Zahájení prodeje Panthera a nový iCal a iSync - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zahájení prodeje Panthera a nový iCal a iSync

9. října 2003, 00.00 | Apple měl včera tak trochu "softwarový" den - oznámil, že 24. října se začne prodávat Panther v klientské i serverové verzi, a také uvolnil nové verze programů iSync a iCal.

Apple měl včera tak trochu "softwarový" den - oznámil, že 24. října se začne prodávat Panther v klientské i serverové verzi, a také uvolnil nové verze programů iSync a iCal.

24. října ve 20:00

Apple tímto v podstatě potvrdil dosavadní spekulace o tom, že vývoj byl ukončen a jedna z verzí byla označena jako Golden Master, tedy podklad pro lisování CD. Systém se začne prodávat v pátek, 24. října v 8 hodin večer - ve všech Apple Storech se budou pořádat speciální akce, ostatně podobně tomu bylo v minulosti při zahájení prodeje Mac OS X 10.2. Mimochodem, podívejte se na titulní stránku Apple.com, která velmi efektně odpočítává čas do zahájení prodeje. A za povšimnutí také stojí, že číselné označení opět tak trochu ustoupilo slovnímu názvu - Mac OS X Panther.

Jelikož jsme se Pantheru věnovali již poměrně podrobně, a ještě podrobnější recenze na vás čeká po uvedení systému, nebudeme se nyní věnovat podrobnostem, technickým, ale spíš obchodním.

Cena systému bude již avizovaných 129 USD (mimochodem, jak se vám líbí krabice na Panthera?), ovšem část zákazníků má nárok na update v rámci Up-To-Date programu za 20 USD. Koho se to týká? Všech, kdo si koupí počítač mezi ohlášením dostupnosti Panthera (8. října) a začátkem prodeje, po 24. říjnu se mají všechny počítače již dodávat přímo s nainstalovaným Mac OS X 10.3. A nárok mají také všichni, kteří zakoupili Power Mac G5 - tedy bez ohledu na datum zakoupení, týká se to i počítačů, dodaných už v srpnu. Bohužel se zdá, že pro majitele ostatních strojů, i čerstvé uvedených PowerBooků, to znamená "vysolit" 129 USD za plnou verzi, na internetu se však objevilo několik zmínek od majitelů těchto nových strojů, že také získali právo na použití Up-To-Date programu.

A co u nás? Cena bude také shodná se stávající verzí Mac OS X, ten se na Apple Store prodává za 5070 Kč s DPH, tedy zhruba 4800 Kč bez DPH. Samozřejmě i u nás bude platit Up-To-Date program, pouze se obvykle žádá prostřednictvím příslušného dealera, možná však tato možnost bude zahrnuta i do prostředí českého Apple Store - je však nutné počítat, že tyto updaty se distribuují obvykle později, než plné verze systémů. A podle informací z CDS, pokud budou systémy fyzicky k dispozici 24. října, zájemci, kteří si je objednají přes Apple Store, je skutečně mohou dostat 24. října v 8 hodin večer - co takhle udělat malou Apple party :).

iCal a iSync

Včera také Apple uvedl nové programy, o kterých se spekulovalo, až jako o součásti Mac OS X Panther, jsou však k dispozici již nyní v samostatných instalací. Uživatelé iCalu a iSyncu se tak dočkali několika novinek - zatímco u iSyncu se jedná pouze o doplnění jedné chybějící funkce, v případě iCalu je to více nových vlastností, z nichž některé je nutno vyloženě pochválit. Jako obvykle jsou oba programy zdarma ke stažení na stránkách Apple.

iSync 1.2.1 především přidává podporu pro synchronizací událostí na mobilních telefonech s operačním systémem Symbian (to jest zatím SE P800 a Nokie 3650 a7650). Kromě toho rozšiřuje podporu o nové mobilní telefony SE T616 a Z600 a obsahuje zlepšení v oblasti stability a spolehlivosti. Update je zdarma nebude fungovat se starší verzí iCalu - ten je podle Apple především nutné nainstalovat dříve než samotný iSync.

iCal 1.5.1 je výraznějším updatem než iSync. iCal má upravené rozhraní, podrobnosti o událostech se zobrazují ne v novém okně, ale v výsuvném "draweru", kde jsou sice v minimalistické, ale přehledné podobně rychle dostupné. Velmi zajímavou a užitečnou novinkou je podpora časových zón, které je podle mého soukromého názoru na velmi vysoké úrovni. Zatímco doposud práce s časovými zónami byla poměrně nepříjemná, neboť bylo nutné přepínat vždy systémové hodiny, aby bylo možné událost zapsat na správný čas, s novým iCalem to jde opravdu jednoduše. Podporu pro práci s časovými zónami je nutné si zapnout v předvolbách, jinak se nenabízí, potom však vše jde jak po drátkách. U nové události si stačí jen vybrat, ve které časové zóně se má odehrávat - tedy například si nastavíme v Praze schůzku na 13:00, ovšem nakonec zvolíme, že se jedná o časové pásmo New Yorku - schůzka se přesune na příslušný čas, což je z našeho hlediska -6 hodin. A pokud se chceme podívat, jak vypadá náš kalendář z "pohledu New Yorku", pouze nahoře v záhlaví okna zvolíme časovou zónu a všechny události se zobrazí s příslušným posunem. Bez problémů lze pracovat s více pásmy a pokud si události pro dané pásmo vždy budete vkládat do samostatného kalendáře, nebudou se vám plést ani s ostatními akcemi. Jak jsem již řekl, dle mého názoru je toto řešení velmi jednoduché a elegantní, například MS Outlook na Windows má mnohem primitivnější a neohrabanější řešení - pokud vám to zní složitě, vyzkoušejte. Osobně jsem přesně po takovémto řešení toužil, když jsem se v praxi s časovými zónami potýkal.

Mezi další novinky patří možnost definovaný vlastní barev pro kalendáře, klávesové zkratky pro skrývání a zobrazování kalendářů a tvorbu a editaci událostí, možnost přiřazení spuštění AppleScriptu či aplikace jako akce vázané na určitou událost a také konečně možnost opakování upozornění na akci (s nastavením za jak dlouho nás má iCal opět upozornit). iCal 1.5.1 je rozhodně vydařený update, který kromě nových funkcí má být i rychlejší a stabilnější. Pro synchronizaci vyžaduje přítomnost iSync 1.2.1.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: