Softwarové zprávy související s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové zprávy související s Macy

10. května 2010, 00.00 | Druhé testovací sestavení Mac OS X 10.6.4 řeší problémy kompatibility s OpenGL a s dalšími aplikacemi. Adobe přislíbila v červnu uvést program Captivate 5 také pro Mac. A pro Mac OS X se objevila synchronizační a zálohovací utilita GoodSync.

Ačkoli nyní pozornost opět poutá především iPad, něco málo se přece jen děje i v softwaru pro Macy:

Vybraní vývojáři obdrželi druhé testovací sestavení Mac OS X 10.6.4

Koncem dubna obdrželi externí vývojáři první testovací sestavení Mac OS X 10.6.4, další připravované aktualizace Snow Leoparda, již čtvrté (stávající aktuální verze, Mac OS X 10.6.3, dorazila k uživatelům koncem března).

Už první sestavení naznačovalo, že v Mac OS X 10.6.4 půjde především o další doladění systému, což potvrzuje druhé testovací sestavení, jež vybraní vývojáři obdrželi minulý čtvrtek, podrobnosti o tom předkládá World of Apple.

Mac OS X 10.6.4 zjevně hodlá pokračovat tam, kde skončil Mac OS X 10.6.3, bude se snažit dále zlepšit kompatibilitu s aplikacemi využívajícími OpenGL (důležité mimo jiné pro hry, kterých by po brzkém zprovoznění služby Steam pro Macy mělo začít přibývat) a též s dalšími programy jak od Applu, tak od jiných výrobců.

Konkrétně by nové sestavení 10F46 (jež v podobě rozdílové aktualizace zabírá 573,1 MB) mělo řešit potíže se zpracováním souborů na SMB svazcích (protokol SMB se využívá především pod Windows), napravuje různé problémy s DVD Playerem Mac OS X, s programem iPhoto a také s programy Adobe Photoshop a Illustrator CS3. A rovněž řeší potíže s 3D animací, například s výpadky snímků.

Další vylepšení se týkají výpadků připojení k Cisco VPN, problémů s rodičovskou kontrolou a s řečovým a brailleským výstupem utility VoiceOver. A mělo by se zlepšit párování s dálkovými ovládáními Applu a napravit potíže s trackpady a USB klávesnicemi.

Apple zmiňuje pro nové sestavení jeden známý problém, může vydávat chybové hlášení ohledně písma HelveticaNeue.dfont (problém s iChatem z předchozího sestavení se už zřejmě vyřešil).

A pokud jde o oblasti, na něž se nyní mají testující přednostně zaměřit, nadále se jedná o grafické ovladače, protokol SMB, rozhraní USB, technologii VoiceOver a podporu VPN připojení.

Nová aktualizace Snow Leoparda tak očividně řeší různé přetrvávající nepříjemnosti, k vydání ostré verze Mac OS X 10.6.4 zřejmě dojde, až Apple usoudí, že opravy již dostatečně pokročily, všeobecně se předpokládá, že by se tak mělo stát někdy v červnu.

Mimochodem, to, že kvůli přípravám iPhone OS 4 pravděpodobně došlo ke zpomalení prací na další nové významné verzi Mac OS X (tedy nejspíš Mac OS X 10.7), by nakonec mohlo mít spíše příznivé důsledky, protože by Apple mohl Snow Leoparda opravdu „vypiplat“.

Adobe oznámila, že v červnu uvede Captivate 5 také pro Mac

Vztahy mezi Applem a Adobe jsou sice v poslední době značně napjaté, zatím se však zdá, že Adobe hodlá spíše posilovat podporu Mac OS X, o čemž svědčí i její oznámení, že v červnu uvede pro Macy svůj program Captivate 5.

Tato aplikace, jež se původně jmenovala RoboDemo (její historii popisuje například Wikipedie), slouží pro rychlé a snadné vytváření materiálů pro elektronické vzdělávání, umožňuje sestavovat výukové kursy, interaktivní ukázky a kvízy. Jak napovídá její název, zachytává dění na obrazovce, z čehož lze utvořit základ pro interaktivní výukový obsah (původní program RoboDemo byl vlastně nadstavbou utility Flashcam pro zachytávání obrazovky), dnes už toho ovšem Captivate umí mnohem víc.

Program se dosud nabízel pouze pro Windows, avšak nová připravovaná verze 5 bude dostupná též pro Mac OS X. Na obou platformách Captivate 5 přinese uživatelské rozhraní podobné ostatním aplikacím balíku Creative Suite, přidá nové bohaté animované efekty, rozsáhlejší podporu videa a širší možnosti práce s ním (bude zvládat více formátů a dovolí jeho synchronizaci) a bude možné používat styly pro objekty a předlohy snímků. Samozřejmě bude aplikace podporovat službu Adobe.com a platformu AIR, díky tomu bude Captivate 5 poskytovat některé funkce LMS systému (systému správy vzdělávání).

Podpora Mac OS X ve verzi 5 bude možná díky tomu, že narozdíl od předchozích verzí představuje Captivate 5 v podstatě od základu nově napsaný program, v němž se počítalo s během na více platformách.

Verze pro Mac bude vyžadovat Mac OS X 10.5.7 nebo vyšší a vícejádrový procesor Intel. Captivate 5 bude v USA stát 799 USD a program půjde získat i jako součást balíku Adobe eLearning Suite 2 (za 1 799 USD, evropské ceny ovšem budou vyšší), zahrnujícího vedle Captivate 5 ještě Dreamweaver CS5, Flash Professional CS5, Photoshop CS5 Extended, Acrobat 9 Pro, Presenter 7 a Soundbooth CS5 (Presenter však bude nadále dostupný pouze pro Windows). Captivate 5 by se měl pro obě platformy začít prodávat v polovině června, Adobe už teď přijímá předběžné objednávky.

Adobe nyní zjevně podporu Maců spíše rozšiřuje (z obchodního hlediska vcelku logické rozhodnutí, vzhledem k rostoucímu odbytu Maců), v případě Captivate ovšem svou roli jistě hrálo i to, že tento program intenzivně využívá Flash, AIR a související internetové služby Adobe, nepochybně tak jde též o snahu „propašovat” na Macy takovéto Applem odmítané technologie v ještě větší míře než dosud. Na druhou stranu se pro elektronické vzdělávání často používá právě Captivate a dostupnost verze 5 pro Mac OS X by mohla pomoci k většímu prosazení Maců také v této oblasti.

Synchronizační a zálohovací utilita GoodSync přichází na Mac

Minulý týden podporu pro Mac doplnila také jedna utilita, GoodSync 1.1.7 firmy Siber Systems, umožňující synchronizaci a zálohování souborů. Jistě, od Leoparda se přímo v Mac OS X nabízí Time Machine, ovšem na trhu se stále nachází řada dalších zálohovacích programů, protože poskytují mnohem více možností než Time Machine, což samozřejmě platí i pro utilitu Goodsync. Ta navíc slouží především k synchronizaci (zajišťování shody obsahu složek na různých svazcích), zálohování obstarává jaksi nádavkem.

Tento původně pro Windows napsaný software nyní dovoluje také pod Mac OS X obousměrně synchronizovat soubory mezi mnoha různými zařízeními, včetně stolních počítačů, notebooků, serverů, externích disků a též přístrojů s Windows Mobile. Vedle USB zařízení a lokálních sítí program podporuje webové přenosy dat, lze využívat protokoly WebDAV, FTP, FTPS nebo Amazon S3.

Goodsync umožňuje analyzovat data jako jsou zprávy elektronické pošty, dokumenty, fotografie, hudba či videa a zajistí jejich synchronizaci či zálohování (to funguje jako jednosměrná synchronizace), synchronizační změny lze řetězit na více zařízení. Dají se přenášet vybrané soubory, ale i celé svazky.

Analýza dat dovoluje provádět operace s daty v podstatě automaticky, ale samozřejmě uživatel může nastavit řadu vlastních voleb. Dá se určit, zda se budou synchronizovat výmazy souborů a je možné nastavovat filtry upřesňující, co se bude synchronizovat či zálohovat. Výsledky operací se soubory se zobrazí v přehledném stromovém uživatelském rozhraní.

Siber Systems tvrdí, že Goodsync pracuje neobyčejně rychle a má jen malou spotřebu paměti a v jedné relaci lze synchronizovat až 5 milionů souborů (v neomezené verzi utility). Program toho pochopitelně umí ještě mnohem víc, podrobněji práci s ním popisují tyto stránky.

GoodSync pro Mac vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší, podporuje však pouze procesory Intel (obvyklé u softwaru přeneseného z Windows). Stejně jako verze pro Windows (pro něž existuje též verze GoodsyncGo, která se dá spouštět z přenosných disků) se nabízí ve dvou různých vydáních.

Základní vydání si lze zdarma stáhnout odtud (jde o 5,8 MB), po 30 dní bude fungovat zcela neomezeně, poté bude možné v jedné synchronizační úloze pracovat nejvýše se 100 soubory a synchronizační úlohy mohou běžet maximálně tři současně. Bezplatné vydání se navíc nesmí využívat ke komerčním účelům nebo ve vládních organizacích. Žádné z těchto omezení samozřejmě neplatí pro vydání Pro, k němuž se navíc nabízí rozšířená technická podpora, licence pro jednoho uživatele ovšem přijde na 29,95 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: