Začalo odpočítávání k deseti miliardám stažení skladeb z iTunes Store - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Začalo odpočítávání k deseti miliardám stažení skladeb z iTunes Store

15. února 2010, 00.00 | Počet stažených hudebních skladeb z obchodu iTunes Store se počal blížit 10 miliardám, proto Apple u této příležitosti vyhlásil soutěž.

Webové obchody Applu jsou značně úspěšné, ovšem v poslední době pozornost lákal především obchod App Store s aplikacemi pro iPhone a iPod touch (a brzy též pro iPad), za poměrně krátkou dobu jeho existence se již stalo tradicí ohlašování stále dalších překonaných rekordů v počtu jednotlivých stažení aplikací, počátkem letošního roku byla takto překročena hranice tří miliard stažení.

Stručné ohlédnutí do historie iTunes Store

Ovšem zdaleka nejdéle Apple provozuje svůj internetový hudební obchod iTunes Store, ten uvedl do provozu už v dubnu 2003 (tehdy ještě pod názvem iTunes Music Store) a po prvním roce vypadala jeho bilance takto.

Zpočátku počet stažených skladeb rostl poměrně pomalu, tempo růstu se však začalo (se sílícím odbytem iPodů) zvyšovat, první miliardy se sice dosáhlo až skoro po třech letech, ale v červenci 2007 již mohl Apple ohlásit tři miliardy stažených (a zakoupených) skladeb.

Od té doby počty stažení stále rostly, Apple je však prozrazoval jen jaksi mimochodem, při oznamování jiných událostí (při uvádění nových verzí softwaru iTunes a nových modelů iPodů, případně při zavádění nových služeb obchodu).

iTunes Store dnes už ovšem zdaleka není jen hudebním obchodem, nabízí (alespoň v některých zemích) mnohem širší výběr mediálního obsahu, hudba však stále vede, v USA se Apple dokonce díky němu stal největším maloobchodním prodejcem hudby vůbec již v roce 2008 a toto postavení si stále drží.

Blížící se překonání 10 miliard stažení Apple oslaví zákaznickou soutěží

Teď se však počet stažených hudebních skladeb začal blížit opravdu významné hranici, totiž plným 10 miliardám, a to už se Apple přece jen rozhodl oslavit.

Podobně jako u příležitosti první miliardy stažení aplikací z App Store také tentokrát vyhlásil (minulý čtvrtek) soutěž s odměnou, ten, kdo si z iTunes Store koupí hudbu jako desetimiliardtý, může vyhrát dárkovou kartu pro nákup z iTunes Store ve výši 10 000 USD. Podrobná pravidla soutěže najdete tady, zúčastnit se mohou pouze obyvatelé některých zemí, v podstatě (s několika málo výjimkami) těch, v nichž je iTunes Store dostupný a navíc musí být starší 13 let. Pro nás je tedy tato soutěž uzavřena, protože v naší zemi iTunes Store dosud nefunguje.

Výherce navíc ani nemusí koupit hudbu na iTunes Store, jako alternativu nabízí Apple tento webový formulář, může tak vyhrát i ten, kdo by se v něm zaregistroval těsně před desetimiliardtým stažením.

Na stránce soutěže Apple v nadpisu uvádí, že jde o ohromný milník pro hudbu, iTunes Store podle něj změnil způsob nakupování hudby, kdy skladby a alba jsou nepřetržitě dostupné ke stažení. A po sedmi letech fungování obchodu chce vypsanou odměnou oslavit svůj dosud největší hudební milník, oněch 10 miliard stažení.

Přes zvolněnní tempa iTunes Store nadále roste

Růst obchodu iTunes Store je skutečně obdivuhodný, v minulých letech prudce zrychloval, avšak loni došlo k jistému ochabnutí tempa růstu. Důvod spočívá hlavně ve změně cenového modelu, na jaře minulého roku Apple zavedl rozdílné ceny pro hudební sklady, zatímco předtím za ně vybíral jednotnou částku 0,99 USD, nově se cena může pohybovat od 0,69 do 1,29 USD (změnu si zřejmě vynutily nahrávací společnosti výměnou za to, že dovolily prodej hudby bez DRM ochran).

A minulé úterý prozradil vedoucí pracovník jedné z nahrávacích společností (Warner Music Group), že tato změna cen vedla k oslabení prodeje, ve čtvrtém čtvrtletí roku 2009 stahování hudebních alb vzrostlo jen o 5 procent, proti 10procentnímu růstu ve třetím čtvrtletí a 11procentnímu ve čtvrtletí druhém. A stejně se snížily též tržby, Warner Music zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí 2009 nárůst o 8 procent, kdežto o rok dříve to bylo o plných 20 procent.

Nahrávací společnosti tedy opět projevily svou „prozíravost“, zpomalování růstu iTunes Store ovšem může mít také další příčiny, z takto ohromného základu se prostě roste hůře, ale i tak obchod nadále zůstává ve vysoce kladných číslech, což dosvědčují právě rostoucí počty stažení, nyní přesně udávané počitadlem spuštěným na stránce soutěže (o víkendu se blížilo 9,9 miliardy), hranice 10 miliard (kdy soutěž skončí) by se mohlo dosáhnout možná ještě do konce února.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: