznamu důvěryhodných certifikačních autorit.

Nová bezpečnostní aktualizace se nabízí jednak prostřednictvím mechanismu Software Update, jednak se dá stáhnout ručně z webu Applu. Při ručním stažení se však musí vybírat ze dvou variant, ta pro Snow Leoparda se nachází zde (jde o pouhých 869 KB), pro Lion ji lze získat odtud (zabírá 15,59 MB).

Varianta pro Snow Leoparda vyžaduje Mac OS X 10.6.7, varianta pro Lion potřebuje Mac OS X 10.7.1. Pro Leoparda se však tato aktualizace nenabízí, což vyvolává dohady, že Apple ukončil jeho podporu, snad se to vyjasní v následujících dnech.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: