Zahájení prodeje Panthera a nový iCal a iSync - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zahájení prodeje Panthera a nový iCal a iSync

9. října 2003, 00.00 | Apple měl včera tak trochu "softwarový" den - oznámil, že 24. října se začne prodávat Panther v klientské i serverové verzi, a také uvolnil nové verze programů iSync a iCal.

Apple měl včera tak trochu "softwarový" den - oznámil, že 24. října se začne prodávat Panther v klientské i serverové verzi, a také uvolnil nové verze programů iSync a iCal.

24. října ve 20:00

Apple tímto v podstatě potvrdil dosavadní spekulace o tom, že vývoj byl ukončen a jedna z verzí byla označena jako Golden Master, tedy podklad pro lisování CD. Systém se začne prodávat v pátek, 24. října v 8 hodin večer - ve všech Apple Storech se budou pořádat speciální akce, ostatně podobně tomu bylo v minulosti při zahájení prodeje Mac OS X 10.2. Mimochodem, podívejte se na titulní stránku Apple.com, která velmi efektně odpočítává čas do zahájení prodeje. A za povšimnutí také stojí, že číselné označení opět tak trochu ustoupilo slovnímu názvu - Mac OS X Panther.

Jelikož jsme se Pantheru věnovali již poměrně podrobně, a ještě podrobnější recenze na vás čeká po uvedení systému, nebudeme se nyní věnovat podrobnostem, technickým, ale spíš obchodním.

Cena systému bude již avizovaných 129 USD (mimochodem, jak se vám líbí krabice na Panthera?), ovšem část zákazníků má nárok na update v rámci Up-To-Date programu za 20 USD. Koho se to týká? Všech, kdo si koupí počítač mezi ohlášením dostupnosti Panthera (8. října) a začátkem prodeje, po 24. říjnu se mají všechny počítače již dodávat přímo s nainstalovaným Mac OS X 10.3. A nárok mají také všichni, kteří zakoupili Power Mac G5 - tedy bez ohledu na datum zakoupení, týká se to i počítačů, dodaných už v srpnu. Bohužel se zdá, že pro majitele ostatních strojů, i čerstvé uvedených PowerBooků, to znamená "vysolit" 129 USD za plnou verzi, na internetu se však objevilo několik zmínek od majitelů těchto nových strojů, že také získali právo na použití Up-To-Date programu.

A co u nás? Cena bude také shodná se stávající verzí Mac OS X, ten se na Apple Store prodává za 5070 Kč s DPH, tedy zhruba 4800 Kč bez DPH. Samozřejmě i u nás bude platit Up-To-Date program, pouze se obvykle žádá prostřednictvím příslušného dealera, možná však tato možnost bude zahrnuta i do prostředí českého Apple Store - je však nutné počítat, že tyto updaty se distribuují obvykle později, než plné verze systémů. A podle informací z CDS, pokud budou systémy fyzicky k dispozici 24. října, zájemci, kteří si je objednají přes Apple Store, je skutečně mohou dostat 24. října v 8 hodin večer - co takhle udělat malou Apple party :).

iCal a iSync

Včera také Apple uvedl nové programy, o kterých se spekulovalo, až jako o součásti Mac OS X Panther, jsou však k dispozici již nyní v samostatných instalací. Uživatelé iCalu a iSyncu se tak dočkali několika novinek - zatímco u iSyncu se jedná pouze o doplnění jedné chybějící funkce, v případě iCalu je to více nových vlastností, z nichž některé je nutno vyloženě pochválit. Jako obvykle jsou oba programy zdarma ke stažení na stránkách Apple.

iSync 1.2.1 především přidává podporu pro synchronizací událostí na mobilních telefonech s operačním systémem Symbian (to jest zatím SE P800 a Nokie 3650 a7650). Kromě toho rozšiřuje podporu o nové mobilní telefony SE T616 a Z600 a obsahuje zlepšení v oblasti stability a spolehlivosti. Update je zdarma nebude fungovat se starší verzí iCalu - ten je podle Apple především nutné nainstalovat dříve než samotný iSync.

iCal 1.5.1 je výraznějším updatem než iSync. iCal má upravené rozhraní, podrobnosti o událostech se zobrazují ne v novém okně, ale v výsuvném "draweru", kde jsou sice v minimalistické, ale přehledné podobně rychle dostupné. Velmi zajímavou a užitečnou novinkou je podpora časových zón, které je podle mého soukromého názoru na velmi vysoké úrovni. Zatímco doposud práce s časovými zónami byla poměrně nepříjemná, neboť bylo nutné přepínat vždy systémové hodiny, aby bylo možné událost zapsat na správný čas, s novým iCalem to jde opravdu jednoduše. Podporu pro práci s časovými zónami je nutné si zapnout v předvolbách, jinak se nenabízí, potom však vše jde jak po drátkách. U nové události si stačí jen vybrat, ve které časové zóně se má odehrávat - tedy například si nastavíme v Praze schůzku na 13:00, ovšem nakonec zvolíme, že se jedná o časové pásmo New Yorku - schůzka se přesune na příslušný čas, což je z našeho hlediska -6 hodin. A pokud se chceme podívat, jak vypadá náš kalendář z "pohledu New Yorku", pouze nahoře v záhlaví okna zvolíme časovou zónu a všechny události se zobrazí s příslušným posunem. Bez problémů lze pracovat s více pásmy a pokud si události pro dané pásmo vždy budete vkládat do samostatného kalendáře, nebudou se vám plést ani s ostatními akcemi. Jak jsem již řekl, dle mého názoru je toto řešení velmi jednoduché a elegantní, například MS Outlook na Windows má mnohem primitivnější a neohrabanější řešení - pokud vám to zní složitě, vyzkoušejte. Osobně jsem přesně po takovémto řešení toužil, když jsem se v praxi s časovými zónami potýkal.

Mezi další novinky patří možnost definovaný vlastní barev pro kalendáře, klávesové zkratky pro skrývání a zobrazování kalendářů a tvorbu a editaci událostí, možnost přiřazení spuštění AppleScriptu či aplikace jako akce vázané na určitou událost a také konečně možnost opakování upozornění na akci (s nastavením za jak dlouho nás má iCal opět upozornit). iCal 1.5.1 je rozhodně vydařený update, který kromě nových funkcí má být i rychlejší a stabilnější. Pro synchronizaci vyžaduje přítomnost iSync 1.2.1.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Casove zony - zahajeni prodeje

Autor: czeXit Muž

Založeno: 09.10.2003, 11:51
Odpovědí: 0

Nikde jsem se nedocetl, jestli tedy zahajeni prodeje v Evrope bude o nekolik hodin drive nez ve Statech...?

Nebo to zacne v osm hodin vecer ve Statech a my si se dockame treba ve dve hodiny v noci...?

Odpovědět na příspěvek

RE: Casove zony - zahajeni prodeje

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 09.10.2003, 12:02

Obvykle to byva podle postupujiciho casoveho pasma a tak mam dojem ze prvni se raduji v Australii.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Casove zony - zahajeni prodeje

Autor: Antonin Muž

Založeno: 11.10.2003, 09:23

Tak CDS ma na AppleStore Panthera. Je za 4999 s dani. Pry od 24.10. Ja tem blbounum ale neverim.

Odpovědět na příspěvek

Zlodejna?!

Autor: bimboss Muž

Založeno: 09.10.2003, 12:51
Odpovědí: 0

To mne teda po..... prsa. Ja si novy pocitac koupil pred necelymi 14 dny a pokud budu chtit Pantera mam jeste vysolit bratru 5070 Kč s DPH za novy system? A ten co si koupil G5 treba o 1 mesic driv ho dostane za hubicku =20 USD? Nechtel by se k tomu nekdo vyjadrit od CDS?

Odpovědět na příspěvek

RE: Zlodejna?!

Autor: MN Muž

Založeno: 09.10.2003, 13:13

Opravdu podivna politika. Priste proste nebudeme kupovat pocitac hned jak se nam libi, ale budeme cekat a cekat na novy system. To ale Apple asi nechce, ne? A co kdyz mam objednany pocitac uz ted a zaplatim ho az po 24.10? Budu mit narok na Panthera?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zlodejna?!

Autor: J.P. Muž

Založeno: 09.10.2003, 14:45

Věřím, že Vaše rozhořčení je spravedlivé, ovšem Vaše obchodní povědomí asi málo široké. Každý produkt je možno kupovat s určitou spekulací "v mezích zákona" protože to bude vždy "někdy" výhodnější a jindy méně. Fakt, že Panther nebude uveden společně se zásadním updatem HW řady byl znám už cca 1/4 roku a každý kdo přemýšlí asi bude vědět, že nikdy nekoupí ultravýhodně dříve, se zpětnou platností. Výrobce může vždy nabídnout jen nějakou kompenzaci, která překlene rozdíl způsobený změnou ceny.
Každý den chodím kupovat do potravin, ještě jsem si nestěžoval, že jedne den jsou jogurty o 1,- dražší a jindy levnější... Prostě s tím počítám. Být dbalým zákazníkem, tak bych se nejdříve poptal po podmínkách prodeje každého zboží u prodejce a pak se teprve rozhodl, kdy koupím. ...:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Zlodejna?!

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 09.10.2003, 15:04

Ano, jenže i když se dbalý zákazník zeptá stokrát, tak pokud má prodejce argument, že to Apple určitě vydá do konce roku - což byla až do včera jediná dostupná informace - tak si stejně nepomůže, i kdyby se postupně vyptal všech existujících prodejců.....

Odpovědět na příspěvek

RE: Zlodejna?!

Autor: ushneek Muž

Založeno: 10.10.2003, 09:25

tak skákni za svým rodinným Apple dealerem, skoro vždycky se mu tam bude nějaký ten Panther original DVD povalovat, a jako věrnému zákazníkovi ti jej jistě rád daruje.
takhle to tady máme my...

Odpovědět na příspěvek

Bedynka :-)

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 09.10.2003, 13:08
Odpovědí: 0

Krabice je krasna. V porovnani s nejmenovanou konkurenci :-) je opravdu elegantni.

Odpovědět na příspěvek

RE: Bedynka :-)

Autor: Jimmy Muž

Založeno: 09.10.2003, 13:10

na mě spíš působí depresivně , v černé barvě jako eXit :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Bedynka :-)

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 09.10.2003, 18:45

Cerna je nahodou moc pekna. Ostatne to vedel davno uz p. Ford... :-)

Odpovědět na příspěvek

medium?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 09.10.2003, 14:00
Odpovědí: 0

Docela by me zajimalo, jak to bude s mediem. Posledni systemy se vetsinou distribuovaly na DVD, ale to rada starsich pocitacu nema. V krabici jsou CD ci oba druhy medii. Nebo si vyberu, jakou chci verzi?

Odpovědět na příspěvek

Kdy bude lokalizace?

Autor: Martin Muž

Založeno: 09.10.2003, 14:13
Odpovědí: 0

Netušíte někdo orientačně, kdy lze očekávat lokalizovanou verzi Panthera? Už si nevzpomínám, jak dlouho trvala lokalizace Jaguara. I když teďka by to mohlo být rychlejší, určitě se použije hodně z Jaguara.

Odpovědět na příspěvek

Jak to funguje?

Autor: slata Muž

Založeno: 09.10.2003, 16:16
Odpovědí: 0

Mam par dotazu k iCalu:
1. nastavit opakovaneho pripominani lze az po prvnim pripomenuti nebo i predem? Nikde jsem to nanasel.
2. Pokud nastavim TO DO na urcity den, jaky vyznam ma casovy alarm? Pripomenuti nekoli dni predem chapu, ale podle ceho odvozuje minutove nebo hodinove pripomenuti, kdyz jsem zadal pouze datum a ne cas TO DO? Snad jsem to vysvetlil srozumitelne.
3. kde se daji definovat ty vlastni klavesove zkratky?
4. Lze nejak priradit udalosti jako akci Mail to na nekoho z AdressBooku tak, aby se mi v pozadovanou dobu spustil Mail a pripravil novou zpravu dotycne osobe?
Diky

Odpovědět na příspěvek

... tak teda na Novoluni

Autor: starik Muž

Založeno: 09.10.2003, 17:03
Odpovědí: 0

opravdu rad budu donorovat Apple jen at se da tisknout na Shitsoft tiskarnach a nekonci Safari neocekavane:-)

a Vesmir dej at tu do Ouplnku nemame prvni zaaaaaaaaaplaaaaaaaaaatuu
uuuuuuuuuuuu!!!!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: ... tak teda na Novoluni

Autor: czeXit Muž

Založeno: 09.10.2003, 17:36

klid stariku. jestli vyjde zaplata, tim lip.
Hele ja vidim treba do SuSE, protoze ho leta pouzivam. Koupil jsem si v zari za tezce vybrigadnicene penize verzi 8.2 za plnou cenu. Ted kazdym dnem vyjde verze 9.0 a taky neplacu.
A ta 9 jeste nevysla, ale na netu uz jsou na ni zaplaty... Proste mezi pripravou systemu k vydani a samotnym vydanim se muze objevit v nejakem baliku chyba.

Odpovědět na příspěvek

to SuSE

Autor: starik Muž

Založeno: 09.10.2003, 17:52

asi neprovozujes na PPC?????:-) kdyz je to takove vysoke cislo:-) ale jsou to dva roky co jsem investoval do nejaky 7.1.... a drazdil tim rodinu co nemohla na Maca...

a ohledne te zaplaty jsem v klidu.... horsi je to s tou stabilitou 10.2.8 UpdateUpdate:c(

Odpovědět na příspěvek

RE: to SuSE

Autor: czeXit Muž

Založeno: 09.10.2003, 20:46

jsi bystry starik :-)
Na PPC je maximalne verze 7.3, pak to utipli zrejme vzhledem k OS X a celkove malym prodejum.
Podpora verze 7.2 byla ukoncena nyni, podpora verze 7.3 bude ukoncena pravdepodobne v polovine listopadu... Postihne to nejen uzivatele PPC verze ale i majitele 486, ktere mnohde slouzi spokojene jako routery apod. - verze 8.x uz bezi jen na 586. Takze pro ne uz zadne RPMs...
A protoze SuSE drzi podporu (tj. updates) na kazdou verzi minimalne 2 roky, tak jsi tu 7.1 musel kupovat driv.
Ja na PPC linux nemel nikdy - nejdriv jsem na ni nemel zelezo a ted zase mam OS X, tak neni duvod...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: to SuSE

Autor: starik Muž

Založeno: 10.10.2003, 13:46

no dobra odhalil si me je to i tak rok a mam 7.3 dnes uz jen instalacni CDcka
ale bylo bozi mit na jednom iMac Linux, MacOS a shitwin v bezpecném okne Xsitky..... ale pak jsem to preinstaloval.... kuliva mistu samy MP3:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: ... tak teda na Novoluni

Autor: Mikes Muž

Založeno: 10.10.2003, 11:04

sekretarka zvladne :o)
Apple doporučuje:
Spustit terminál
Napsat sudo mv /System/Library/Extension
s/AppleNDRV/ATIDriver.bun
dle /Users/Shared/ (na jeden řádek)
Zmáčknout enter
Napsat sudo touch /System/Library/Extension
s
Zmáčknout enter
Restartovat počítač

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: