Dění okolo iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Dění okolo iOS

11. března 2011, 00.00 | Apple vydal ostrou verzi iOS 4.3 a také firmware 4.2 pro novou Apple TV již ve středu. A v App Store se už objevily aplikace iMovie a GarageBand pro iPad.

Dnes se v USA začíná prodávat nový iPad 2 představený minulou středu (Apple k tonu včera vydal tiskovou zprávu) a již se pochopitelně objevily jeho první recenze (vybraní recenzenti přístroj obdrželi s předstihem).

Vrcholí přípravy na zahájení prodeje iPadu 2

Výtah z několika recenzí iPadu 2 nabízí například MacRumors, Macworld připravil i jeho videorecenzi (tu si můžete buď přehrát na YouTube, nebo se dá stáhnout odtud v rozlišení optimalizovaném pro iPhone). A pokud jde o videa, také Apple na svém webu zveřejnil celou sadu videoprůvodců představujících nový iPad a jeho aplikace včetně nových verzí programů iMovie a GarageBand.

Podrobnější informace o dění kolem iPadu 2 přineseme příští týden (recenze jsou vesměs příznivé, kritiky se dočkaly pouze nepříliš kvalitní fotoaparáty), v minulých dnech se tohoto ovšem dost dělo okolo samotného iOS, na což se zde podíváme:

Ostrá verze iOS 4.3 přináší řadu menších vylepšení

Jak jsme stručně zmínili již včera, Apple skutečně uvolnil ostrou verzi iOS 4.3 dříve. Při představení iPadu 2 udal jako termín dnešek, avšak už počátkem týdne se počaly vynořovat pověsti o jeho předčasném uvolnění a k tomu opravdu došlo ve středu. Podle dostupných informací jde o stejné sestavení 8F191, jaké vývojáři dostali minulý týden jako GM verzi.

iPhone 3G se již nepodporuje

Jak víme už z beta verzí, iOS 4.3 dále zužuje paletu podporovaného hardwaru. iOS 4 od počátku nepodporuje původní iPhone a iPod touch první generace a iPhone 3G a iPod touch druhé generace neposkytovaly některé funkce (především multitasking). iOS 4.3 již iPhone 3G nepodporuje vůbec, nabízí se pouze pro iPhony 3GS a 4 a pro iPody touch třetí a čtvrté generace. A samozřejmě též pro iPady, přičemž iPad 2 ho bude mít už nainstalovaný, původní iPad na něj půjde aktualizovat.

Pro americké zákazníky je důležité i to, že se iOS 4.3 dodává jen pro GSM verzi iPhonu 4, pro CDMA verzi nikoli (ta používá iOS 4.2.6, v němž jsou některé nové možnosti iOS 4.3 již obsaženy, ke sjednocení verzí iOS mezi GSM a CDMA iPhony dojde zřejmě až později).

Pro všechna podporovaná zařízení lze aktualizaci na iOS 4.3 získat pomocí iTunes na osobním počítači, k němuž se daný přístroj připojí, Macworld ale zveřejnil též odkazy pro přímé stažení příslušných aktualizačních souborů (může se to hodit uživatelům s pomalým připojením, takto si aktualizaci na iOS 4.3 stáhnou jinde).

Hlavní novinky iOS 4.3

A teď se podívejme, jaké novinky vlastně iOS 4.3 přináší, ty hlavní Apple popisuje na téhle stránce a jejich stručný soupis nabízí také v tomto podpůrném dokumentu (mnohé navíc známe již z beta verzí a další Apple představil spolu s iPadem 2).

Funkce osobního WiFi bodu

Jde například o funkci osobního WiFi bodu (Personal Hotspot), která dovoluje sdílet datové připojení iPhonu 4 (pro jiné přístroje se tahle možnost nenabízí) s až pěti dalšími zařízeními, z nichž nejvýše 3 mohou být připojena přes WiFi, další až 3 přes Bluetooth a jedno kabelem přes rozhraní USB. Mimochodem, CDMA iPhone 4, v USA provozovaný operátorem Verizon, tuto funkci poskytuje od počátku (s iOS 4.2.6).

Z iPhonu 4 se tak vlastně stane bezdrátový směrovač jeho mobilního připojení, tuhle funkci ovšem musí příslušný mobilní operátor podporovat a často vyžaduje dodatečné příplatky, v USA kupříkladu operátor AT&T požaduje datový tarif DataPro s limitem 2GB dat měsíčně a příplatek 20 USD za funkci osobního WiFi bodu, jenž ale k datovému limitu přidá další 2 GB.

iTunes Home Sharing

Překvapivou novinkou, kterou prozradil až Steve Jobs při představování iPadu 2 minulou středu, je funkce iTunes Home Sharing, jež dovoluje přístrojům s iOS 4.3 přehrávat hudbu, filmy a televizní pořady uložené v knihově iTunes na Macu či PC přes místní WiFi síť. Funguje to však pouze v lokální WiFi síti, po jejím opuštění už ne. Navíc osobní počítač musí mít nainstalovány iTunes 10.2, které tuhle funkci podporují (dnes již to ale budou spíše iTunes 10.2.1 vydané v úterý).

Vylepšení funkce AirPlay

Rozšířily se také možnosti funkce AirPlay zavedené již v iOS 4.2. Ta dovoluje přesměrovat přehrávání mediálního obsahu v různých aplikacích na novou Apple TV (přes bezdrátové připojení), ovšem iOS 4.3 značně zvětšuje paletu podporovaných aplikací.

Videa lze nyní přehrávat z fotografických aplikací iOS jako jsou filmový pás či náhled iTunes a z aplikací třetích stran podporujících AirPlay (to předtím bez hackerských zásahů vůbec nešlo) a z webových stránek. A obrazové prezentace fotografické aplikace iOS se dají přehrávat na Apple TV s pomocí jejích vlastních přechodových efektů.

Aby to však fungovalo, musí se aktualizovat též firmware Apple TV na verzi 4.2, což podrobněji probereme níže.

Mobile Safari zpracovává JavaScript víc než dvakrát rychleji

Při představení iPadu 2 Apple oznámil také urychlení javascriptového jádra Mobile Safari, iOS 4.3 totiž používá stejné jádro Nitro jako Safari na osobních počítačích. Macworld to prověřil benchmarkovým testem SunSpider a zjistil (jak ukazuje tento diagram), že zrychlení je skutečně výrazné.

Porovnával původní iPad a iPhone 4 s iOS 4.2.1 a s iOS 4.3. Na iPadu se zpracování JavaScriptu pod iOS 4.3 urychlilo 2,4krát a na iPhonu 2,5krát, což jsou dokonce lepší hodnoty než oficiálně uváděné až dvojnásobné zrychlení. Projeví se to hlavně na webech intenzivně využívajících JavaScript, k nimž patří zejména různé webové služby, kupříkladu Gmail, ty budou pod iOS 4.3 pracovat o dost svižněji.

Podpora výstupu HD videa

S novým adaptérem Apple Digital AV Adapter (v podstatě jde o HDMI kabel připojovaný na dokový konektor, v USA se prodává za 39 USD) lze z některých přístrojů s iOS 4.3 přehrávat HD video, konkrétně video v rozlišení 720p z aplikací, jež to podporují. Adaptér se však dá použít pouze pro iPady, iPhone 4 a iPod touch čtvrté generace.

Funkce pro síť Ping

S iTunes 10 Apple zprovoznil svou vlastní sociální síť Ping. iOS 4.3 doplňuje „push“ oznámení pro její komentáře a požadavky na sledování a v nastaveních rodičovské kontroly přidává položky, které se jí týkají. Podle Applu by navíc mělo být možné odesílat na Ping příspěvky a kladná hodnocení hudebních skladeb přímo z obrazovky přehrávání, Macworld však tvrdí, že tuto možnost nenašel ani na iPhonu, ani na iPadu.

Nová nastavení

V nastaveních systému přibyla nová položka umožňující určit, kolikrát se zopakuje upozornění na přicházející SMS zprávu. A při vytáčení konferenčních hovorů je možné přidat prodlevu potřebnou pro zadání vstupního kódu.

Pro iPad byla navíc doplněna volba funkce postranního fyzického tlačítka (dá se vybírat mezi zámkem změny orientace obrazovky a ztlumením zvukového výstupu). Apple tak vyšel vstříc přání uživatelů, v iOS 4.2 funkci tlačítka napevno změnil, ale teď navrací možnost volby.

Podle očekávání však ostrá verze iOS 4.3 nepodporuje gesta čtyř a pěti prstů pro iPad, jež nabízela první beta verze, už ve druhé beta verzi Apple oznámil, že jsou určena jen pro vývojáře a v ostré verzi nebudou, což skutečně splnil. Možná se objeví až v některé z budoucích verzí iOS.

Nákupy z aplikací nyní vyžadují heslo

Ke změně došlo také v případě nákupů z aplikací. Původně fungovaly tak, že poté, co uživatel zadal své heslo pro koupi aplikace, iOS po dalších 15 minut dovoloval následné nákupy bez opětovného zadání hesla. A to platilo i při nákupech z aplikací.

Avšak někteří rodiče zjistili, že děti, jimž koupili novou hru umožňující dokupování dalších prvků, takto navíc utratily i stovky dolarů. Stížnosti na takovéto případy vyvolaly pozornost úřadů (a samozřejmě též právníků a začaly hrozit žaloby), proto se Apple rozhodl toto chování iOS změnit (zprávu o tom přinesl deník Washington Post).

Apple sice připomněl, že od počátku umožňuje omezit nákupy z aplikací pomocí rodičovské kontroly, ale v iOS 4.3 přesto přidal ještě další ochranné opatření, při nákupu z aplikace je vždy nutné opětovně zadat heslo.

Rodiče obávající se počínání svých ratolestí ovšem mohou v nastaveních rodičovské kontroly omezit řadu dalších věcí, lze tam zakázat stahování nových aplikací, jejich odstraňování a přirozeně i nákupy z aplikací. Též jde takto zablokovat potenciálně nevhodné aplikace jako Safari, YouTube či FaceTime. A omezit je možné i využívání služeb určení polohy a dají se zablokovat hry více hráčů přes herní sociální síť Game Center.

Nový firmware 4.2 pro Apple TV

Spolu s iOS 4.3 ve středu vyšla také aktualizace firmwaru pro novou Apple TV druhé generace. Apple ho sice označuje jako verzi 4.2, ale jde o iOS 4.3 (sestavení 8F191m), uzpůsobený pro Apple TV (v číslování verzí firmwaru Apple TV panuje tak trochu zmatek). Nové vlastnosti aktualizace Apple TV Software Update 4.2 popisuje tento dokument.

Jak jsme uvedli již výše, verze 4.2 podporuje nové možnosti funkce AirPlay, až s ní lze využít rozšířených možností bezdrátového streamingu obsahu z přístrojů s iOS 4.3.

Apple TV teď podporuje nové sportovní kanály

Další novinky budou zajímavé hlavně pro americké zákazníky, Apple TV nyní poskytuje přístup ke službě MLB.TV přinášející jak přímé přenosy, tak videozáznamy zápasů profesionální severoamerické baseballové ligy Major League Baseball a dále zprostředkovává výsledky basketbalové ligy NBA a videomateriály služby League Pass Broadband.

Z menu Apple TV lze k těmto novým zdrojům přistupovat v úseku „Internet“, všem uživatelům se nabídnou základní informace typu výsledků a sestav mužstev, avšak video bude přístupné pouze těm, kdo mají příslušné služby předplacené.

Samozřejmě to vyvolalo rozsáhlé spekulace, zda to předznamenává nové kroky Applu v mediální oblasti, prozatím ovšem jde jen o tyto dvě služby, takže by se to nejspíš nemělo přeceňovat.

Další novinky firmwaru 4.2

Apple TV druhé generace od počátku podporuje streamingovou videoslužbu Netflix, s novým firmwarem si však lze vychutnat též prostorový zvuk Dolby Digital 5.1. Pro obrazové prezentace přibyly nové motivy, fotografie si nyní půjde prohlížet i s pomocí motivů Scrapbook (fotokniha z ústřižků), Photo Mobile (fotografie z mobilního telefonu) a Holiday Mobile (fotografie z dovolené pořízené mobilním telefonem). A vylepšena byla také virtuální klávesnice Apple TV, měla by umožňovat snazší vyhledávání a zápis jmen a hesel.

Přibylo i nastavení umožňující volit barvový režim pro výstup přes HDMI a dále by nový firmware měl řešit problémy Apple TV s výkonem a s připojením.

Někteří uživatelé hlásí potíže s blikáním obrazu

Nový firmware se dá získat pomocí aktualizační funkce Apple TV (jde použít pro přístroje s firmwarem verzí 4.0 a 4.1), avšak už se objevily i stížnosti na nový software. Někteří uživatelé uvádějí, že jim s novým firmwarem bliká obraz nebo úplně vypadává a děje se to s televizory mnoha různých značek.

Pravděpodobnou příčinu bude, že tito uživatelé své televizory provozují v rozlišení 1080i, nikoli 720p nebo 1080p. Apple TV sice sama rozlišení 1080i nepoužívá, ale některé televizory mohou její výstup v 720p prokládáním změnit právě na 1080i, avšak firmware verze 4.2 zřejmě není s prokládanými režimy plně kompatibilní.

Bezpečnostní opravy iOS 4.3 a Apple TV 4.2

Jak iOS 4.3, tak Apple TV 4.2 také opravují řadu bezpečnostních chyb. Opravy iOS 4.3 popisuje tento podpůrný dokument, bezpečnostní opravy firmwaru 4.2 pro Apple TV najdete tady.

Oprav pro iOS 4.3 je opravdu hodně, většina se jich však týká prohlížeče Safari a jeho vykreslovacího jádra WebKit. iOS 4.3 zřejmě zahrnuje mnohé podobné opravy jako ty, jež Apple uplatnil v Safari 5.0.4 pro osobní počítače, rovněž vydaném ve středu.

iOS 4.3 samozřejmě opravuje i další chyby, například proti iOS 4.2.1 by nyní již mělo fungovat mazání cookie souborů. Řeší též chyby ve zpracování FreeType písem a TIFF obrázků, v knihovně libxml, v práci s WiFi a ve zpracování IPv6 adres.

Nový firmware 4.2 pro Apple TV opravuje podobné chyby, vždyť jde o variantu iOS 4.3. Oprav pro něj je však méně, protože neobsahuje Safari, přináší proto opravy chyb týkající se FreeType písem, TIFF obrázků, IPv6 adres a WiFi připojení.

V App Store se již objevily aplikace iMovie a GarageBand pro iPad

Minulou středu Apple předvedl také nové aplikace iMovie a GarageBand pro iPad. A včera se tyto dva programy už objevily v App Store.

iMovie 1.2

Aplikace iMovie byla aktualizována na verzi 1.2. Tento střihový program se nabízí od uvedení iPhonu 4 loni v létě, ale s verzí 1.2 uživatelé získají aktualizaci, jež bude fungovat na iPhonu 4, iPodu touch čtvrté generace a na iPadu 2 (nikoli však na původním iPadu).

iMovie 1.2 přináší nový přesný editor (avšak pouze na iPadu), vícestopý střih zvuku s až 8 stopami a více než 50 efekty, přímé nahrávání zvuku do časové osy a editovatelné vlnové průběhy zvuku (na iPadu).

Dále poskytuje tři nové motivy Neon, Simple a CNN iReport a umožňuje sdílení HD videa na službách YouTube, Facebook, Vimeo a CNN iReport, podporuje funkci AirPlay (což ovšem vyžaduje iOS 4.3), dovoluje přidávání titulků k fotografiím, může používat roztmívačky a stmívačky a nabízí různá další menší vylepšení.

A samozřejmě vytvořené projekty lze přenášet do iMovie na Macu nebo na jiných kompatibilních zařízeních s iOS přes iTunes. iMovie 1.2 vedle výše zmíněného hardwaru vyžaduje iOS 4.2.6 nebo vyšší a prodává se za 4,99 USD (v Evropě za 3,99 EUR).

GarageBand 1.0

Podobně se v App Store včera objevila též hudební aplikace GarageBand. V jejím případě jde o verzi 1.0, pro iOS vyšla až teď (dosud se nabízela jenom pro Mac OS X). Stejně jako iMovie 1.2 se i tahle aplikace prodává za 4,99 USD nebo 3,99 EUR.

Podporuje pouze iPady (obou generací) s iOS 4.2 nebo vyšším, změní iPad v plnohodnotné mobilní nahrávací studio. Přináší množství hudebních nástrojů (klávesnicových, kytar, bubnů a dalších) ovládaných dotyky prstů a navíc poskytuje nástroje Smart Instruments umožňující hrát i těm, kdo dané hudební nástroje vůbec neovládají.

Nahrávat také lze z připojené elektrické kytary nebo z mikrofonu, záznamy se mohou míchat až v osmi stopách. Program nabízí 9 zesilovačů a 10 efektů pro kytary a přes 250 prefabrikovaných zvukových smyček a hotové výtvory půjde exportovat do knihovny iTunes na Macu či PC nebo se dají jako AAC soubory odeslat elektronickou poštou. A projekty lze samozřejmě přenášet do programu GarageBand na Macu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: