Zprávy o aplikacích iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o aplikacích iOS

27. října 2011, 00.00 | Adobe začala nabízet Reader pro iOS. Instapaper 4.0 přináší přepracované uživatelské rozhraní pro iPad a nové možnosti vyhledávání na straně serveru. Aplikace Google Voice byla dočasně stažena z App Store kvůli pádům pod iOS 5, ale už se zase vrátila. A navigace TomTom ve verzi 1.9 doplnila podporu iPadu.

V minulých týdnech se objevilo také několik zpráv o aplikacích iOS, jež zasluhují zmínku:

Do App Store dorazil Adobe Reader

iOS sice běžné PDF dokumenty číst umí, ale některé dodatečné možnosti jeho vlastní čtečce přece jenom scházejí. Ovšem od minulého pondělí (17. října) již ani náročnější uživatelé nepřijdou zkrátka, protože od té doby se v App Store nachází aplikace Adobe Reader, tedy čtečka „přímo od zdroje“ (Adobe k tomu vydala tohle oznámení na svém blogu pro Acrobat).

Proti vlastní čtečce iOS Adobe Reader navíc umožňuje nahrávat PDF portfolia, balíčky, anotace (poznámky) a dokreslovaná označení. Dovoluje otvírat dokumenty chráněné hlesem nebo softwarem Adobe LiveCycle a umí nahrávat soubory do jiných aplikací pomocí příkazu „Otevřít v“ („Open In“). A samozřejmě se začne Reader nabízet jako možná volba ve všech aplikacích iOS, jež tento příkaz podporují.

Dokumenty lze číst po jednotlivých stránkách nebo v režimu průběžného rolování, aplikace poskytuje vyhledávací funkci a možnost vkládání záložek. A stejně jako v Readeru pro osobní počítače se dá na konkrétní stránky přeskakovat klepnutím na jejich miniatury. PDF dokument je z aplikace možné odeslat elektronickou poštou a mohou se též tisknout pomocí funkce AirPrint (pokud ovšem daný dokument nemá tisk zakázaný). A také lze v PDF dokumentech vybírat text a kopírovat ho do systémové schránky.

Adobe Reader pro iOS se tak do značné míry vyrovná svým protějškům pro osobní počítače, ostatně jako číslo verze Adobe uvádí „10.1.0“. (Zatím však Adobe pod iOS nepodporuje vytváření a editaci anotací, ty umí Reader jen číst, do budoucnosti však prý o doplnění jejich editace uvažuje).

Aplikace funguje na iPhonech 3GS, 4 a 4S, iPodech touch třetí a čtvrté generace a na iPadech, navíc vyžaduje iOS 4.2.5 nebo vyšší. Je to univerzální aplikace, pro iPad nabízí uzpůsobené uživatelské rozhraní. Podporuje řadu různých jazyků, včetně češtiny. A samozřejmě, stejně jako Adobe Reader pro jiné platformy se dá stáhnout zdarma.

Adobe Reader ovšem není zdaleka jedinou možností, jak pod iOS číst PDF dokumenty. Vedle již zmíněné čtečky samotného iOS dokáže PDF soubory od verze 1.1 číst též aplikace iBooks. Ti, kdo se nespokojili se základními funkcemi těchto aplikací Applu, často sáhli po programu GoodReader (existuje i v samostatné variantě pro iPad). Tahle aplikace toho umí opravdu hodně, avšak za to se musí zaplatit, stojí 4,99 USD (nebo 3,99 EUR). GoodReader zřejmě stále zůstane volbou pro nejnáročnější uživatele, ale mnozí asi teď dají přednost bezplatnému řešení Adobe, budou-li potřebovat dodatečné funkce pro práci s PDF dokumenty.

Mimochodem, už od srpna Adobe v App Store nabízí svou aplikaci CreatePDF, jež umí PDF dokumenty vytvářet. Jde však spíše o převodník jiných souborů do tohoto formátu, vlastní převod do PDF probíhá na serverech Adobe, proto aplikace potřebuje připojení k Internetu. Díky tomu by měla generovat kvalitní výstupy, za což si ovšem Adobe nechá patřičně zaplatit, CreatePDF stojí 9,99 USD (7,99 EUR).

Instapaper 4.0 nabízí přepracované uživatelské rozhraní pro iPad a nové vyhledávání

K nejoblíbenějším aplikacím iOS patří Instapaper, kterou napsal Marco Arment. Tato aplikace umožňuje ve spojení se stejnojmennou službou uložit většinu webových stránek pro pozdější off-line čtení jako čistý text, odstraní z nich veškeré nadbytečné prvky, aby je upravila pro čtení na obrazovkách iPhonů, iPodů touch a iPadů. Obsáhlejší texty z Webu se tak dají přečíst později, a to i když nebude zrovna dostupné připojení k Internetu.

Na MůjMacu jsme naposledy zmiňovali verzi 2.3, ovšem Marco Arment na svém výtvoru nadále usilovně pracuje a minulé pondělí, 17. října, vydal již verzi 4.0, jež přináší významné novinky.

Především nabízí zcela přepracované uživatelské rozhraní pro iPad, jednotlivé položky předkládá v mřížce doprovázené postranní ovládací lištou. Určitých změn doznalo také uživatelské rozhraní pro iPhone, to nově zahrnuje zobrazení pro práci ve tmě, volbu pro skrytí stavové lišty a nové panely pro písma a pro sdílení.

Nově přibyla i možnost předplaceného vyhledávání (Search Subscription). Jde o novou funkci, již si lze předplatit z aplikace. Sice přijde na 1 USD měsíčně, ale dovoluje prohledat obsah každého článku, který si kdy uživatel stáhl. Nahrazuje dřívější vyhledávací funkci omezenou jen na prohledávání lokálně uložených článků.

V seznamu lze najednou vybrat více článků pro jejich hromadnou archivaci, smazání či přemístění.V celé aplikaci se nyní nacházejí příkazy „Archive“ (archivovat) a „Delete“ (smazat). Nová nastavení aplikace umožňují uzpůsobovat počty archivovaných nebo kladně ohodnocených článků uložených lokálně. A v oddílu „Friends“ (přátelé) se dají procházet nedávné odkazy zveřejněné na službách Facebook, Twitter a Tumblr. Při čtení článků se může vyhledávat ve slovníku iOS (pod iOS 5) a ve Wikipedii a pro sdílení lze nově využívat Tweetbot a The Hit List.

Jas obrazovky jde ve verzi 4.0 nastavovat ručně (pod iOS 5, a to i na iPhonu) a posuvník dovoluje přeskakovat na různé části textu. Posouvání naklápěním přístroje by mělo být plynulejší a už funguje v obou orientacích. Když stránka zahrnuje podčarové poznámky, převede je Instapaper na tlačítka s výpustkou („...“), jež otevřou malý panel, takže nebude potřeba přesouvat se na konec článku pro zobrazení příslušného odkazu. A při aktualizacích obsahu se tabulka článků překreslí až po nahrání všech změněných článků, což vše samozřejmě zrychlí.

Mimoto verze 4.0 zahrnuje ještě řadu dalších menších úprav a oprav, například URL adresy YouTube se otvírají v aplikaci iOS pro YouTube a u článků se zobrazují autoři, datum a zdrojový web, pokud budou tyto údaje dostupné (což se má časem zlepšovat). Oddíl „Editors“ (redaktoři) je teď plně integrovaný do aplikace a jako zdroj využívá výlučně Give Me Something to Read. Aplikace též dostala novou ikonu.

Instapaper 4.0 funguje na iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 4.2 nebo vyšším. Je to placená aplikace, která stojí 4,99 USD (3,99 EUR).

Aplikace Google Voice byla dočasně stažena z App Store kvůli potížím s iOS 5

Aplikace Google Voice pro stejnojmennou komunikační službu Googlu dlouho přitahovala pozornost médií, protože ji Apple odmítl zařadit do App Store a později odstranil i podobné aplikace třetích stran, což nakonec vedlo k tomu, že roli Applu (a též operátora AT&T) v této věci začal vyšetřovat telekomunikační úřad FCC. Dohady mezi Applem a Googlem pokračovaly ještě řadu měsíců, nakonec se to ale všechno urovnalo a poté, co Apple zmírnil své podmínky, byla tato aplikace do App Store přijata.

Avšak 15. října aplikace zase z App Store zmizela, tentokrát ovšem na žádost samotného Googlu. Ten potvrdil, že nová verze aplikace obsahovala chybu, jež pod iOS 5 způsobovala pády při přihlášení ke službě Google Voice. Proto se Google rozhodl raději aplikaci stáhnout, aby se potíže nešířily, již nainstalované starší verze aplikace nadále fungovaly bez potíží. V té době se Google zdráhal uvést konkrétní termín, kdy se aplikace zase vrátí, ale nakonec to stihl za necelý týden, už 21. října. Od minulého pátku se tak tato aplikace opět zdarma nabízí v App Store (je stejně jako samotná služba dostupná pouze pro USA).

Navigace TomTom přidala podporu pro iPad

iOS 3.0 mimo jiné umožnil vznik plnohodnotných navigačních aplikací, po jeho vydání se v App Store počaly objevovat programy významných výrobců navigací. K těm nepochybně patří TomTom, který sice předvedl beta verzi aplikace jako první, ale s ostrou verzí přišel až v srpnu 2009 a svou automobilovou sadu začal prodávat teprve v říjnu toho roku.

Tohle vše je ovšem již jen dávná historie, od té doby TomTom na své navigační aplikaci dále pracoval a minulý pátek uvolnil novou verzi 1.9. Její hlavní novinku představuje to, že se teď jedná o univerzální aplikaci, takže nabízí uživatelské rozhraní uzpůsobené pro iPad. To dovoluje současně zobrazovat navigační mapu a schémata navádění do jízdních pruhů. A volby menu lze na iPadu též vyvolat bez opuštění mapové obrazovky.

Uživatelská rozhraní jak pro iPad, tak pro iPhone byla zjednodušena, například nově zahrnují tlačítko, kterým se dá vrátit do navigační mapy z kteréhokoli místa aplikace a přepínání mezi různými typy tras je teď snazší. A samozřejmě se spolu s aplikací dodávají nejnovější dostupné mapy.

Zároveň výrobce upozorňuje, že verze 1.9 je poslední verzí, jež plně podporuje iPhone 3G. Příští verze aplikace sice půjde na tento telefon nainstalovat, ale již pro něj nebude poskytovat nové funkce. (Vzhledem k tomu, že iPhone 3G nepodporují ani novější verze iOS, není to nijak překvapivé.)

Zatím však aplikace funguje na všech iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 4.0 nebo vyšším. Přirozeně to je placená aplikace, jejíž cena se liší podle toho, s jakými mapami si ji zákazník pořídí. Varianta TomTom Europe nabízí mapy všech pokrytých evropských zemí, pokud by uživateli stačila jen mapa naší země, může si pořídit o něco levnější variantu TomTom Eastern Europe. S mapami pro celou Evropu přijde TomTom na 89,99 EUR, varianta Eastern Europe stojí 59,99 EUR, řadí se tak k těm dražším navigačním aplikacím pro iOS.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: